• Tylko 1,6 proc. badanych osób w wieku 35-44 lata ma zdrowe przyzębie, a wśród osób w wieku 65-74 lata odsetek ten spada do zaledwie 0,6 proc.
  • Choroba dziąseł może prowadzić do chorób układu krążenia, neurodegeneracyjnych (np. Alzheimera), powodować cukrzycę, grozi także większym ryzykiem poronień
  • Gdy dziąsła są chore, bakterie tworzące płytkę nazębną rozsiewają się w organizmie szczególnie intensywnie podczas szczotkowania zębów

Choroba dziąseł powoduje wiele chorób ogólnoustrojowych

Choroba dziąseł wzmaga stan zapalny w organizmie, co może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych od chorób układu krążenia, neurodegeneracyjnych, jak choroba Alzheimera, po cukrzycę, grożą także większym ryzykiem poronień.

Niejednokrotnie bakterie bytujące w jamie ustnej zostały odkryte w złogach tłuszczowych osób z chorobami sercowo - naczyniowymi

Krwawienie z dziąseł, pojawiające się na przykład podczas szczotkowania zębów lub spożywania twardych pokarmów – powinny być sygnałem do szybkiej wizyty u dentysty. W pierwszym etapie choroby dziąseł prawdopodobnie wystarczy usunięcie kamienia nazębnego, zadbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. To lekarz dentysta oceni czy konieczna będzie wizyta u periodontologa.

Po trzydziestce w zasadzie nikt nie ma zdrowych dziąseł

W przypadku zaawansowanej choroby przyzębia tworzą się kieszonki okołozębowe. Przez uszkodzony nabłonek przedostają się bakterie, które oddziałują negatywnie na cały organizm powodując stany zapalne. W przypadku nieleczenia dziąseł - ryzyko utraty zębów jest bardzo wysokie.

Uwaga gdy dziąsła są chore, bakterie tworzące płytkę nazębną rozsiewają się w organizmie szczególnie  intensywnie podczas szczotkowania zębów.

Dowiedziono, że tylko 1,6 proc. badanych osób w wieku 35-44 lata ma zdrowe przyzębie, a wśród osób w wieku 65-74 lata odsetek ten spada do zaledwie 0,6 proc. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że ciężkie choroby przyzębia dotykają ponad 1 mld osób na świecie.