PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Brak jednego zęba. Powoduje niemałe problemy. Sprawdź jakie

Autor: nieck • Źródło: en
03-07-2022, 14:01
Brak jednego zęba. Powoduje niemałe problemy. Sprawdź jakie Brak jednego zęba zagraża sąsiednim zębom. Fot. Shutterstock
Pozornie tylko brak zęba jest mało istotny. Luka spowodowana utratą nawet jednego tylko zęba powoduje problemy. I to niemałe, a dotyczą aż trzech sąsiednich!
  • Brak jednego zęba zdarza się niezwykle często. I równie często bywa ignorowany przez pacjenta
  • Pozostawienie pustego miejsca po wyrwanym zębie może prowadzić do wielu komplikacji. 
  • Brak jednego zęba dotyka przynajmniej trzech sąsiadujących
  • Często dochodzi do wysuwania się zęba przeciwstawnego. I taki ząb jest narażony  na próchnicę, ale też rozchwianie i w dalszej kolejności utratę

Wydłużający się ząb. Ten przeciwstawny 

14 zębów na górze, 14 zębów na dole - tyle zębów powinna mieć każda dorosła osoba (nie licząc ósemek). Zwykle zęby tracimy w skutek urazu lub próchnicy.  Brak jednego z nich może sprawiać bardzo dużo problemów. 

Zęby reagują na  brak zęba - ten który znajduje się po przeciwnej stronie zaczyna się powoli wysuwać z kości.  Na przykład, jeśli brakuje dolnej prawej piątki, to górna prawa piątka, która nie ma podparcia "wydłuża się".  W fachowej terminologii proces ten nazywany jest ekstruzją.

W efekcie taka górna piątka  wygląda na dłuższą i wyraźnie wystaje ponad linię koron sąsiadujących zębów. 

Przyczyny ekstruzji, czyli wysuwania się zębów

  • brak zęba przeciwstawnego  
  • wady zgryzu, kiedy siły nacisku szczęki i żuchwy nie są równomierne,
  • niedopasowane wypełnienia 
  • starte lub uszkodzone zęby.

Dziurawy uśmiech. Najczęściej uzupełniany

Zwykle, gdy brakuje zęba w części łuku odsłanianego w uśmiechu, czyli od jedynki do czwórki, pacjenci są zmotywowani do uzupełnienia przerwy. Co innego przy zębach trzonowych i przedtrzonowych. Jeżeli jest to pojedynczy ząb, to nadal można jeść drugą stroną jamy ustnej i nie występuje wówczas większy dyskomfort. Niestety tylko do czasu.

Proces wysuwania się zęba jest zwykle powolny i dopiero po miesiącach od utraty zęba przeciwstawnego można zauważyć, że coś jest nie tak. 

Wydłużony ząb ma odsłoniętą część korzenia, którą normalnie przykrywa dziąsło. Jest on bardziej narażony na osadzanie się płytki nazębnej, zalegają na nim resztki pożywienia i rozwijają się bakterie próchnicowe, a na dziąśle bakterie powodujące paradontozę. Wysunięty ząb również słabiej trzyma się w szczęce, przez co zwiększa się jego ruchomość i szansa na utratę. Należy go więc szczególnie obserwować.

Efekt domina. Brak zęba szkodzi zębom sąsiednim. Jak?

Na domiar złego tendencję do wysuwania mają także zęby sąsiadujące z luką. Kość w tym miejscu zanika, zęby tracą oparcie i ulegają przemieszczeniu, zwykle w stronę powstałej dziury. 

Taki wysunięty ząb to nic innego jak zaburzenie okluzji, czyli zgryzu. Prowadzi do niewłaściwego przeżuwania jedzenia (co może wiązać się z problemami gastrycznymi -  od wzdęć po awitaminozy). Grozi też bolesnymi dolegliwościami ze strony stawu skroniowo- żuchwowego przy mówieniu lub żuciu. Bólami promieniującymi ze stawu do ucha, żuchwy, a nawet potylicy. Nie jest to ból stały, nasila się w trakcie lub po intensywnej rozmowie i jedzeniu. 

Niestety w efekcie zmian w rozkładzie sił w szczęce i żuchwie może dochodzić do ścierania, pękania, a nawet kruszenia pozostałych zdrowych zębów. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej uzupełnić braki zębowe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
profilaktyka   okluzja   próchnica   brak zęba   leczenie protetyczne  

POLECAMY W SERWISACH