Lekarze skarżą się ból powodowany przez maseczki

- Długotrwałe stosowanie maseczek chirurgicznych i masek z filtrem N95 doprowadziło do pojawienia się nowego problemu zdrowotnego
- Ból twarzy, dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego, ruchy parafunkcyjne żuchwy, mniejszy poziom nasycenia krwi tlenem i przyspieszona częstość akcji serca są skutkami stałego osłaniania twarzy maseczką
- Negatywne skutki noszenia osłony twarzy występowały przy stosowaniu maski przez okres dłuższy niż 5,9 godziny. Ustępowały samoistnie po jej zdjęciu w ciągu 30 minut
Maseczka przez ponad 5 godzin. Powoduje ból twarzy?
Pracownicy ochrony zdrowia zgłaszają ból ustno-twarzowy powiązany z noszeniem masek chirurgicznych. Zwłaszcza jeśli stosują maski z filtrem N95 przez średnio 5,9 godzin dziennie. Ból pojawia się w czasie krótszym niż 60 minut od jej założenia i zwykle ustępuje samoistnie w ciągu 30 minut po zdjęciu maseczki, jak wynika z badania opublikowanego w Journal of Oral and Maxillofacial Surgery.
Z danych zebranych przez pracowników Amita Heath Saint Joseph Hospital Chicago, w Stanach Zjednoczonych, wynika że dolegliwości pojawiają się szczególnie często w następujących obszarach:
- skroni (94,5 proc.),
- jarzmowych (96,1 proc.),
- nosa (96,9 proc.)
- uszu (93,8 proc.)
Taki ból ustno-twarzowy może być skutkiem nadmiernego ucisku spowodowanego paskami masek, które podrażniają powierzchniowe nerwy czuciowe, zwłaszcza nerw trójdzielny i potyliczny.
W efekcie prowadzi to do wystąpienia bólu okolic twarzy, w tym także bólu głowy.
Ból ustno-twarzowy związany z noszeniem maski jest często zgłaszany przez pracowników ochrony zdrowia w związku z mocowaniem maski - pętlą na ucho i paskiem na głowę. Szczelne maski z filtrem N95 i z paskiem na głowę powodują ucisk i napięcie mięśni żujących, w tym żwaczy, mięśni skroniowych i skrzydłowych. Natomiast maseczki z pętlami zakładanymi za ucho wywierają znaczny nacisk na wypukłość małżowiny usznej. W efekcie pojawia się ryzyko deformacji ucha i bólu promieniującego do innych mięśni ustno-twarzowych, podkreśla dr Chenyu Sun, główny autor pracy.
Maska z filtrem N95. Przyspieszona akcja serca, niższy poziom nasycenia tlenem krwi
To nie pierwsze badania dotyczące negatywnych skutków noszenia środków ochrony osobistej, zabezpieczających przed zakażeniem patogenami.
W lipcu 2021 roku badanie opublikowane w British Journal of Oral and Maxillofacial Surgery ujawniło, że ciągłe noszenie masek z filtrem N95 zmniejsza poziom nasycenia krwi tlenem i zwiększa częstość akcji serca dentystów i asystentek stomatologicznych. Mimo że zmiany te były statystycznie istotne, jednak nadal mieściły się w zakresie uznawanym za niezagrażający zdrowiu.
W innej pracy naukowej wykazano, że studenci stomatologii i dentyści noszący maski z filtrem N95 przez ponad 8 godzin dziennie, częściej odczuwali w trakcie pracy objawy ze strony stawu skroniowo-żuchwowego i nasilenie ruchów parafunkcyjnych (powtarzające się otwieranie i zamykanie ust oraz zgrzytanie i zaciskanie zębów), niż gdy nie osłaniali twarzy maseczką. Te dolegliwości były powszechniejsze wśród kobiet niż mężczyzn.
Niestety, nie wiadomo wystarczająco dużo o tym, jak noszenie maski może przyczynić się do pojawienia się zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego i bólu jamy ustnej oraz twarzy. Producenci środków ochrony indywidualnej powinni rozważyć zaprojektowanie niestandardowych maseczek dla osób o różnych kształtach żuchwy i wysokości grzbietu nosa, podkreśla autor pracy, dr Chenyu Sun z Amita Health Saint Joseph Hospital w Chicago.
- Należy przeprowadzić więcej badań i zająć się patofizjologią stawu skroniowo-żuchwowego związanego z osłanianiem twarzy maseczką chirurgiczną oraz wypracować środki zapobiegające tym dolegliwościom. To szczególnie ważne dla milionowej rzeszy pracowników systemu opieki zdrowia, w tym chirurgów szczękowo-twarzowych i stomatologicznych, którzy codziennie noszą maski przez długie godziny, napisał Sun.
Lekarze nie rozpoznali u dziecka nowotworu kości


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Dentysta, złapany na podwójnym gazie, udawał zawał
lifeDENT» Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Apel FDI do dentystów
newsDENT» Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT» Zasady wykonywania zdjęć diagnostycznych w stomatologii. Nowe rozporządzenie
lexDENT
-
Dentysta, złapany na podwójnym gazie, udawał zawał
lifeDENT -
Nie żyje dr Janina Bić-Szudak
newsDENT -
Depresję można rozpoznać na fotelu dentystycznym
newsDENT -
Invisalign Go i flow injection. Jak bez problemu odnaleźć się w stomatologii cyfrowej
techDENT -
Zapalenie przyzębia i migotanie przedsionków. Związek udowodniony
techDENT -
Zaświadczenia z wynikiem LDEK i LEK po nowemu
eduDENT -
NFZ w Białymstoku ogłosił 37 konkursy na leczenie stomatologiczne
newsDENT -
NFZ w Zielonej Górze ogłosił 48 konkursów na udzielane świadczeń stomatologicznych
newsDENT
-
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Wykaz modułowych programów specjalizacji lekarsko - dentystycznych 2023
eduDENT -
Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Drożyzna u dentysty. Polska na 3. miejscu wśród państw UE
bizDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Radomsko, łódzkie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Góra Puławska , lubelskie