•  Celem badania wykonanego na ponad 469 tys. osób było zbadanie związku między stanem zdrowia jamy ustnej a ryzykiem nowotworów przewodu pokarmowego
  • Sprawdzano, czy krwawiące dziąsła, rozchwiane zęby i braki w uzębieniu mogą wpływać na częstość zachorowań na raka wątroby, okrężnicy,  odbytnicy i trzustki 
  • Okazuje się, że choroba przyzębia zwiększa ryzyko raka wątroby,  znacząco bo aż o 75 proc.

Zdrowie ogólne. Zaczyna się w jamie ustnej

Rak żołądka i jelita grubego to poważne globalne obciążenie dla systemów opieki zdrowotnej. Blisko 28 proc. nowych przypadków chorób nowotworowych i 37 proc. zgonów z powodu raka w 2018 r. było spowodowanych właśnie przez nowotwory układu pokarmowego. Po części przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się w zjawisku  szybkiego starzenia się populacji oraz silniejszym oddziaływaniom niektórych niekorzystnych środowiskowych i behawioralnych czynników. 

Zły stan zdrowia jamy ustnej jest ustalonym czynnikiem ryzyka wielu przewlekłych chorób ogólnoustrojowych, takich jak choroby serca, udar, cukrzyca i nowotwory. Są także dowody, że osoby z chorymi dziąsłami i zębami częściej mają nowotwory przewodu pokarmowego, raka przełyku, żołądka i trzustki, ponadto częściej umierają z powodu choroby nowotworowej.  

Rak bardziej niebezpieczny dla życia. Gdy chore dziąsła 

Z badań prowadzonych w Chinach wynika, że utrata zębów powyżej mediany wiązała się z o 35 proc. większym ryzykiem zgonu z powodu raka górnego odcinka przewodu pokarmowego. W innych pracach ujawniono bezpośredni związek między paradontozą, brakiem zębów a rakiem trzustki. W Finlandii, z badania kohortowego wynika, że  duże braki w uzębieniu wiążą się się ze zwiększonym ryzykiem raka wątroby. I co optymistyczne, pacjenci którzy przechodzą intensywną terapię paradontozy mają mniejsze ryzyko nowotworów układu pokarmowego w porównaniu z pacjentami, którzy choroby przyzębia nie leczą, dowodzi analiza stanu zdrowia dużej grupy mieszkańców Tajwanu. 

Jednak na definitywne stwierdzenie, że zły stan zdrowia jamy ustnej jest bezpośrednio powiązany z rosnącym ryzykiem raka przewodu pokarmowego, nadal jest za mało dowodów.  Niestety chorobom zębów i dziąseł często towarzyszą  palenie tytoniu, alkohol w nadmiernych ilościach i niezdrowa dieta, które same poważnie zwiększają ryzyko nowotworów żołądka czy jelita grubego.

Rak wątroby.  Ryzyko zachorowania rośnie przy złej higienie jamy ustnej

Mocnym argumentem w tej dyskusji jest badanie przeprowadzone na Queen's University Belfaste, w Irlandii Północnej. Dowodzi bowiem, że przy złej higienie jamy ustnej szybko  rośnie ryzyko raka  wątroby. 

Przeanalizowano dane ponad 469 tys. osób mieszkańców Wielkiej Brytanii, badając związek między stanem zdrowia jamy ustnej a ryzykiem kilku nowotworów przewodu pokarmowego, w tym raka wątroby, okrężnicy, odbytnicy i trzustki.

Jak dowodzą autorzy pracy opublikowanej w czasopiśmie United European Gastroenterology Journal,  osoby mające bolesne lub krwawiące dziąsła, owrzodzenie jamy ustnej, czy rozchwiane zęby, były o 75 proc. bardziej narażone na raka wątrobowokomórkowego (jest to najczęstsza postać raka wątroby).

Według teorii wyjaśniającej ten związek główną rolę gra wpływ mikrobiomu jamy ustnej i jelit na rozwój procesu nowotworowego, podkreślają autorzy pracy.