CAD CAM - technik dentystyczny idealny

Szybką ekspansję systemu spowalniają przede wszystkim koszty zakupu i utrzymania frezarki, a także wciąż niewystarczająca precyzja skanerów wewnątrzustnych.
Zakup całego systemu CAD/CAM to wydatek od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych. Istnieją tańsze systemy, jednak w ich przypadku trudno mówić o perfekcji wykonania, która jest bez wątpienia domeną pracy technika dentystycznego. Głównymi problemami, z jakimi spotykają się użytkownicy systemu CADCAM są: zła pasywność, brak stycznych, bądź nieodpowiednia wysokość powierzchni okluzyjnej.
Skanery wewnątrzustne zostały wprowadzone na rynek parę lat temu. Zgodnie z zapewnieniami producentów, miały znacznie przyspieszyć pracę. I rzeczywiście tak się stało. Uzyskanie wirtualnego modelu roboczego przy zastosowaniu konwencjonalnej metody pobrania wycisku trwa od 2 do 48 godzin (w zależności od dystansu dzielącego gabinet od laboratorium). W przypadku wykorzystania skanera wewnątrzustnego proces ten zostaje skrócony do zaledwie 15 minut.
W jaki sposób działają tego typu urządzenia? Obrazują one na ekranie komputera wygląd wirtualnego łuku zębowego, wykonując serię zdjęć za pomocą kamery umieszczonej w końcówce skanera. Niestety system pomiarowy, oparty na tej technice, nie jest w stanie zapewnić doskonałej precyzji. A dla fachowców różnica rzędu kilkudziesięciu mikronów jest nie do zaakceptowania, gdyż jej skutkiem będzie błędnie wyfrezowane uzupełnienie protetyczne i tym samym dyskomfort dla pacjenta.
Istnieją systemy CAD, które wykorzystują dane pochodzące ze skanera wewnątrzustnego w taki sam sposób jak ze skanera laboratoryjnego. W przypadku, gdy dane te nie są do końca precyzyjne, frez-centra nie mają możliwości wyeliminowania niedociągnięć powstałych podczas pierwszego etapu. Mimo to istnieje grono lekarzy, którzy stosują tę technologię. Faktem jest, iż CAD/CAM skraca czas wykonania pracy, której wyprodukowanie konwencjonalną metodą trwa znacznie dłużej. Nadal jednak nic nie zastąpi wprawnej ręki ceramisty.
- Nie zmieniajmy na siłę tego, co dobre – tłumaczy Paweł Jastrzębski, specjalista NobelProcera firmy Nobel Biocare. Na chwilę obecną wycisk pobrany przez lekarza jest znacznie lepszy od tego wykonanego w oparciu o dane ze skanera wewnątrzustnego. Pozwala on na wykonanie dokładnego modelu gipsowego, który następnie jest skanowany.
Skanery laboratoryjne oferują różne metody odtworzenia modelu w komputerze. Skaner firmy Nobel Biocare wykorzystuje zaawansowaną technologię holografii konoskopowej. - Jest to specjalna technika oparta na interferencji spolaryzowanego światła – wyjaśnia Paweł Jastrzębski. - Źródło koherentnej fali elektromagnetycznej oraz detektor ustawione są wobec siebie pod ściśle określonym kątem. Kolinearność zapewnia po pierwsze dużą dokładność pomiarów, po drugie eliminuje zaburzenia optyczne – dopowiada Paweł Jastrzębski.
W ten sposób uzyskuje się dokładny wirtualny model, na którym z pomocą programu, możemy zaprojektować korony, mosty, mosty na implantach, łączniki, belki do rozwiązań overdenture, zarówno do odbudów na naturalnych zębach, jak i na implantach. Projekt odbudowy w formie pliku przesyłany jest drogą elektroniczną do centrum obróbczego wyposażonego we frezarki sterowane numerycznie. Nobel Biocare posiada cztery takie ośrodki produkcyjne: w USA, Kanadzie, Szwecji i Japonii.
Dzięki precyzji, z jaką wykonywane sa uzupełnienia protetyczne i łączniki, a także dzięki jakości materiałów (stałe rygorystyczne kontrole procesów), produkty te są zaliczane do klasy premium (mają pięcioletnią gwarancję). To właśnie te cechy są najbardziej cenione przez lekarzy korzystających z „Procery”.
Lokalne frez-centra nie bądąc w stanie sprostać tym kryteriom, reprezentują segment economy.
O jakości produktów Nobel Biocare najlepiej świadczą wyniki badań potwierdzające najwyższą szczelność połączenia implant-łącznik, która uniemożliwia przedostawanie się i rozwój bakterii pomiędzy nimi.
- Nasze produkty poddawane są kompleksowym badaniom klinicznym, zapewnia to pacjentom najwyższy stopień bezpieczeństwa – podsumowuje Paweł Jastrzębski.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Zbyt niskie wynagrodzenia za usługi protetyczne. To dentyści płacą za mało?
bizDENT -
Medicover przejmuje sieć znanych klinik stomatologicznych
bizDENT -
Zdrowotne skutki urlopu. Ryzyko zgonu mniejsze o 20 proc.
lifeDENT -
Studenci medycyny. Pomoc Ukraińcom zamiast praktycznej nauki zawodu. Będą wytyczne
eduDENT -
COVID-22 i siódma fala koronawirusa. Ten wariant daje zupełnie nowe objawy
newsDENT -
Jak i kiedy dbać o zęby dziecka. Nawet przed jego narodzinami. Rady dentystki
techDENT -
Zdrowie ogólne wpływa na siłę, z jaką gryziemy pokarm
techDENT -
Amalgamat do lamusa. MZ wycofa plomby z koszyka świadczeń gwarantowanych
newsDENT
-
Nocne poty, mgła mózgowa, problemy z jelitami dokuczały jej przez 10 lat. Poprawną diagnozę postawił dentysta
techDENT -
COVID-22 i siódma fala koronawirusa. Ten wariant daje zupełnie nowe objawy
newsDENT -
Podwyżki od 1 lipca zagrożone? Pracodawcy RP pytają, skąd wziąć pieniądze
newsDENT -
Sejm uchwalił podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Kogo ucieszą, a kogo nie
lexDENT -
Co robić, gdy boli ząb? Te leki przyniosą ulgę
techDENT -
Drakońskie kary za błędy w gospodarowaniu odpadami medycznymi. Nawet do 1 mln zł
lexDENT -
Sztuczna inteligencja pomoże postawić prawidłową diagnozę w gabinecie dentystycznym
techDENT -
Zgrzytanie zębami. Skutki tego nawyku są opłakane
techDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Warszawa, ul. Dzika, mazowieckie
KURSY LAST MINUTE
-
Kontrola Urzędu Wojewódzkiego w...
szkolenie internetowe, cała Polska -
Letni kampus ortodontyczny
Olsztyn, warmińsko-mazurskie -
Profesjonalna asysta implantologiczna
Warszawa, mazowieckie -
Curriculum Implantologiczne - edycja 34
Warszawa, mazowieckie