Choroby dziąseł: walka trudna, ale nie beznadziejna

Rodzice już od najmłodszych lat straszą swoje dzieci próchnicą, ale jak się okazuje jest coś równie groźnego, co może skończyć się utratą zębów – choroby dziąseł i przyzębia czyli tzw. paradontoza. Szacunkowo może cierpieć na nie aż 70 proc. Polaków.
Periodontopatie są kolejną plagą naszych czasów
Paradontoza, czyli najbardziej przewlekła choroba przyzębia to olbrzymi problem pacjentów stomatologicznych w Polsce. To druga, obok próchnicy, najpowszechniejsza choroba jamy ustnej w naszym kraju, a także jedna z głównych przyczyn utraty zębów u osób dorosłych na świecie.
Dane Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego potwierdzają, że stan przyzębia Polaków jest bardzo zły.
- Badania epidemiologiczne przeprowadzone w Polsce w latach 2011-2014 wykazały, że odsetek osób ze zdrowym przyzębiem oscyluje pomiędzy 1,6 proc. w grupie 35-44 lata i 0,8 proc. w grupie 65-74 lata. Z kolei u ponad 16 proc. osób rozpoznaje się zaawansowane zapalenie przyzębia - opowiada Monika Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie. - Co zaskakuje, niepokojące dane dotyczą również dzieci i młodzieży, bowiem szacuje się, że problemy z dziąsłami ma już połowa 7-latków i 75 proc. 12-latków – dodaje stomatolog.
Główną przyczyną chorób przyzębia, które atakują dziąsła i tkanki okalające ząb, są bakterie oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej. - Zaczyna się z pozoru niewinnie, od płytki nazębnej, która nieustannie tworzy się na powierzchni zębów. W normalnych warunkach ten lepki i bezbarwny biofilm zawierający głównie bakterie Gram-ujemne, m.in. szczepy Porphyromonas gingivalis, Tannerella forsythia czy Treponema denticola, możemy łatwo usunąć szczotkując zęby. Jeśli jednak płytka nazębna nie jest regularnie usuwana dochodzi do jej mineralizacji i utwardzenia, czyli powstania kamienia nazębnego. Aby ten powstał potrzeba kilkudziesięciu godzin – wyjaśnia Monika Stachowicz.
Kamień nazębny
Kamienia nazębnego nie usunie się już niestety szczoteczką. Gdy osadzi się wzdłuż linii dziąseł, bakterie zaczynają się namnażać i wyzwalać szkodliwe produkty uboczne, które podrażniają tkanki i wyzwalają naturalną reakcję zapalną organizmu. Tak wygląda geneza stanu zapalnego dziąseł, którego objawy są często lekceważone przez pacjentów.
- Są to zaczerwienienie i krwawienie dziąseł tzw. objaw różowej szczoteczki, ich obrzęk, tkliwość oraz nadwrażliwość zębów. Zapalenie dziąseł to stan całkowicie odwracalny, jeśli odpowiednio zareagujemy. W innym wypadku stosunkowo łagodna infekcja może przekształcić się w zapalenie przyzębia –przestrzega stomatolog.
Strona: 1 z 3
- 1
- 2
- 3
- następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Nie zwlekajmy ze szczepieniem osób z deficytem odporności
techDENT -
Koronawirus 28 lutego 2021 r.: 114 zgonów przy 10 099 zakażeniach
newsDENT -
COVID-19: po szczepionce poziom przeciwciał dużo wyższy niż u ozdrowieńców
techDENT -
Koronawirus 27 lutego 2021 r.: 303 zgony przy 12 100 zakażeniach
newsDENT -
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT -
COVID-19 spotęgował bruksizm
techDENT -
Śląski PTS organizuje webinar ze stomatologii cyfrowej
eduDENT -
Chirurg stomatolog prof. dr hab. Hanna Gerber z nominacją profesorską
eduDENT
-
Trwa nierówna walka o wsparcie gabinetów stomatologicznych
lexDENT -
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Alignery mogą utrudniać zajście w ciążę?
techDENT -
Co czeka stomatologię w 2021 r.?
bizDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Bielsko-Biała, śląskie -
lekarz dentysta
Mikołów, śląskie -
lekarz dentysta
WARSZAWA, mazowieckie