PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bóle szyi, głowy, przedramienia, szumy w uszach. Ekspertka zwraca uwagę na zgryz

Autor: miro • Źródło: ms
07-07-2022, 13:09
Bóle szyi, głowy, przedramienia, szumy w uszach. Ekspertka zwraca uwagę na zgryz Dr hab. n. med. Monika Machoy, ortodonta, Centrum Medyczne LUX MED Stomatologia o wadach zgryzu Fot. LUX MED
Bywa, że pacjenci czasami całymi latami cierpią na nawracające: bóle głowy, infekcje i szumy uszne, nerwobóle okolicy twarzy, bóle szyi, promieniujące czasem nawet do ramienia. Na możliwe przyczyny tych dolegliwości zwraca uwagę dr hab. n. med. Monika Machoy, ortodonta, Centrum Medyczne LUX MED Stomatologia.
  • Niewyrównane napięcie mięśni żwaczy z czasem prowadzi do zmian morfologicznych, wpływając na funkcjonowanie całego układu kostno - mięśniowego człowieka
  • Wśród objawów wad zgryzu mogą być nawracające: bóle głowy, infekcje i szumy uszne, nerwobóle okolicy twarzy, bóle szyi, promieniujące czasem nawet do ramienia
  • Trudno ustalić czy wady zgryzu powodują wady postawy, czy to wady postawy są powodem rozwoju wad zgryzu

Żuchwa wpływa na głowę i kręgosłup

Żuchwa łączy się w obrębie prawego i lewego stawu skroniowo-żuchwowego z czaszką. Nieprawidłowe ustawienie zębów w zgryzie powoduje dysbalans i nierównomierne umieszczenie głów stawowych żuchwy w stawie. W konsekwencji następuje nierówne obciążenie struktur stawowych jednej i drugiej strony. Dochodzi do ucisków zarówno struktur chrzestno-kostnych jak i naczyń i nerwów w obrębie stawów. Mogą pojawić się również zaburzenia równowagi napięcia mięśni żwaczy powiązanych ze stawem.

Nieprawidłowe napięcie tych mięśni wpływa na zmianę ustawienia głowy, a co za tym idzie zmienia napięcie w okolicy kręgosłupa szyjnego i dalszych odcinków.

Niewyrównane, długo utrzymujące się napięcie mięśni, prowadzi do zmian morfologicznych, przewlekłych, wpływając na funkcjonowanie całego układu kostno - mięśniowego człowieka.

Wskazania ku leczeniu u fizjoterapeuty

Dlatego coraz powszechniej stomatolodzy, a głównie ortodonci i protetycy, kierują pacjentów na konsultacje i przygotowanie do leczenia (lub równoległe leczenie) przez fizjoterapeutę.

Takie holistyczne podejście jest często wybawieniem dla pacjenta, cierpiącego czasami latami na nawracające bóle głowy, infekcje uszu, szumy uszne, nerwobóle okolicy twarzy, bóle szyi, promieniujące czasem nawet do ramienia.

Co pierwsze? Wady postawy, czy wady zgryzu 

Jednocześnie pojawia się pytanie: co jest skutkiem, a co przyczyną? Czy wady zgryzu powodują wady postawy, czy to wady postawy są powodem rozwoju wad zgryzu? Jest to temat do długich rozważań, ale najważniejszym jest zdanie sobie sprawy, że układ zębów będzie miał ogromny wpływ na funkcjonowanie w zdrowiu całego organizmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ortodoncja   Lux Med   żuchwa   wady zgryzu  

POLECAMY W SERWISACH