PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Buzzy - na strach przed dentystą

en
09-01-2019, 10:18
Buzzy - na strach przed dentystą Wibrująca pszczoła w trakcie iniekcji (fot. Facebook)
Buzzy – zimny, żelowy kompres z wibrującą podstawą to rozwiązanie wykorzystywane głównie przez pediatrów do odwracania uwagi dzieci podczas iniekcji. Okazuje się, że dobrze sprawdza się też w dziecięcej stomatologii, zmniejszając ból i strach.

Buzzy – zimny żelowy kompres z wibrującą podstawą to rozwiązanie wykorzystywane głównie przez pediatrów do odwracania uwagi dzieci, podczas iniekcji. Odczucia zimna i wibrowania zmniejszają odczuwany przez małego pacjenta ostry ból, w podobny sposób jak zimna woda z kranu łagodzi ból oparzonej skóry. Poza tym odwraca uwagę dziecka, co jest nie mniej ważne, gdyż widok igły w ręku lekarza, to dla wielu dzieci (i nie tylko) stanowi przerażające doświadczenie. Według wyników badania Buzzy stosowany do tej pory z sukcesem w pediatrii – może bardzo ułatwić także wykonywanie zabiegów w gabinecie stomatologicznym, zmniejszając ból i strach.

- Ostatnio pomysł, aby stosować żel o niskiej temperaturze jako dodatek do wibrującego urządzenia - zwrócił uwagę dentystów. Sama koncepcja zmniejszania w ten sposób bólu opiera się na fakcie, że odczuwanie bólu ma silny psychiczny komponent, bowiem dolegliwości odczuwane na przykład podczas iniekcji w dużym stopniu zależą od percepcji i uwagi pacjenta, pisze w swej pracy Khalid Jamal Alanazi z Riyadh Elm University Department of Pediatric Dentistry w Arabii Saudyjskiej. 

Stymulacja maskuje ból
Urządzenie to  stworzyła Amy Baxter, brytyjska lekarka. Ma ono - dostarczając wielu bodźców (lodowate zimno i wibracje) - zmieniać percepcję bólu. 

Do tej pory sprawdzono, że o ile urządzenia wibrujące skutecznie łagodzą cierpienie dzieci podczas iniekcji, to sama wibracja nie sprawdza się podczas zabiegów stomatologicznych. Stąd naukowcy postanowili sprawdzić, czy Buzzy może być skuteczniejszy.

Badanie prowadzono na grupie 60 dzieci w wieku 6-7 lat, wszystkim trzeba było podać znieczulenie obejmujące część policzkową i szczękę, po obu stronach jamy ustnej. Wcześniej nie przechodziły zabiegów wymagających znieczulania. Iniekcję stosowano dwukrotnie, podczas dwóch wizyt u dentysty. Wszystkie dzieci otrzymywały żel z benzokainą a następnie zastrzyk z 1,8 ml 2-proc. lidokainy z adrenaliną 1:100 000, podczas każdej wizyty.  U połowy dzieci zastosowano także urządzenie Buzzy tylko w czasie pierwszej wizyty, a u drugiej części tylko podczas drugiej wizyty.

Odczuwany ból mierzono na trzy sposoby:
- według skali  Wong-Baker Faces Pain Rating - dzieci wybierały jedną z sześciu twarzy, których wyraz odpowiadał sile bólu,
- według skali Face Legs Activity Cry Consolability (FLACC): lekarz dentysta w skali od 0-10 oceniał siłę bólu na podstawie zachowania dziecka,
- na podstawie wskazań pulsoksymetru.

Urządzenie Buzzy pomagało dzieciom i skutecznie łagodziło ból w chwili iniekcji. Tętno i ocena w skali FLACC były znacząco niższe u tych małych pacjentów, u których przed podaniem znieczulenia zastosowano Buzzy, niezależnie od tego czy była to pierwsza, czy druga wizyta.

Więcej: European Archives of Paediatric Dentistry

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dziecko w gabinecie   dentofobia  

POLECAMY W SERWISACH