PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

CAD/CAM w blasku niebieskiego skanera

18-07-2013, 00:01
CAD/CAM w blasku niebieskiego skanera (foto: sxc.hu)
CAD/CAM w blasku niebieskiego skanera (foto: sxc.hu)
D4D Technologies wprowadzi we wrześniu 2013 r., początkowo na rynki: amerykański, kanadyjski oraz australijski, system E4D NEVO, na który składa się się moduł CAD/CAM ze skanerem wewnątrzustnym. Jest to kolejna wersja systemu E4D Dentist, dzięki któremu lekarz dentysta w krótkim czasie może zeskanować opracowany ząb, zaprojektować oraz w dalszej kolejności wykonać uzupełnienie bezpośrednio w gabinecie stomatologicznym.

W technologii tej wykorzystywany jest jak najbardziej standardowy laptop oraz zupełnie niestandardowy, działający jako skaner, laser o barwie niebieskiej autorskie dzieło D4D Technologies. W tym rozwiązaniu unikatowe jest także oprogramowanie, dzięki któremu na ekranie laptopa ukazuje się obraz jamy ustnej o wysokiej rozdzielczości (niemal w czasie rzeczywistym). Ważne, że precyzyjny obraz powstaje dzięki zastosowaniu lasera generującego podczas skanowania najniższą z możliwych dawkę promieniowania. Zastosowanie takiego rozwiązania było możliwie dzięki postępowi, jaki się dokonał w konstrukcji laserów.

Całość systemu nazywa się NEVO Design Center. Centrum to wykorzystuje m.in. technologię Thunderbolt autorstwa Intela, który został opatentowany przez Apple. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się w sposób znaczący zwiększyć prędkość przesyłu danych za pomocą USB 3.0. W związku z tym transfer dużych pakietów informacji  nie wymaga połączeń za pomocą sztywnego łącza. To duża dogodność, która w połączeniu z niewielkim ciężarem  oraz wymiarami laptopa, a także dzięki wyjątkowo miniaturowemu skanerowi  - zapewnia dużą mobilność systemu.

E4D NEVO składa się ze skanera zewnątrzustnego, frezarki, komputera z monitorem oraz z odpowiedniego oprogramowania. Zestaw ten umożliwia wykonanie uzupełnienia protetycznego bezpośrednio przy fotelu pacjenta.  E4D NEVO może skanować tkanki miękkie oraz struktury zęba.

Do zarejestrowania trójwymiarowego obrazu w systemie E4D NEVO wykorzystano niebieskie światło lasera do oświetlenia skanowanych powierzchni oraz mikrolusterka, oscylujące z szybkością do 20 tys. cykli na sekundę. Dzięki nim możliwe jest zastosowanie laserowej pojedynczej koherentnej wiązki światła.

Cena E4D NEVO nie jest niska, gdyż oprogramowanie i hardware kosztują 119 tys. USD, w cenę producent wlicza trzydniowe szkolenie. Jest jednak i inne rozwiązanie. Właściciele systemu E4D mogą za mniej niż 10 proc. ceny zakupu E4D NEVO (za ok. 15 tys. USD) dokonać uaktualnienia programowania, dzięki czemu będą mieli szansę za stosunkowo male pieniądze skorzystać z zalet nowego rozwiązania firmy D4D Technologies.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   CAD/cAM   frezarki   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH