•  Stan zapalny miazgi wiąże się z bólem. Efektem leczenia jest jego eliminacja, chociaż niekoniecznie dzieje się to od razu, bo organizm musi poradzić sobie także z efektem pozabiegowym
  • Nawet prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe nie daje 100 proc. gwarancji powodzenia. Symptomem problemów może być ból
  • W zdecydowanej większości przypadków ból znika w ciągu dwóch - czterech dni, z każdym kolejnym stając się coraz mniejszym
  • O ile ból zęba po leczeniu endodontycznym pojawia się w określonych sytuacjach, na przykład w trakcie jedzenia, po wysiłku fizycznym, a jego natężenie się nie zmniejsza - to warto ponownie skonsultować się ze stomatologiem.

Zdarza się tak, że mimo wizyty w gabinecie stomatologicznym i przeprowadzonym leczeniu kanałowy, ząb nie przestaje boleć.

Jakie są tego przyczyny, a także po jakim czasie nieustępujący ból powinien zaniepokoić - na te pytania odpowiada lek. stom. Bartłomiej Karaś, endodonta, członek m.in. Działu Badawczego Polskiego Towarzystwa Endodontycznego. 

Ból zęba w zdecydowanej większości przypadków spowodowany jest pojawieniem się infekcji w jamie ustnej.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe zęba

Do leczenia kanałowego dochodzi z konkretnego powodu. W zdecydowanej większości przypadków (średnio w 9 na 10) przyczyną problemów jest próchnica, która niszczy twarde tkanki zęba i powoduje stan zapalny lub obumarcie miazgi, czyli żywego wnętrza zęba. Leczenie kanałowe ma za zadanie usunięcie tej infekcji.

Standardowe leczenie kanałowe krok po kroku

Standardowe leczenie kanałowe wygląda w ten sposób, że po wykonaniu zdjęcia RTG i jego ocenie stomatolog oczyszcza ząb z próchnicy, następnie otwiera jego komorę i usuwa znajdującą się w środku miazgę.

Po odsłonięciu kanałów oczyszcza je dokładnie, usuwając toksyny bakteryjne.

Wyczyszczone i poszerzone kanały dokładnie dezynfekuje i szczelnie wypełnia odpowiednim materiałem, który uniemożliwi bakteriom dostanie się do środka. Cała procedura wykonywana jest, oczywiście, w znieczuleniu.

Po takim leczeniu ząb pozostaje martwy, nie ma naczyń i nerwów .

Czego oznaką jest ból zęba

Stan zapalny miazgi wiąże się z bólem. Efektem leczenia jest jego eliminacja, chociaż niekoniecznie dzieje się to od razu, bo organizm musi poradzić sobie także z efektem pozabiegowym.

Organizm, podobnie jak w sytuacji, kiedy na przykład uderzymy się w nogę, potrzebuje chwili, aby dojść do siebie. Z czasem jednak ból powinien być coraz mniejszy, aż zniknie całkowicie. W zdecydowanej większości przypadków, w zależności od skomplikowania leczenia i wielkości ingerencji, ból znika w ciągu dwóch - czterech dni, z każdym kolejnym będąc coraz mniejszym. Bywa, że ten czas wydłuża się do około dwóch tygodni, a w pojedynczych przypadkach do jednego, trzech miesięcy.

Nie mówimy oczywiście o ciągłym bólu, ale o takim, który pojawia się w określonych sytuacjach, na przykład w trakcie jedzenia czy po wysiłku fizycznym. Jeżeli nie znika lub jego natężenie się nie zmniejsza to warto ponownie skonsultować się ze swoim stomatologiem.

Nie każde leczenie jest gwarancją ustąpienia bólu 

Warto pamiętać o tym, że nawet prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe, podobnie jak w przypadku każdego innego leczenia, nie daje 100 proc. gwarancji na powodzenie. Jakie mogą być więc przyczyny tego, że ból nie znika?

Leczenie endodontyczne polega na usunięciu chorej miazgi i wyczyszczeniu kanałów chorego zęba. Sam ząb oczywiście tego nie odczuwa, ale w związku z tym, że instrumenty dentystyczne, wykorzystywane w trakcie leczenie, pracują w okolicy wierzchołka, czyli tego miejsca, gdzie ząb jest połączony z żywą tkanką, ból może się pojawić. Może być on także konsekwencją wysokiego ciśnienia zastosowanego do wtłaczania materiału wypełniającą pustą komorę zęba.

Dodatkowo w czasie zabiegu wykorzystujemy także mocne środki do dezynfekcji, które mają właściwości rozpuszczające tkanki, co może spowodować podrażnienia także najbliższej okolicy zęba, a tym samym wywołać niewielki dyskomfort dla pacjenta. Co ważne ich wykorzystanie jest konieczne, ponieważ w przeciwnym razie nie usunęlibyśmy wszystkich bakterii.

Jednak jeżeli w ciągu dwóch tygodni nic się nie zmieni - warto ponownie udać się do lekarza. Kiedy ból zmniejsza się z każdym kolejnym dniem nie ma powodów do obaw, natomiast jeżeli jego pozbycie się cały czas wymaga silnych środków przeciwbólowych, pojawia się on przy nacisku oraz gryzieniu, to jest to sytuacja, której należy się przyjrzeć.

Gdy leczenie endodontyczne jest niewystarczające

Zdarza się, że klasyczne leczenie kanałowe bywa niewystarczające i potrzebne jest bardziej specjalistyczna procedura z wykorzystanie zaawansowanych urządzeń u endodonty. Powikłania pozabiegowe mogą być związane z niedokładnym oczyszczeniem jednego z kanałów z chorej miazgi, co może prowadzić do wtórnego stanu zapalnego.

Są i takie sytuacje, że w zębie znajdują się oporne na leczenie bakterie, a to sprawia, że infekcja cały czas się rozwija.

Mogło mieć miejsce także pęknięcie korzenia, co we wczesnej fazie nie da się zobaczyć na zdjęciu RTG, czy też zbyt wysokie wypełnienie komory zęba.

Przyczyny mogą być też zupełnie inne i niekoniecznie związane z leczonym zębem. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Leczenie kanałowe to jedna z dwóch - obok leczenia protetycznego - procedur, których rolą jest przywrócenie funkcji zęba. Osób, które poddają się leczeniu endodontycznemu, z roku na rok przybywa. Rozwój medycyny i coraz lepszy sprzęt, jakim dysponują lekarze dentyści, sprawia, że choroby miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych wykrywane są coraz częściej. Rośnie także świadomość ludzi o znaczeniu zdrowych zębów dla ogólnego stanu zdrowia

 ***

Lek. dent. Bartłomiej Karaś jest endodontą. Jako prelegent regularnie uczestniczy w konferencjach i wykładach dotyczących leczenia kanałowego nie tylko w Polsce. Od 2013 r. przeprowadził ponad 350 kursów i wykładów na czterech kontynentach. Współpracuje, jako lider opinii z firmami: Style Italiano Endodontics, Poldent, Witkowscy Dental Training Center, Akademia Stomatologii, Carestream, Esdent, Opident czy Nevadent.