Bruksizm senny. Poważny problem u dzieci

- Bruksizm podczas snu często wiąże się ze stresem i niepokojem, jednak etiologia tego problemu nadal pozostaje niejasna. Z badań wynika, że cechy osobowości ze skłonnością do neurotyczności także zwiększają ryzyko występowania tego problemu
- W przeciwieństwie do osób dorosłych objawy lęku u dzieci zmieniają się wraz z etapami rozwojowymi, co często utrudnia jego identyfikację
- Szyna okluzyjna to podstawowa metoda leczenia bruksizmu występującego w nocy
- Metoda fotobiomodulacji punktów akupunktury może być alternatywnym sposobem leczenia u dzieci sennego bruksizmu. Może pomóc szybko ograniczyć ból i zwiększyć komfort pacjenta zaraz po zastosowaniu tej metody
Zgrzytanie zębami w nocy. Niejasne przyczyny u dzieci
Bruksizm w nocy występuje dość często dzieci, rzadziej u osób starszych. Większość dentystów jest w stanie prawidłowo rozpoznać problem, ale nie jest dla nich jasna jego etiologia. Brakuje też wytycznych co do postępowania, zwłaszcza u dzieci.
Rozpoznanie bruksizmu podczas snu jest utrudnione ze względu na brak protokołu diagnostycznego dla tej grupy pacjentów, a leczenie ma większe ograniczenia, gdyż w dużej mierze zależy od współpracy dziecka.
- Dentyści powinni być świadomi potencjalnej etiologii, patofizjologii i strategii postępowania, aby lepiej leczyć pacjentów, podkreślają autorzy pracy na temat dziecięcego bruksizmu, która ukazała się w British Dental Journal.
Z badań nad bruksizmem sennym, które przeprowadzono w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Wieku Rozwojowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu wynika, że główną przyczyną tego zaburzenia czynnościowego mogą być czynniki psychologiczne. W literaturze naukowej najczęściej wymieniany jest stan emocjonalny, szczególnie lęk i stres. Cechy osobowości ze skłonnością do neurotyczności są również identyfikowane jako przyczyniające się do rozwoju sennego bruksizmu u dzieci, podkreślają autorzy pracy, która ukazała się w International Journal of Environmental Research and Public Health.
W badaniu na dzieciach w wieku 6–8 lat wykazano związek między stężeniem katecholamin w moczu a sennym bruksizmem. Zaobserwowano też, że dzieci mają tendencję do rozładowywania napięcia nagromadzonego w ciągu dnia poprzez zgrzytanie zębami w nocy podczas snu.
Niepokój, stres, lęk. Przyczyny bruksizmu u dzieci
Lęk jest częstym zjawiskiem klinicznym w psychiatrii dziecięcej. To problem, który dotyka 2,5–5 proc. populacji ogólnej, zaś w populacji klinicznej zmaga się z nim 10,6–24 proc. pacjentów. W przeciwieństwie do osób dorosłych objawy lęku u dzieci zmieniają się wraz z etapami rozwojowymi, co często utrudnia jego identyfikację.
Jak przypominają polscy badacze lęk wiąże się ze zwiększonym napięciem mięśniowym. Badania oparte na polisomnografii wykazały zwiększoną częstość występowania sennego bruksizmu, zwłaszcza u dzieci z napięciowymi bólami głowy. Dowody sugerują również związek między lękiem a występowaniem bruksizmu zarówno w dzień jak i w nocy. Zaburzenia lękowe uogólnione i fobia społeczna są identyfikowane jako najczęściej związane z bruksizmem.
Dodatkowo wykazano silną korelację między sennym bruksizmem a neurotyzmem. Stwierdzono, że dzieci, które chrapią lub mają koszmary nocne, częściej mają bruksizm podczas snu. Zatem niektóre cechy jakości snu mogą służyć jako wskaźniki do wczesnego diagnozowania bruksizmu przez rodziców i pracowników służby zdrowia, a tym samym do ograniczania jego skutków.
Fotobiomodulacja. Skuteczna w leczeniu bruksizmu
Jak informuje British Dental Journal istnieją coraz mocniejsze dowody, że fotobiomodulacja punktów akupunktury może być alternatywnym sposobem leczenia u dzieci sennego bruksizmu.
Znacząco ogranicza liczbę epizodów bólu głowy i zmniejsza siłę z jaką dziecko zaciska zęby. Chociaż szyna okluzyjna została uznana za złoty standard w leczeniu bruksizmu, to przestrzeganie zaleceń dentysty przez dzieci i ich rodziców stanowi zwykle wyzwanie w praktyce klinicznej. W takiej sytuacji właśnie fotobiomodulacja jest alternatywną opcją. Może pomóc szybko ograniczyć ból i zwiększyć komfort pacjenta zaraz po zastosowaniu tej metody.
Terapię fotobiomodulacyjną stosowano także z pozytywnym skutkiem w leczeniu zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych, podkreślają badacze w British Dental Journal.
Lekarze nie rozpoznali u dziecka nowotworu kości


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Zbiórka pieniędzy na leczenie stomatologiczne 17-letniego Jakuba Koziatka
lifeDENT» Starte zęby dowodem w sprawie o mobbing? Jest wniosek o opinię biegłego dentysty
lexDENT» Zdrowie jamy ustnej. Potrzebne zmiany w systemie opieki zdrowia. Ocena eksperta FDI
newsDENT» Antybiotyki przy endoprotezie. Nie przed zabiegiem u dentysty
techDENT
-
153 miejsc specjalizacyjnych dla lekarzy dentystów w rozdaniu wiosennym
eduDENT -
W Elektrowni Powiśle rusza Centrum Metamorfoz Medicover Stomatologia
bizDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Rejestracja pacjentów stomatologicznych rozpisana na kilka miesięcy
newsDENT -
Program bezpłatnej opieki stomatologicznej nad uczniami Nowogardu
newsDENT -
Po 20 latach skarga pacjenta na wynik leczenia kanałowego zęba. Sprawa w sądzie
lexDENT -
Higiena jamy ustnej dzieci leczonych onkologicznie
techDENT -
NFZ wyda 2,8 mld zł na leczenie zębów w 2023 r. To o 16,8 proc. więcej niż rok temu
bizDENT
-
NFZ ustalił nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Uwagi do 1 lutego
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
asystent/ka stomatologiczna
Chlewiska, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wolsztyn, wielkopolskie