PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Ból zęba jako objaw dolegliwości głowy

en
09-09-2019, 13:11
Ból zęba jako objaw dolegliwości głowy Nadal niewielu lekarzy nie uznaje bólu twarzy za objaw bólu głowy (fot. pixabay)
U co dziesiątego pacjenta bólowi głowy towarzyszy ból zęba lub szczęki, wynika z badań naukowych opublikowanych przez periodyk Neurology.

- Ból twarzy  nie jest uznawany za objaw bólu głowy i wiele osób dopiero po długim czasie zostaje właściwie zdiagnozowanych i otrzymuje skuteczne leczenie, stwierdza neurolog prof. Arne May, z University Medical Center Hamburg-Eppendorf w Hamburgu, w Niemczech.

Prof. May wraz z zespołem badał przypadki blisko 3 tys. osób, które były pacjentami kliniki leczenia bólu głowy w okresie 2010 - 2018. Ich dolegliwości nie były związane ani z problemem stomatologicznym, ani z innym kwestiami medycznym. Wiele z tych osób zostało przysłanych do przychodni przez dentystów. Co dziesiąty pacjent kliniki cierpiał na ból twarzoczaszki - stwierdzono podczas badania. Najczęściej te dolegliwości wiązały się z zespołami bardzo silnego bólu głowy.

Naukowcy odnotowali, że 291 pacjentów skarżyło się na ból twarzy jako niezależny lub dodatkowy objaw. Generalnie 2,3 proc. z grupy 1,935 pacjentów z migreną cierpiało na ból twarzy, najczęściej w okolicy szczęki; 40,9 proc. z tych osób doświadczało głównie bólu twarzy.
Wśród 283 pacjentów z bólem klasterowym 14,8 proc. odczuwało także ból twarzy, a wśród nich 31 proc. głównie w okolicy twarzy.

W badanej grupie dolegliwości bólowe z okolic twarzy miało:
- 45 proc. pacjentów z napadową hemikranią (rzadka postać samoistnego bólu głowy),
- 21,4 proc. pacjentów z hemikranią ciągłą,
- 20 proc. z krótkotrwałym jednostronnym bólem głowy (zespołem SUNCT).

Sześć osób zgłaszało przeciągły ból rozległej części twarzy, który kilkanaście razy dziennie przerywał atak silnego bólu. 

Połowa, spośród osób z klasterowym bólem głowy, narzekała na ból górnych zębów, szczęki i policzków, natomiast 30 proc. zgłaszało ból dolnych zębów. Początek ataku bólu klasterowego zawsze odczuwany był jako ból stomatologiczny, pisali autorzy pracy.

- To badanie pokazuje, że ból twarzoczaszki jest częstym objawem u wielu pacjentów. Ból odczuwają głównie w twarzy, a nie w głowie. Lepsze poznanie mechanizmu tego bólu jest potrzebne do opracowania terapii. Chcemy też wiedzieć czy ból twarzoczaszki to ta sama choroba co ból głowy, a jedynie dająca objawy w innym miejscu, czy może jest to zupełnie inna jednostka chorobowa, podsumował pracę prof. May.

Więcej: Neurology

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bóle głowy   ból zęba   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH