PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bruksizm senny. Poważny problem u dzieci

Autor: nieck • Źródło: Br. Dent. J./infoDENT24.pl
02-12-2022, 18:05
Bruksizm senny. Poważny problem u dzieci Zgrzytane zębami podczas snu jest także problemem w młodym wieku Fot. AdobeStock
Fotobiomodulacja punktów akupunktury może być  alternatywnym sposobem leczenia u dzieci sennego bruksizmu.  Znacząco ogranicza liczbę epizodów bólu głowy i zmniejsza siłę z  jaką dziecko zaciska zęby, donosi British Dental Journal.
  • Bruksizm podczas snu często wiąże się ze stresem i niepokojem, jednak etiologia tego problemu nadal pozostaje niejasna. Z badań wynika, że cechy osobowości ze skłonnością do neurotyczności także zwiększają ryzyko występowania tego problemu
  • W przeciwieństwie do osób dorosłych objawy lęku u dzieci zmieniają się wraz z etapami rozwojowymi, co często utrudnia jego identyfikację
  • Szyna okluzyjna to podstawowa metoda leczenia bruksizmu występującego w nocy 
  • Metoda fotobiomodulacji punktów akupunktury może być alternatywnym sposobem leczenia u dzieci sennego bruksizmu. Może pomóc szybko ograniczyć ból i zwiększyć komfort pacjenta zaraz po zastosowaniu tej metody

Zgrzytanie zębami w nocy. Niejasne przyczyny u dzieci

Bruksizm w nocy występuje dość często dzieci, rzadziej u osób starszych. Większość dentystów jest w stanie prawidłowo rozpoznać problem, ale nie jest dla nich jasna jego etiologia. Brakuje też wytycznych co do postępowania, zwłaszcza u dzieci.

Rozpoznanie bruksizmu podczas snu jest utrudnione ze względu na brak protokołu diagnostycznego dla tej grupy pacjentów, a leczenie ma większe ograniczenia, gdyż w dużej mierze zależy od współpracy dziecka. 

- Dentyści powinni być świadomi potencjalnej etiologii, patofizjologii i strategii postępowania, aby lepiej leczyć pacjentów, podkreślają autorzy pracy na temat dziecięcego bruksizmu, która ukazała się w British Dental Journal.

Z badań nad bruksizmem sennym, które przeprowadzono w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Wieku Rozwojowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu wynika, że główną przyczyną tego zaburzenia czynnościowego mogą być czynniki psychologiczne. W literaturze naukowej najczęściej wymieniany jest stan emocjonalny, szczególnie lęk i stres. Cechy osobowości ze skłonnością do neurotyczności są również identyfikowane jako przyczyniające się do rozwoju sennego bruksizmu u dzieci, podkreślają autorzy pracy, która ukazała się w International Journal of Environmental Research and Public Health.

W badaniu na dzieciach w wieku 6–8 lat wykazano związek między stężeniem katecholamin w moczu a sennym bruksizmem. Zaobserwowano też, że dzieci mają tendencję do rozładowywania napięcia nagromadzonego w ciągu dnia poprzez zgrzytanie zębami w nocy podczas snu.

Niepokój, stres, lęk. Przyczyny bruksizmu u dzieci

 Lęk  jest częstym zjawiskiem klinicznym w psychiatrii dziecięcej. To problem, który dotyka  2,5–5 proc. populacji ogólnej, zaś w populacji klinicznej zmaga się z nim 10,6–24 proc. pacjentów. W przeciwieństwie do osób dorosłych objawy lęku u dzieci zmieniają się wraz z etapami rozwojowymi, co często utrudnia jego identyfikację.

Jak przypominają polscy badacze lęk wiąże się ze zwiększonym napięciem mięśniowym. Badania oparte na polisomnografii wykazały zwiększoną częstość występowania sennego bruksizmu, zwłaszcza u dzieci z napięciowymi bólami głowy. Dowody sugerują również związek między lękiem a występowaniem bruksizmu zarówno w dzień jak i w nocy. Zaburzenia lękowe uogólnione i fobia społeczna są identyfikowane jako najczęściej związane z bruksizmem.

Dodatkowo wykazano silną korelację między sennym bruksizmem a neurotyzmem. Stwierdzono, że dzieci, które chrapią lub mają koszmary nocne, częściej mają bruksizm podczas snu. Zatem niektóre cechy jakości snu mogą służyć jako wskaźniki do wczesnego diagnozowania bruksizmu przez rodziców i pracowników służby zdrowia, a tym samym do ograniczania jego skutków.

 Fotobiomodulacja. Skuteczna w leczeniu bruksizmu

Jak informuje British Dental Journal istnieją coraz mocniejsze dowody, że fotobiomodulacja punktów akupunktury może być  alternatywnym sposobem leczenia u dzieci sennego bruksizmu.  

Znacząco ogranicza liczbę epizodów bólu głowy i zmniejsza siłę z  jaką dziecko zaciska zęby. Chociaż szyna okluzyjna została uznana za złoty standard w leczeniu bruksizmu, to przestrzeganie zaleceń dentysty przez dzieci i ich rodziców stanowi zwykle wyzwanie w praktyce klinicznej.  W takiej sytuacji właśnie fotobiomodulacja jest alternatywną opcją. Może pomóc szybko ograniczyć ból i zwiększyć  komfort pacjenta zaraz po zastosowaniu tej metody.

Terapię fotobiomodulacyjną stosowano także z pozytywnym skutkiem w leczeniu zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych, podkreślają badacze w British Dental Journal.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH