PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Broń do walki z próchnicą: szczotkowanie, nitkowanie, fluoryzacja...czy jeszcze coś zostało?

kan
11-06-2018, 13:30
Broń do walki z próchnicą: szczotkowanie, nitkowanie, fluoryzacja...czy jeszcze coś zostało? Jednym z produktów sprawdzającym się w stomatologii dziecięcej jest fluorek diaminasrebra
Co jeszcze pozostało do polecenia pacjentowi, który zęby myje, nici dentystycznej używa i przed fluorem się nie broni? Trzy strategie utrzymywania równowagi w jamie ustnej w profilaktyce próchnicy były dyskutowane na tegorocznym spotkaniu California Dental Association w Anaheim, w Kalifornii.

Amerykański stomatolog Brian Novy, który prowadzi praktykę w Westborough, w stanie Massachussets, a także zarządza DentaQuest Oral Health Center oraz DentaQuest Institute przedstawił na konferencji CDA trzy nowe strategie walki z próchnicą. Podzielił się doświadczeniami na temat produktów, które mogą wspomóc proces remineralizacji i zasilić zdrowy mikrobiom jamy ustnej.

Numer jeden - arginina
Z argininy dodawanej do past do zębów czy gumy do żucia, podczas rozpadu uwalniany jest amoniak, który podnosi pH środowiska jamy ustnej, a przy takim odczynie bakterie kariogenne nie są w stanie się rozwijać.

Brian Novy poleca pacjentom gumę do żucia zawierającą wodorowęglan argininy i węglan wapnia. U pacjentów, którzy ten produkt stosują widzi dobre rezultaty. Poleca także pasty do zębów zawierające argininę, ale wśród tych środków dostępnych na rynku amerykańskim najwyższą zawartość argininy mają pasty do zębów dla psów i kotów, i jak zażartował na konferencji - jeśli ktoś chce mieć najskuteczniejszą pastę do zębów, powinien udać się do sklepu z artykułami dla zwierząt domowych.

Numer dwa - chitosan
Chitosan jest dla bakterii niczym teflon - to substancja odkryta u homarów i morskich małży, która sprawia, że bakterie nie przylegają do ich powierzchni, zaś żołnierze armii amerykańskiej stosują płyn do płukania ust zawierający ten związek. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wyjątkowo ślamazarnie zatwierdza nowe produkty, więc chitosan na razie został zaakceptowany w weterynarii, mimo to Departament Obrony Stanów Zjednoczonych sprzedał prawa do swojego płynu do płukania ust prywatnej firmie Synedent.

- Nie dostaję ani grosza od Synedent, ale w swojej praktyce zastąpiłem chlorheksydynę chitosanem, ma świetny smak i nie zawiera alkoholu, więc nie wywołuje poczucia pieczenia. Z tym, że nie polecam chitosanu pacjentom, którzy mają alergię na "owoce morza".

Numer trzy - fluorek diaminasrebra
Fluorek diaminasrebra nie jest nowinką. Badania nad jego skutecznością prowadzono już w latach w pierwszej połowie XX wieku. Jednak FDA zatwierdziła go dopiero w 2015 r. Na podstawie obserwacji Brian Novy twierdzi, że jednokrotne zastosowanie fluorku diaminasrebra spowalnia proces próchnicowy, dwukrotne zatrzymuje go. W swojej praktyce więc korzysta z niego zanim zrobi wypełnienie ubytku. I choć fluorek diaminasrebra zabarwia zęby, to jeszcze żaden z jego pacjentów nie narzekał z tego powodu, jeśli został uprzedzony że ząb będzie miał "piegę".

Wydaje się, że fluorek diaminasrebra nie jest skuteczny w przypadku każdego i nie w przypadku każdego ubytku. Jednak najlepiej działa jeśli zostanie nałożony na dobrze wysuszone miejsce.

Więcej: DrBicuspid.com

Czytaj także: Arginina drugim fluorem?
Marcin Aluchna: arginina w paście do zębów to rewolucja bez ofiar
Nowa metoda leczenia próchnicy podbija amerykańskie gabinety

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH