• Przełom wiosny to najgorszy okres dla osób cierpiących na  nawracające infekcje zatok.
  • Problem ten częściej występuje też u alergików i osób chorujących na astmę, jednak mało komu przychodzi do głowy, że dolegliwości związane z zatokami mogą być spowodowane przez chory ząb.
  • Na uciążliwe zapalenie zatok może cierpieć ok. 15 proc. Polaków.

Nawracające infekcje zatok najczęściej powoduje zakażenie wirusowe, bakteryjne, rzadko grzybicze. Bywa jednak że problem ten łączy się z chorymi zębami. Niestety, zarówno ból występujący przy zapaleniu zatok, jak i ból zęba potrafią bardzo uprzykrzyć życie. Oba rodzaje bólu często występują razem. 

Kiedy boli ząb, który nie jest chory

Zapalenie zatok jest mniej znaną, ale wcale nie tak rzadką przyczyną bólu zęba. Przyczyną jest wzrost ciśnienia, spowodowanego przez nagromadzoną wydzielinę, która zatyka ujście zatok, blokuje przepływ powietrza i wywołuje ból promieniujący na okoliczne struktury np. zęby. Intensywność bólu zależy od tego, jak ciężka jest infekcja zatok oraz od stopnia obrzęku tkanek.

Pechowe sąsiedztwo zatok i zębów

Eksperci przyznają, że interakcja zębów z zatokami jest dwukierunkowa. Ból zęba może dokuczać od chorych zatok, ale i odwrotnie – nieleczone zęby mogą szkodzić zatokom. Przykładem jest tutaj zapalenie zatok szczękowych, które w ok. 10-12 proc. przypadków może mieć pochodzenie "zębowe".

Objawy zapalenia zatok szczękowych pacjent może łatwo pomylić z bólem zębów. Winna jest anatomia. Zatoki szczękowe mają dość prostą budowę, to dwie wypełnione powietrzem jamy, które znajdują się po obu stronach nosa w sąsiedztwie zębów szczęki. Z kolei część korzeni zębowych, szczególnie górnych szóstek, siódemek i ósemek, usytuowana jest bezpośrednio przy zatoce szczękowej. Stąd też kłopoty w zlokalizowaniu źródła bólu.

Przyczyną zakażenia bakteryjnego zatok może być nieleczona próchnica, a konkretnie drobnoustroje z ropni zębowych czy towarzyszące chorobom przyzębia. Dlatego przy częstych nawrotach schorzenia lub nieefektywnym leczeniu zatok warto udać się nie tylko do laryngologa, ale także na przegląd do stomatologa – najlepiej chirurga, który ma największą wiedzę na temat połączenia zębów z zatokami.

Do problemów z zatokami może również prowadzić niewłaściwie przeprowadzone leczenie kanałowe zębów lub ekstrakcja zęba.

Na groźne konsekwencje narażone są w szczególności osoby, które lekceważą problem chorych zatok lub unikają leczenia zębów u dentysty.  To ważne, aby nie ignorować problemu i zawsze właściwie przeleczyć zęby np. podczas leczenia kanałowego. Inaczej narażamy się na konsekwencje dla zdrowia ogólnego, w tym dolegliwości laryngologiczne.

Jak odróżnić ból zęba od zatok?

Aby pozbyć się uporczywego bólu, należy precyzyjnie określić jego przyczynę. Niestety pacjenci mają często problem z odróżnieniem bólu zęba wywołanego chorymi zatokami od bólu zęba na skutek dolegliwości w jamie ustnej. Właściwe zlokalizowanie źródła bólu jest istotne, by zapobiegać dodatkowym zabiegom stomatologicznym oraz szybko wyleczyć pierwotne schorzenie.

Jak odróżnić przyczynę, skoro oba rodzaje bólu mogą być podobne? Koniecznie powinniśmy przyjrzeć się objawom. Po pierwsze, ból zęba od chorych zatok może się pojawić kilka dni po pojawieniu się infekcji. Po drugie, ból spowodowany zatokami ma charakterystyczne cechy, m.in. jest rwący, tępy, czasami odczuwany, jako nieprzyjemny ucisk w okolicy nosa, co więcej, często pojawia się podczas gwałtownych ruchów, np. przy schylaniu się, podskakiwaniu czy chodzeniu po twardych powierzchniach,  zaś zmniejsza się w pozycji leżącej lub siedzącej.

Jeśli więc ból zębów nasila się, gdy się schylamy, ale przy okazji obserwujemy objawy typowe dla zapalenia zatok np. ból głowy, ucisk w skroniach lub obszarze oczu, katar, gorączkę oraz ogólne osłabienie, to najprawdopodobniej nasz problem ma związek z zatokami. Z kolei zębopochodne zapalenie zatok zazwyczaj rozwija się tylko po jednej stronie twarzy, a nie po obu stronach, jak ma to miejsce przy np. wirusowym zapaleniu zatok. Zła diagnoza może kosztować wiele pacjenta np. wywołać komplikacje zdrowotne na skutek źle dobranego leczenia.

Kontrola u dentysty niezbędna

Lecząc chore zatoki, zapobiegamy wzrostowi ciśnienia w jamie zatoki i okolicach zębów. Pomocne będą leki przeciwzapalne, zmniejszające przekrwienie błon śluzowych, czasami leki przeciwhistaminowe lub nawet antybiotyki (bakteryjne zapalenie zatok), a także inhalacje lub zestawy do płukania nosa i zatok. W celu zmniejszenia bólu zębowego możemy z kolei wprowadzić tymczasową dietę składającą się z miękkich produktów.

Próchnica rozwija się stopniowo i stosunkowo późno daje widoczne objawy, dlatego równie ważne są rutynowe przeglądy u dentysty. Kontrole powinny następować co pół roku, co pozwoli zachować w zdrowiu zęby i nie tylko.