PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bój o dane zasilające cyfrową transformację w medycynie

Autor: miro • Źródło: ms
19-10-2021, 10:43
Bój o dane zasilające cyfrową transformację w medycynie XVII Forum RZ - cyfrowa transformacja medycyny w praktyce
Sztuczna inteligencja to znakomite narzędzie do wspierania przepracowanych lekarzy. Problem w tym, w jaki sposób zasilać systemy informatyczne w wiarygodne dane?

Nad tym problemem zastanawiano się m.in. podczas debaty XVII Forum Rynku Zdrowia: Cyfrowa transformacja medycyny w praktyce.

Co jest bardziej pożądane z punktu widzenia pacjenta (w domyśle chodzi o wartościową diagnostykę i proces leczenia) - ocena stanu zdrowia chorego przez początkującego lekarza, którego praktyka w zakresie rozpatrywanej jednostki chorobowej ogranicza się do dwóch – trzech dni, czy poddanie stanu pacjenta analizie sztucznej inteligencji? Odpowiedź jest oczywista: ważna jest diagnoza lekarza wspartego systemami przetwarzania danych.

Informatyzacja procesu leczenia to nie tylko bardzo duże pieniądze, to nie tylko bezpieczeństwo przechowywania danych w chmurach, to nie tylko przeszkolenie personelu, to nie tylko sprzęt, który pozwalałby na pozyskiwanie wartościowych danych – to także - a może przede wszystkim - jakość tych danych. Nie jest z tym najlepiej, a jeśli dane wejściowe zostaną obarczone błędem lub nie będą odpowiednio sparametryzowane, wyselekcjonowane – przetwarzanie ich nie ma większego sensu, co gorsza może być szkodliwe. Nad tym problemami dyskutowali eksperci debaty.

Stan idealny byłby taki, gdyby to Ministerstwo Zdrowia oceniło proponowane rozwiązania i rekomendowało stosowanie wskazanych systemów. Takie jest życzenie przedstawicieli świata medycyny. Wiadomo niestety, że takiej odpowiedzialności resort zdrowia na siebie nie chce wziąć, chociażby z braku wykfalifikowanych kadr. Nie ma niezależnych ekspertów, którzy mogliby zweryfikować i rekomendować to co oferują dostawcy systemów informatycznych.

Więcej na stronie Forum Rynku Zdrowia

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH