PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Ból podczas leczenia aparatem ortodontycznym. Jaki środek przeciwbólowy najlepiej stosować. Wyniki naukowe

Autor: nieck • Źródło: J. Evid. Based Dent. Pract.
18-08-2022, 08:30
Ból podczas leczenia aparatem ortodontycznym. Jaki środek przeciwbólowy najlepiej stosować. Wyniki naukowe Ból podczas korygowania wady zgryzu wymaga czasami stosowania środków przeciwbólowych Fot. Pixabay
Przeciwbólowe leki bez recepty mogą pomagać, gdy pojawia się ból podczas leczenia wady zgryzu aparatem ortodontycznym. Który z tych środków jest najskuteczniejszy?
  • Stały aparat ortodontyczny może powodować ból, zwłaszcza w czasie pierwszych dni po jego założeniu
  • Bywa, że dolegliwości bólowe pojawiają się także po każdorazowej korekcie aparatu przez lekarza ortodontę
  • Łagodzić ból można stosując środki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Opublikowano analizę prac badających skuteczność tych środków

Jak NLPZ łagodzą ból powodowany przez aparat ortodontyczny

Który z leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest najskuteczniejszy w łagodzeniu bólu powodowanego przez aparat ortodontyczny? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć  naukowcy z Departments of Oral Biology and Restorative Dentistry Rutgers School of Dental Medicine w Stanach Zjednoczonych. W tym celu przeanalizowali wyniki 12 prac badawczych, które w sumie objęły 587 pacjentów leczonych ortodontycznie.

Recenzowane badania porównywały placebo jako kontrolę i co najmniej jeden z trzech leków przeciwbólowych:

  • ibuprofen,
  • naproksen,
  • paracetamol.

Oceniając skuteczność środków przeciwbólowych, mierzono ból wg 10-punktowej wizualnej skali (VAS) w odstępach czasu od dwóch do 24 godzin po założeniu stałego aparatu ortodontycznego.

Zbierając dane, badacze pod kierunkiem dr Kennetha Markowitza z Rutgers School of Dental Medicine w Newark próbowali odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Czy ból ortodontyczny jest na tyle silny, że trzeba stosować środki przeciwbólowe?
  • Czy badania kliniczne dowodzą, że leki przeciwbólowe łagodzą ból ortodontyczny?
  • Czy istnieją dowody wskazujące, że niektóre leki przeciwbólowe są skuteczniejsze od innych?

Paracetamol, ibuprofen czy naproksen w leczeniu wady zgryzu

Analiza wykazała, że pacjenci stosujący paracetamol, ibuprofen lub naproksen odczuwali dużo słabszy ból, niż te osoby, które otrzymywały jedynie placebo. Różnica w ocenie dolegliwości wynosiła  co najmniej jedną jednostkę w skali.  

Otrzymane wyniki wskazują, że wszystkie trzy leki przeciwbólowe zmniejszały ból wtedy, gdy natężenie bólu było największe. W klinicznych badaniach ortodontycznych wykazano, że  bólu bywa najsilniejszy w ciągu 12 godzin po wizycie podczas której odbyło się założenie stałego aparatu lub jego korekta (pacjenci oceniali ból od 4 do 5 w 10-punktowej skali VAS).

Nie stwierdzono, by któryś z leków przeciwbólowych przynosił znacząco większe korzyści w porównaniu z innymi. Jednak naukowcy podkreślają, że mimo to paracetamol nadal ma przewagę nad innymi środkami w przypadku  pacjentów korygujących wadę zgryzu.

Istnieją bowiem obawy, że niesteroidowe leki przeciwzapalne, poza paracetamolem, mogą utrudniać ruch ortodontyczny zębów. Zatem skoro  ​​paracetamol dobrze zmniejsza ból, to klinicyści powinni właśnie ten środek  traktować jako lek  pierwszego wyboru w ograniczaniu dolegliwości związanych z leczeniem ortodontycznym – podsumował dr Markowitz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
aparat ortodontyczny   leczenie bólu   wady zgryzu  

POLECAMY W SERWISACH