PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Ból zatok od zębów, ból zębów od zatok

Autor: nieck • Źródło: en
26-03-2022, 10:00
Ból zatok od zębów, ból zębów od zatok Niewyleczone infekcje zębów mogą się odbić na stanie zatok Fot. Pixabay
Ból zatok może mieć zaskakujące źródło – zęby, więc gdy zaczyna dokuczać warto pójść i do laryngologa i do dentysty.
  • Przełom wiosny to najgorszy okres dla osób cierpiących na  nawracające infekcje zatok.
  • Problem ten częściej występuje też u alergików i osób chorujących na astmę, jednak mało komu przychodzi do głowy, że dolegliwości związane z zatokami mogą być spowodowane przez chory ząb.
  • Na uciążliwe zapalenie zatok może cierpieć ok. 15 proc. Polaków.

Nawracające infekcje zatok najczęściej powoduje zakażenie wirusowe, bakteryjne, rzadko grzybicze. Bywa jednak że problem ten łączy się z chorymi zębami. Niestety, zarówno ból występujący przy zapaleniu zatok, jak i ból zęba potrafią bardzo uprzykrzyć życie. Oba rodzaje bólu często występują razem. 

Kiedy boli ząb, który nie jest chory

Zapalenie zatok jest mniej znaną, ale wcale nie tak rzadką przyczyną bólu zęba. Przyczyną jest wzrost ciśnienia, spowodowanego przez nagromadzoną wydzielinę, która zatyka ujście zatok, blokuje przepływ powietrza i wywołuje ból promieniujący na okoliczne struktury np. zęby. Intensywność bólu zależy od tego, jak ciężka jest infekcja zatok oraz od stopnia obrzęku tkanek.

Pechowe sąsiedztwo zatok i zębów

Eksperci przyznają, że interakcja zębów z zatokami jest dwukierunkowa. Ból zęba może dokuczać od chorych zatok, ale i odwrotnie – nieleczone zęby mogą szkodzić zatokom. Przykładem jest tutaj zapalenie zatok szczękowych, które w ok. 10-12 proc. przypadków może mieć pochodzenie "zębowe".

Objawy zapalenia zatok szczękowych pacjent może łatwo pomylić z bólem zębów. Winna jest anatomia. Zatoki szczękowe mają dość prostą budowę, to dwie wypełnione powietrzem jamy, które znajdują się po obu stronach nosa w sąsiedztwie zębów szczęki. Z kolei część korzeni zębowych, szczególnie górnych szóstek, siódemek i ósemek, usytuowana jest bezpośrednio przy zatoce szczękowej. Stąd też kłopoty w zlokalizowaniu źródła bólu.

Przyczyną zakażenia bakteryjnego zatok może być nieleczona próchnica, a konkretnie drobnoustroje z ropni zębowych czy towarzyszące chorobom przyzębia. Dlatego przy częstych nawrotach schorzenia lub nieefektywnym leczeniu zatok warto udać się nie tylko do laryngologa, ale także na przegląd do stomatologa – najlepiej chirurga, który ma największą wiedzę na temat połączenia zębów z zatokami.

Do problemów z zatokami może również prowadzić niewłaściwie przeprowadzone leczenie kanałowe zębów lub ekstrakcja zęba.

Na groźne konsekwencje narażone są w szczególności osoby, które lekceważą problem chorych zatok lub unikają leczenia zębów u dentysty.  To ważne, aby nie ignorować problemu i zawsze właściwie przeleczyć zęby np. podczas leczenia kanałowego. Inaczej narażamy się na konsekwencje dla zdrowia ogólnego, w tym dolegliwości laryngologiczne.

Jak odróżnić ból zęba od zatok?

POLECAMY W SERWISACH