PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Cellivia tworzy w Poznaniu pierwszy na świecie bank tkanek dziąsła

Autor: miro • Źródło: PTS/Cellivia/infoDENT24.pl
20-12-2022, 15:55
Cellivia tworzy w Poznaniu pierwszy na świecie bank tkanek dziąsła Bank tkanek. Zaproszenie dentystów do współpracy Fot. AdobeStock
Na terenie Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu firma Cellivia organizuje pierwszy na świecie bank umożliwiający przechowywanie tkanek dziąsła. Prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS kibicuje tej inicjatywie.
  • Spółka biotechnologiczna Cellivia rozwija badania nad tkankami i komórkami pozyskiwanymi z jamy ustnej
  • Do tej inicjatywy z dużym uznaniem odnosi się prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS
  • Firma zaprasza do współpracy właścicieli gabinetów stomatologicznych, które mogłyby dostarczać materiał do badań pozyskiwany w trakcie standardowego planowanego leczenia stomatologicznego lub zabiegów chirurgii stomatologicznej
  • Egzosomy, pochodzące z miazgi zęba, mogą być wykorzystane w skutecznym leczeniu zapalenia przyzębia, zwiększałaby znacząco odsetek udanych zabiegów w implantologii, wspomogłyby efektywność leczenia kanałowego

Prof. Marzena Dominiak o hodowli pierwotnej fibroblastów 

– Kilkanaście lat zwróciła moją uwagę hodowla pierwotna fibroblastów do augmentacji dziąsła zrogowaciałego. Była to wówczas niezwykle nowatorska metoda jako alternatywa do pobierania przeszczepów tkankowych - powiedziała prof. Marzena Dominiak

- W tym samym czasie uzyskaliśmy patent z prof. Jolantą Saczko. Pozwoliłam dzisiaj sobie o tym wspomnieć, ponieważ jedna z moich doktorantek, Barbara Sterczała, zdała właśnie egzamin doktorski z oceną bardzo dobrą, realizując przewód doktorski na temat „Ocena skuteczności wybranych metod stymulowania proliferacji fibroblastów dziąsłowych i ich zastosowania w augmentacji dziąsła zrogowaciałego” - dodała uczona. 

– Jest to niewątpliwie kontynuacja mojej pracy rozpoczętej wiele lat temu, a jak widać ciągle żywa i nawet, powiedziałabym, w końcu dynamicznie rozwijająca się, biorąc pod uwagę powstające banki tkanek i komórek w celu komercjalizacji. Jest to bez wątpienia medycyna personalizowana, medycyna przyszłości, a może nawet teraźniejszości. Bez wątpienia jest to element strategii rozwoju UM we Wrocławiu, w której mówimy o medycynie translacyjnej. Brawo, Basiu! Przy okazji wspomnę, że zakończyliśmy również inne badania w oparciu o komórki, więc, jak wydać, temat bliski sercu – kontynuowała prezydent PTS.

Cellivia zainteresowana współpracą z dentystami 

Poznańska firma Cellivia zaprasza do współpracy właścicieli gabinetów stomatologicznych. O warunkach tej współpracy pisaliśmy szczegółowo w materiale Badania, które mogą zrewolucjonizować stomatologię. Zaproszenie polskich dentystów do współpracy

Współpraca – co ważne - z certyfikowanym stomatologiem umożliwia przeprowadzenie procedury pozyskania materiału z obszaru jamy ustnej. Ząb lub fragment dziąsła, zabezpieczany przez dentystę, umieszczany jest w specjalnym pojemniku z medium służącym do transportu, a następnie przesyłany do banku tkanek i komórek.

Materiał pozyskiwany jest w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych takich jak usunięcie:

  • zęba mlecznego;
  • zęba stałego lub mlecznego z przyczyn ortodontycznych;
  • fragmentu dziąsła podczas zabiegu gingiwektomii;
  • zęba częściowo lub całkowicie zatrzymanego w kości;
  • fragmentu dziąsła podczas zabiegu usuwania zatrzymanego zęba;
  • fragmentu dziąsła w trakcie odsłaniania śruby zamykającej implant.

Komórki i tkanki przeznaczone do bankowania można pozyskać wielokrotnie, zawsze podczas standardowych zabiegów stomatologicznych.

Bezpieczeństwo

Pozyskanie tkanek jest bezpieczne i bezbolesne a ich źródło stanowi materiał, który w standardowej procedurze zostałby przekazany do utylizacji.

Komórki z datą ważności

Komórki o potencjale regeneracyjnym również się starzeją. Im młodszy jest wiek pacjenta, tym lepszej jakości komórki można pozyskać.

Terapie zaawansowane

Materiał z jamy ustnej może być w przyszłości wykorzystywany do opracowania spersonalizowanych leków biologicznych, wytworzonych dla konkretnego pacjenta.

Leczenie chorób przyzębia

Zbankowane komórki dają pacjentom dostęp do najnowszych osiągnięć stomatologii regeneracyjnej i szansę na zdrowy uśmiech.

Szansa na zdrową przyszłość

Toczące się badania kliniczne mogą w przyszłości umożliwić wykorzystanie tkanek i komórek pozyskanych z jamy ustnej w terapii wielu chorób.

Terapie w stomatologii

Cellivia realizuje projekty dotyczące materiału biologicznego z obszaru jamy ustnej. Prowadzone badania skupiają się na właściwościach regeneracyjnych komórek z obszaru jamy ustnej.

Celem jest wdrożenie wyników badań i opracowanie technologii wytwarzania leków terapii zaawansowanych, które umożliwią zabiegi regeneracyjne i rekonstrukcyjne w obszarze jamy ustnej.

Rozwój kompetencji

Cellivia prowadzi specjalistyczne szkolenia i certyfikacje. W ramach współpracy partnerskiej z gabinetami i klinikami stomatologicznymi oferowane są specjalistyczne szkolenia i warsztaty.

Gabinety stomatologiczne uzyskują certyfikaty potwierdzające kompetencje w pozyskiwaniu i zabezpieczaniu materiału biologicznego oraz wsparcie w procesie rejestracji placówki, jako uprawnionej do podaży leku ATMP-HE.

Certyfikacja gabinetów gwarantuje współpracę z profesjonalistami, którzy przestrzegają procedur i stosują najwyższe standardy w zabiegach.

Kontakt: tel. 736 252 077Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH