PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Bioaktywność materiałów - do weryfikacji przez stomatologa

Autor: nieck • Źródło: en
01-09-2021, 11:20
Bioaktywność materiałów stosowanych w leczeniu zębów to niezwykły postęp w rozwoju w stomatologii zachowawczej ostatnich 20 lat. Niestety producenci często nadużywają tego określenia.

Dowody naukowe pokazują, że zwykłe kompozyty po prostu nie są wystarczająco efektywne.  Zdemineralizowana zębina i odsłonięta tkanka miazgi wykorzystują jony z materiałów bioaktywnych do tworzenia związku przypominającego hydroksyapatyt, który wspomaga proces remineralizacji. Oczywiście tradycyjne kompozyty nie dają takich możliwości.

Bioaktywność bioaktywności nierówna

Naukowcy wskazują, że w pełni swoją bioaktywną funkcję wypełniają dwa materiały: glasjonomer i diaminofluorek srebra (SDF).

Z badań klinicznych wynika, że najskuteczniej można walczyć z nawracającą próchnicą stosując materiał, który w 80 proc. składa się z glasjonomeru i w 20 proc. z plastiku. 

- Prace zarówno nad glasjonomerami, jak i SDF nie są nowe, trwają od kilkudziesięciu lat. Oczywiście glasjonomer z lat 70-tych to nie to samo co ten, którego dentyści używają w 2021 r. Kilkadziesiąt lat temu dominował pogląd, że  glasjonomery nie były wystarczająco estetyczne ani wystarczająco trwałe, co nie było do końca prawdą, podkreśla Jeanette MacLean z kliniki  Affiliated Children's Dental Specialists.

SDF ma również długą historię, ponieważ  był stosowany już w połowie  XIX wieku, ale potem został zapomniany, gdy furorę w stomatologii zrobił fluor. Oczywiście i fluor ma swoje wady. 

Każdy producent swój produkt zachwala

Największym problemem związanym z bioaktywnością jest to, że ta cecha nie podlega regulacjom.  - To ważne, aby przemysł dentystyczny nie nadużywał terminu „bioaktywny” w promowaniu swoich produktów. A to teraz bardzo modny termin.  Zrozumienie czym jest rzeczywiście bioaktywność produktu ma kluczowe znaczenie, podkreśla dr Comisi.

Należy zacząć krytycznie analizować dostarczany materiał. Firma może twierdzić, że ma najnowszy i najlepszy bioaktywny materiał do zastosowań w stomatologii zachowawczej, ale to rola dentysty, by te deklaracje sprawdzić. Szukać opisów działania konkretnego materiału, sprawdzić czy jego skuteczność została zweryfikowana, czy powstały jakieś badania kliniczne wykazujące trwałość jego działania.

- Deklaracje producentów często pozostają bez pokrycia. Specjalista nie powinien ślepo wierzyć marketingowym hasłom, ale weryfikować przy pomocy dostępnej literatury naukowej, podkreśla MacLean. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH