PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bioaktywność materiałów - do weryfikacji przez stomatologa

Autor: nieck • Źródło: en
01-09-2021, 11:20
Bioaktywność materiałów - do weryfikacji przez stomatologa Bioaktywne materiały do wypełnień poprawiają skuteczność walki z próchnicą (fot. Shutterstock)
Bioaktywność materiałów stosowanych w leczeniu zębów to niezwykły postęp w rozwoju w stomatologii zachowawczej ostatnich 20 lat. Niestety producenci często nadużywają tego określenia.
  • Dzięki wypełnieniom z materiałów bioaktywnych walka z próchnicą jest o wiele skuteczniejsza niż z wykorzystaniem tradycyjnie działających środków.
  • Ząb, jako żywa struktura, może - dzięki biodostępnym materiałom - intensywniej się bronić przed zmianami próchnicowymi.
  • Producenci materiałów stomatologicznych wykorzystują termin "bioaktywny" często bez pokrycia.
  • Do dentysty należy sprawdzenie, czy  długoterminowe oceny kliniczne potwierdzają  to, co zachwala producent.  

 - Ząb to żywa struktura, a nie martwa skała. Może się bronić przed niszczącymi procesami  i demineralizacją, jeśli dostarczymy mu odpowiedniego budulca,  powiedział dr John Comisi, z  James B. Edwards College of Dental Medicine, w Stanach Zjednoczonych.

Staje się to możliwe, gdy dentysta stosuje materiały bioaktywne lub „biodostępne”, jak określa je dr Comisi, po oczyszczeniu miejsca zniszczonego przez próchnicę. Dzięki takim zabiegom ząb się goi.

Na czym bioaktywność polega

W gruncie rzeczy termin "bioaktywność" ukuto na potrzeby marketingu, w ten sposób określa się różnego typu materiały służące do regeneracji, remineralizacji lub odbudowy zniszczonych tkanek zęba  lub otaczającej go  tkanki przyzębia.

Materiał bioaktywny  często zawiera fluor, wapń, fosforany i substancje o działaniu przeciwbakteryjnym. Stosowane samodzielnie lub razem z innymi materiałami, nie tylko wspomagają regenerację zębów zaatakowanych przez próchnicę, ale także zapobiegają nawrotom tego problemu w przyszłości. Jest to szczególnie ważne w przypadku kompozytów, które są bardziej podatne na ubytki niż amalgamat stomatologiczny. - Dzięki bioaktywności żywice kompozytowe są trwalsze, podkreśla dr Jeremy Horst, dyrektor ds. innowacji klinicznych w firmie CareQuest Innovation Partners.

Bioaktywne materiały chronią nie tylko miejsce zmienione już przez chorobę, ale także zęby sąsiednie. gdyż próchnica rzadko atakuje tylko w jednym punkcie.

Jeśli na proksymalnej powierzchni (zwykle częściej narażonej na działanie płytki bakteryjnej) znajduje się zmiana próchnicowa, to stwarza ona idealne środowisko do rozwoju zmiany również na sąsiednim zębie.

Nowoczesne leczenie  = bioaktywne materiały

- Zatem dobry plan leczenia to taki, który nie tylko obejmuje odbudowę dużej zmiany próchnicowej, ale także zapobiega rozwojowi próchnicy  w przyszłości. Dlatego właśnie materiały  bioaktywne i remineralizujące będą częścią właściwego planu leczenia - podkreśla Stephen Abrams z Cliffcrest Dental Office.

POLECAMY W SERWISACH