Biomaxima będzie sprzedawała szybkie testy do wykrywania koronawirusa

Chodzi o testy immunochromatograficzne 2019-nCoV Wuhan IgG/IgM, opracowane przez Hangzou AllTest Biotech Co. Ltd. Pozwalają one wykryć u ludzi obecność przeciwciał IgG i IgM, przeciwko koronawirusowi 2019-nCoV. Do przeprowadzania badania wystarcza pobrać próbkę krwi pełnej, a także osocza lub surowicy. Nie jest wymagany specjalistyczny sprzęt.
Czytaj także: Koronawirus: Corten Medic realizuje szybkie testy
- Szybkie testy przesiewowe przeznaczone są jednak do użytku profesjonalnego, czyli powinien je wykonywać i - co bardzo ważne, interpretować - diagnosta laboratoryjny - podkreśla prezes BioMaxima S.A. Łukasz Urban. Kropla krwi wprowadzana jest do aparatu, wynik uzyskuje się w ciągu 10 minut. Nie można go jednak wykonać w domu.
Test ten został już wcześniej dopuszczony do użycia w Unii Europejskiej. Po złożeniu wniosku o dopuszczenie w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Polsce (URPL) może być użytkowany także w naszym kraju. - Nabrało mocy dopuszczenie w Polsce wprowadzenia szybkich testów przesiewowych pod naszą marką - poinformował w poniedziałek Urban.
Przedstawiciel BioMaxima S.A. zastrzega, że szybki test przesiewowy nie jest tak dokładny, jak test genetyczny. Poza tym jest to jedynie wstępne badanie i nie wymaga specjalistycznej aparatury ani laboratorium. - Taki test można wykonać w każdym miejscu, zarówno w przychodni, jak i hipermarkecie; wystarczy nakłucie palca. Trzeba jednak właściwie ocenić wynik. Jeśli pacjent ma objawy zakażenia, a test wypadł negatywnie, to trzeba skierować go na dalsze badania, na test genetyczny - podkreśla.
Obecnie jako metodę przesiewową stosuje się pomiar ciepłoty ciała przy pomocy termometru. Na tej podstawie służby określają, czy dana osoba powinna być dalej badana. - Wiemy, że część osób nie ma spektakularnych objawów infekcji. Obecność przeciwciał we krwi daje większą szansę (na właściwą ocenę stanu zdrowia - PAP) - podkreśla Urban.
Jego zdaniem szybki test nie powinien być zbyt drogi; w prywatnych laboratoriach może kosztować tyle, ile badanie w kierunku wirusa grypy.
BioMaxima S.A. chce również sprzedawać testy genetyczne na obecność SARS CoV-2. W tej sprawie w piątek złożono wniosek o dopuszczenie do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Od momentu złożenia wniosku musi jednak jeszcze upłynąć 14 dni, by mogła ruszyć sprzedaż.
Prezes firmy Łukasz Urban poinformował PAP, że ten test wykrywa dwie sekwencje genów - ale inne, niż pozostałe używane obecnie testy genetyczne. Jest on bardziej czuły i szybszy od wielu innych takich badań (choć nie wszystkich).
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »
-
Stomatologia: więcej porad, mniej świadczeniodawców
newsDENT -
Program badań przesiewowych pacjentów pod kątem zapalenia przyzębia
newsDENT -
NHS: usunięcie niewłaściwego zęba nie będzie zdarzeniem niepożądanym
newsDENT -
Ewolucji koronawirusów c.d.
newsDENT -
MZ oględnie o szkolnych gabinetach stomatologicznych
newsDENT -
Najnowsze notowania kursu zębów mlecznych
lifeDENT -
Czyszczenie zębów w skali nano
techDENT -
Koronawirus 2 marca: 216 zgonów i 7930 zakażeń
newsDENT
-
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bełchatów, łódzkie -
lekarz dentysta
Działdowo, mazowieckie -
lekarz dentysta
Niepołomice, małopolskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie