PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Chińczycy pracują nad trwalszym materiałem do wypełnień

Autor: nieck • Źródło: en
21-01-2022, 08:34
Chińczycy pracują nad trwalszym materiałem do wypełnień Substancja produkowana przez małże może mieć zastosowanie w stomatologii Fot. Shutterstock
Połączenie materiałów stomatologicznych z powierzchnią zębiny, zwłaszcza zdemineralizowanej, nadal stanowi wyzwanie dla współczesnej stomatologii.
  • Materiały stomatologiczne są powszechnie wykorzystywane do odbudowy zębów zniszczonych przez próchnicę.
  • To jedna z dziedzin w stomatologii, która bardzo dynamicznie się zmienia. Stale trwają badania nad nowymi substancjami, które przedłużą żywotność wypełnień.
  • Produkowany przez małże DMA ma wysoką biokompatybilność i świetne właściwości adhezyjne.

Stomatologia zwraca się ku przyrodzie?

Idealny materiał stomatologiczny, poza odpowiednimi właściwościami biologicznymi i estetycznymi, musi być też niezwykle wytrzymały mechanicznie.  Postęp w tym zakresie pozwolił na stopniowe zastępowanie tradycyjnych wypełnień amalgamatowych bardziej estetycznymi ii "ekologicznymi" uzupełnieniami kompozytowymi.

Chińscy naukowcy z Faculty of Dentistry,  University of Hong Kong, Wuhan University, oraz  Peking University Shenzhen Hospital prowadzą prace nad wykorzystaniem w materiałach do wypełnień substancji produkowanych przez małże.

Skorupiaki te, szeroko rozpowszechnione w środowisku morskim, mają wyjątkowe właściwości adhezyjne, którymi od dawna interesują się naukowcy. Pod kątem potencjalnych zastosowań klinicznych badane są substancje, które wchodzą w skład płytki produkowanej przez małże (służące im do przytwierdzania się do podłoża). Chińscy badacze dowiedli, że związek znajdujący się w białku adhezyjnym  może wzmocnić wiązanie żywica - zębina.

Supertrwały klej skorupiaka utrwali plombę w zębie?

- Małże trwają przyczepione do podłoża w trudnych warunkach morskich, mimo wilgotności, drastycznych zmian temperatury wody i  pH, nagłych wstrząsów. Na te morskie skorupiaki działają  równie duże siły jak na zęby w jamie ustnej. Badaliśmy właściwości adhezyjne substancji produkowanych przez małże, które mogą poprawić trwałość i żywotność wypełnień dentystycznych – wyjaśniła prof. Cynthia Kar Yung Yiu, stomatolog dziecięcy w University of Hong Kong, która kieruje zespołem badawczym. 

Badanie wykazało, że niezwykłą przyczepność małże zyskują dzięki  aminokwasowi Dopa. Naukowcy z sukcesem zastosowali N-(3,4-dihydroksyfenetyl) metakrylamid (DMA), jako materiał łączący. 

- DMA skutecznie zwiększa trwałość połączenia żywica-zębina i wydłuża jego żywotność. Cytotoksyczność tego związku jest podobna do monomerów kompozytowych stosowanych powszechnie systemach adhezyjnych. Wierzę, że ten związek może znaleźć zastosowanie kliniczne, podsumowuje  dr Tsoi z University of Hong Kong.

Praca została opublikowana w  Materials Today Bio.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH