PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bruksizm od przedszkolaka

Autor: miro • Źródło: ms
23-11-2020, 12:17
Bruksizm od przedszkolaka Bruksizm atakuje kilkulatków (foto: pixabay)
Nadmierne korzystanie z mediów elektronicznych podczas pandemii Covid-19 powoduje u dzieci bruksizm - przestrzegała Raquel Lobo, jedna z prelegentek Wirtualnego Kongresu Stomatologicznego Kostaryka 2020, organizowanego przez College of Dental Surgeons.

Istnieje wiele czynników, które mogą wywoływać bruksizm, jednym z głównych jest stres. Niektóre badania wskazują, że na przypadłość tę cierpi 12 proc. dzieci poniżej siódmego roku życia.

Najnowsze ustalenia w tym zakresie wskazują na dwie główne przyczyny tego stanu rzeczy (oprócz stresu): nadmierne spożycie cukru i długie godziny spędzane przez dzieci przed ekranami: telefonów komórkowych, tabletów, komputerów oraz telewizorów.

- Zarówno cukier, jak i nadmierna ekspozycja na emisję promieniowania z ekranów wyzwala aktywność określonej grupy neuroprzekaźników w układzie nerwowym. Aktywują one system nagrody, który powoduje zaburzenia rytmu dobowego, dezorganizując sen i nasilają mimowolne skurcze mięśni twarzy m.in. wokół ust - wyjaśniła Raquel Lobo. 

Aberacja w funkcjonowaniu neuroprzekaźników, spowodowana działaniem ekranów urządzeń elektronicznych, ma znacznie bardziej agresywny wpływ na dzieci niż na dorosłych. Taki osąd wynika z tego, że mięśnie twarzy niemowląt są czterokrotnie bardziej podatne na impulsy płynące z mózgu niż te same mięśnie u dorosłych.

- Sen dzieci w sposób naturalny jest niespokojny. Przeprowadzono badania pokazujące, że dzieci mają dwukrotnie więcej aktywnych mięśni żucia podczas snu w porównaniu z dorosłymi. Urządzenia elektroniczne dodatkowo nasilają tę aktywność. Oznacza to, że dzieci, korzystające w nadmierny sposób z elektroniki użytkowej, będą doświadczały o wiele więcej mimowolnych ruchów mięśni twarzy niż osoba dorosła - oceniła Raquel Lobo.

Rodzice mogą zapobiegać cierpieniu swoich dzieci, promując zdrowszy styl życia, taki jak dobre odżywianie i równowaga między aktywnością fizyczną a przesiadywanym przed ekranami urządzeń elektronicznych.

Promować można, ale najlepiej dać dobry przykład.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   stomatolog   bruksizm  

POLECAMY W SERWISACH