• Chirurg stomatologiczny ma do dyspozycji bardzo skuteczne środki do znieczulenia miejscowego - śródwięzadłowego, nasiękowego, przewodowego - które pozwalają bezboleśnie przeprowadzać skomplikowane zabiegi.
  • Wskazaniem do znieczulenia ogólnego są alergia na środki znieczulenia miejscowego, dentofobia, konieczność ekstrakcji wielu zębów podczas jednej wizyty.

Po pierwsze bez bólu

Współczesna stomatologia może zapewnić komfort pacjentowi a zabiegi, nawet długie i skomplikowane, takie jak wszczepianie implantów, udaje się bez bólu przeprowadzać w znieczuleniu miejscowym. Właśnie bezbolesny zabieg odnosi najlepsze efekty terapeutyczne.

 Dzięki zastosowaniu technik znieczulenia śródwięzadłowego, nasiękowego, czy też przewodowego, lekarz stomatolog może bezboleśnie wyleczyć lub usunąć każdy ząb, założyć implant stomatologiczny. Równocześnie coraz częściej gabinety stomatologiczne oferują pacjentom możliwość leczenia w warunkach znieczulenia ogólnego. W jakich sytuacjach stosuje się zatem znieczulenie ogólne w praktyce stomatologicznej, wyjaśnia dr n. med. Michał Łobacz, specjalista chirurgii stomatologicznej i konsultant systemu implantologicznego Alpha Bio Tec dla RadiaZet.

Narkoza u dentysty

Znieczulenie ogólne w stomatologii stosowane jest w przypadku rozległych stanów zapalnych zębopochodnych, których leczenie nie jest możliwe w znieczuleniu miejscowym, a do takich należą ropnie zewnątrzustne (np. ropień podżuchwowy i okołożuchwowy) oraz inne, które wymagają nacięcia zewnątrzustnego i drenażu.

- Ponadto zdarza się, że w przypadku rozległych zębopochodnych procesów zapalnych są trudności z uzyskaniem prawidłowego efektu znieczulenia miejscowego. A wynika to z właściwości chemicznych tkanek objętych zapaleniem, tłumaczy dr Łobacz.

W jakich przypadkach znieczulenie ogólne

- Uczulenie pacjenta na środki znieczulenia miejscowego (czyli lidokainę, artykainę,  mepiwakainę), które jest potwierdzone zaświadczeniem lekarskim.

- Znaczna liczba zębów wymagających jednoczesnego usunięcia wymaga podania adekwatnej dawki leków znieczulenia miejscowego, co może doprowadzić do ich przedawkowania i reakcji toksycznej. Dlatego w takim przypadku należy przeprowadzić leczenie chirurgiczne w narkozie, podkreśla dr Łobacz.

- Silny strach pacjenta przed leczeniem stomatologicznym, nawet przy prawidłowej technice znieczulenia miejscowego, nie uwalnia go od lęku.  Czasem strach przed usunięciem zęba lub kilku zębów powoduje tak silną reakcję stresową, że trudno w jakikolwiek sposób się z nim porozumieć. W przypadku dentofobii jedynie zastosowanie znieczulenia ogólnego pozwala na bezstresowe leczenie stomatologiczne.

- Dzieci to grupa pacjentów, u której bezwzględnie należy rozważyć zastosowanie znieczulenia ogólnego. Mali pacjenci często wymagają pilnej interwencji chirurgicznej z powodu narastającego obrzęku, który może zagrażać ich życiu. W takiej sytuacji trudno przekonać dziecko lub nastolatka, że w trakcie wizyty nie będzie niczego odczuwać. Trudno wyjaśnić mu różnicę między brakiem bólu a dotykiem, uciskiem a rozpieraniem, które z całą pewnością w trakcie wizyty będą odczuwane, wymienia dr Łobacz.