PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Braki w uzębieniu. Cierpi estetyka, ale to najmniejszy problem

Autor: miro • Źródło: mat. pras.
27-10-2022, 10:52
Braki w uzębieniu. Cierpi estetyka, ale to najmniejszy problem Nawet pojedyncze braki w uzębieniu skutkować mogą poważnymi konsekwencjami Fot. AdobeStock
Ignorowanie braków zębowych ma poważne konsekwencje, wśród których problemy estetyczne są najmniej uciążliwe. Głównym powodem, dla którego należy zadbać o każdy, nawet pojedynczy brak w uzębieniu, jest zdrowie.
  • Przemieszczenia zębów prowadzą do wad zgryzu, a te mogą być przyczyną zaburzeń gastrycznych
  • Braki w uzębieniu powodują zanikanie tkanek miękkich dziąseł i kości wyrostka zębodołowego a to skutkuje powstawaniem nieestetycznych zmarszczek i bruzd na twarzy
  • Dobrą alternatywą do mostów, niestety kosztowną, jest wszczepienie implantów 

4 proc. Polaków w wieku 35-44 lat, nie ma ani jednego zęba. W wieku od 65 do 74 lat bezzębnych jest ponad 40 proc. społeczeństwa. 

Poważne skutki braku jednego zęba 

- Brak nawet jednego zęba w jamie ustnej może mieć konsekwencje dla całego układu stomatognatycznego.  Grozi to przesuwaniem  i pochylaniem się zębów sąsiednich oraz przeciwstawnych i zmianą ich funkcji podczas gryzienia, a to zwykle skutkuje utratą kolejnych zębów – tłumaczy Romana Markiewicz-Piotrowska, lekarz stomatolog z kliniki Piotrowscy & Bejnarowicz.

- To otwarta droga do dalszych problemów. Przemieszczenia zębów prowadzą do wad zgryzu, a te mogą przyczynić się do zaburzeń gastrycznych ze względu na złe rozdrabnianie pokarmów. Braki w uzębieniu wpływają na powstawanie nieestetycznych zmarszczek i bruzd na twarzy poprzez zanikanie tkanek miękkich dziąseł i kości wyrostka zębodołowego. Ponadto możemy mieć problemy z prawidłową artykulacją i zacząć seplenić - wyjaśnia stomatolog.

Utrata jednego zęba - dwa rozwiązania

- Gdy stracimy jednego zęba, z pomocą przychodzą zabiegi protetyczne. Rozwiązaniem może być most, który mocuje się na zębach sąsiadujących z ubytkiem. Zabieg poprzedza specjalne przygotowanie zębów sąsiednich, tak zwanych filarów, polegające na zmniejszeniu ich wielkości. Celem jest osiągnięcie poprawnego zgryzu – tłumaczy Markiewicz-Piotrowska.

Istnieje jednak jeden warunek – filary, na których „budowany" jest most muszą być całkowicie zdrowe, bo inaczej konstrukcja nie posłuży zbyt długo. Jeśli będzie natomiast wykonana prawidłowo potrafi przetrwać nawet kilkadziesiąt lat.

Alternatywą dla tego rozwiązania jest zastosowanie implantów, tytanowych śrub wkładanych do kości, które zastępują korzeń zęba. Na takiej podstawie odbudowuje się jego koronę.

–  Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie obciążamy sąsiadujących zębów – podkreśla stomatolog. 

Implanty. Pełen uśmiech w jeden dzień

Proteza nie jest jedynym rozwiązaniem dla osób cierpiących z powodu braku wielu zębów i złego stanu większości zębów pozostających w jamie ustnej.  Dla pacjentów, którzy chcą lub muszą odbudować całe łuki zębowe dobrym rozwiązaniem jest wybór leczenia, które polega on na dobudowaniu całego łuku zębowego górnego lub dolnego i umocowania go na czterech implantach.

Rozwiązanie to pomaga odzyskać pełen uśmiech nawet w jeden dzień. Czy taki system leczenia jest dedykowany dla każdego? Otóż przeciwskazań do zastosowania tej metody jest kilka. Wśród nich między innymi choroba nowotworowa czy zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. W pierwszej kolejności lekarz musi upewnić się co do stanu zdrowia ogólnego, konieczne jest także wykonanie diagnostyki struktury tkanki kostnej oraz analizy struktur anatomicznych z wykorzystaniem tomografii komputerowej 3D. Jeśli wszystko będzie w porządku, można przystąpić do zabiegu.

- Polega on na zamocowaniu czterech implantów w szczęce lub żuchwie. Jest to całkowicie bezbolesne. Następnie na implanty nakłada się pracę protetyczną. Dzięki laboratorium protetycznemu i nowoczesnej technologii powstaje ona w kilka godzin. Całość zabiegu trwa tylko jeden dzień. Dzięki temu pacjent może błyskawicznie cieszyć się pięknym uśmiechem – mówi Romana Markiewicz-Piotrowska, lekarz stomatolog z kliniki Piotrowscy & Bejnarowicz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH