Według reguł sztuki stomatologicznej w celu utrzymania właściwego poziomu higieny jamy ustnej wystarczą regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, stosowanie nici dentystycznych, mycie zębów zwykłą szczoteczką przez dwie minuty dwukrotnie w ciągu dnia pastą z fluorem.

Kim Harms – rzecznik prasowy American Dental Association - podkreśla, że do tej pory niewiele badań naukowych, badających skuteczność szczoteczek, uwzględniało nowinki technologiczne. Co do jednego jest pewność - jeżeli ktoś już poświęca czas i przykłada się do czyszczenia zębów klasyczną szczoteczką, to korzyści z używania elektrycznej są niewielkie.

Z pewnością te ostatnie mogą być szczególnie pomocne, jeśli pacjent ma duże ilości kamienia nazębnego, albo jest na przykład chory (np. reumatyzm) i ma trudności z wykonywaniem różnych czynności. Twierdzenie,  jednak, że higiena na odpowiednim poziomie wymaga dodatkowych kosztów nie jest prawdą. Każdego na nią stać. Wszystko co mają szczoteczki elektryczne można robić samodzielnie i bez wspomagania przez kolejne innowacje – mówi Kim Harms.

Dentysta powinien rozmawiać o codziennych nawykach z pacjentem, który go pyta o radę w sprawie zakupu elektrycznej szczoteczki. Pacjent powinien się zastanowić czy rzeczywiście jest gotowy przykładać się do czyszczenia zębów. W wielu przypadkach dodatkowe ułatwienia przydają się do przestrzegania zasad dobrej higieny jamy ustnej.

Po to, aby taka dyskusja przynosiła lepsze efekty, firma Oral-B rozpoczęła program zatytułowany „Jazda próbna”, który pozwala pacjentom przetestować w gabinecie dentystycznym działanie elektrycznej szczoteczki do zębów. Jednak mimo  atrakcji promocyjnych elektryczne szczoteczki można znaleźć w zaledwie 10 proc. amerykańskich gospodarstw domowych (według danych Oral-B). Tymczasem na terenie Europy, zwłaszcza Niemiec i Wielkiej Brytanii popularność elektrycznych szczoteczek jest większa.

Dla producentów szczoteczek ta niska popularność ich produktów na terenie USA jest zagadkowa. Jeśli tylko klient zacznie używać elektrycznej szczoteczki z reguły nie wraca do zwykłej.

Więcej: drbicuspid.com