
- To jakie bakterie zasiedlą jamę ustną niemowlaka może wpłynąć na tworzenie się stabilnej mikroflory jamy ustnej w późniejszym wieku.
- Matczyne drobnoustroje jamy ustnej odgrywają ważną rolę w nabywaniu i rozwoju mikrobioty jamy ustnej niemowląt.
- Mikrobiom jamy ustnej jest w większym stopniu podobny u matek i dzieci karmionych butelką, niż u matek i dzieci karmionych piersią.
Jama ustna noworodka jest zasiedlana przez różnorodne bakterie. Tworzenie się mikrobiomu jamy ustnej rozpoczyna się w ciągu pierwszych 6 tygodni życia, a na tym etapie zaczyna szybko dominować Streptococcus sp. Po tym etapie mikroflora jamy ustnej różnicuje się i rozwija, wraz z wiekiem coraz większy udział mają gatunki komensalne, typowe dla wieku dorosłego. W tym procesie mikrobiom jamy ustnej matki jest najprawdopodobniej głównym źródłem drobnoustrojów dla niemowlaka.
Mikrobiologia karmienia dziecka
Wiadomo, że profile mikroflory jamy ustnej dziecka i jego biologicznej matki będą bardziej podobne niż w przypadku, gdy dziecko jest adoptowane przez kobietę. Jednak niewiele wiadomo, w jaki sposób drobnoustroje przenoszą się z matki na niemowlę. Bez wątpienia na mikrobiom jamy ustnej malucha wpływa sposób karmienia, stosowanie antybiotyków, ale też fakt, czy w najbliższej rodzinie dziecka jest osoba paląca papierosy. Jednak mechanizm oddziaływania tych czynników nie jest poznany. Tymczasem wyjaśnienie w jaki sposób niemowlę "pozyskuje" drobnoustroje może ułatwić stworzenie zasad wspierających rozwój zdrowego mikrobiomu jamy ustnej i zapobiegania chorobom stomatologicznym już od najmłodszego wieku.
Japońscy badacze z Kyushu University w Fukuoka podjęli próbę zbadania transmisji drobnoustrojów jamy ustnej od matki do dziecka oraz czynników, które mogą mieć na ten proces wpływ.
Naukowcy przeanalizowali 892 próbek mikroorganizmów pobranych z języka od 448 par matek i ich dzieci w wieku 4 miesięcy (wśród niemowląt było 217 chłopców i 231 dziewczynek). Skład bakteryjny każdej próbki określono przy pomocy metod sekwencjonowania genomu.
Matczyny mikrobiom był generalnie bardziej zróżnicowany niż mikrobiom niemowlaka. W mikrofolorze jamy ustnej dorosłej kobiety dominowały Neisseria subflava, Granulicatella adiacens oraz Prevotella melaninogenica, natomiast u niemowląt największy udział miały Streptococcus lactarius i Streptococcus peroris. Chociaż mikroflora jamy ustnej niemowlęcia różniła się wyraźnie od mikroflory jamy ustnej matki, jednak więcej podobieństw z mikrobiomem matki wykryto u tych dzieci, które były karmione butelką a nie piersią.
Wyniki opublikowało czasopismo mBio.

Czytaj więcej
Karmienie piersią a próchnica zębów mlecznychPrzeciwbakteryjne właściwości kobiecego mleka
Naukowcy przedstawili dwie hipotezy wyjaśniające wpływ różnego stylu żywienia na mikrobiom jamy ustnej niemowląt.
- Kolonizacja jamy ustnej przez bakterie może być regulowana przez czynniki ochronne znajdujące się w mleku matki;
- Różnice w składzie substancji z kobiecego mleka oraz mleka sztucznego i mleka modyfikowanego wpływają na skład mikroflory jamy ustnej niemowlęcia.
Na różnice w liczebności i składzie mikroflory (poza sposobem karmienia) nie wpływały płeć dziecka, typ porodu czy przyjmowanie przez dziecko antybiotyków.
Teraz przez kolejne trzy lata badacze chcą obserwować tę samą populację dzieci i matek.

Czytaj więcej
Macierzyństwo a zdrowie zębów
Czytaj więcej
Karmienie piersią zbawienne dla zgryzu dziecka?
Komentarze