PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Ból twarzoczaszki: jak odróżnić ból stomatologiczny?

Autor: nieck • Źródło: smn
03-01-2019, 11:21
Ból twarzoczaszki: jak odróżnić ból stomatologiczny? Nerwoból, ból stomatologiczny, czy mięśnio-szkieletowy bywa trudny do zdiagnozowania (fot. pixabay)
Kwestionariusz stworzony dla pacjentów cierpiących na ból pleców pomaga rozróżnić różne typy przewlekłego bólu twarzoczaszki neuropatycznego, mięśniowo-szkieletowego i stomatologicznego.

Naukowcy chcieli stworzyć kwestionariusz, który może pomóc klinicystom, nie będących specjalistami w zakresie leczenia bólu, w identyfikowaniu neuropatycznego bólu twarzoczaszki.  

- Wczesne rozpoznanie i rozróżnienie etiologii bólu twarzoczaszki jest potrzebne, gdyż tego typu dolegliwości uniemożliwiają pacjentom normalne codzienne funkcjonowanie, napisała w pracy Daniyal Jafree z University College London.

Kwestionariusz nazwany roboczo painDETECT powstał w 2006 r. Miał pomóc w diagnostyce przyczyn bólu pleców. Okazał się jednak uniwersalny, bowiem z upływem czasu został zaadaptowany  do diagnostyki wielu chorób i dolegliwości, także reumatyzmu, fibromialgii i nowotworów. 

Nie bez przyczyny więc naukowcy zakładali, że może się także okazać przydatny w identyfikowaniu typu bólu, odróżnianiu bólu mięśniowo-szkieletowego, który towarzyszy na przykład dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych od bólu neuropatycznego, wywołanego urazem podczas zabiegu stomatologicznego, czy neuralgii nerwu trójdzielnego.

W badaniu wzięło udział 250 pacjentów uniwersyteckiej poradni leczenia bólu w Londynie. Wszyscy zostali tu skierowani przez  chirurgów stomatologicznych lub lekarzy pierwszego kontaktu.

Zanim odbyli wizytę u lekarza specjalisty, otrzymali kwestionariusz zwierający pytania związane z różnymi aspektami dolegliwości bólowych. Jeśli uzyskana liczba punktów była mniejsza niż 12 pkt. - ból nie był nerwobólem, natomiast wynik równy lub wyższy od 19 pkt. wskazywał na neuropatyczne podłoże przypadłości.

Naukowcy stwierdzili, że kwestionariusz jest niezwykle pomocny w identyfikowaniu nerwobólu, natomiast gorzej sprawdza się w przypadku pacjentów o trudnych do zdiagnozowania dolegliwościach, którzy mieli już kilka różnych diagnoz.

Kwestionariusz painDETECT jest szybkim i  prostym narzędziem. Jednak nie zawiera pytań o szczególne bodźce wywołujące ból, jak na przykład umycie twarzy czy podmuch zimnego wiatru. Stąd sugestia, by rozwinąć go o bardziej szczegółowe pytania, podsumowali pracę badacze.

Więcej: Journal of Headache and Pain

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   bóle głowy   ból zęba   badania naukowe   diagnostyka  

POLECAMY W SERWISACH