PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Biegunki można się nabawić przez pocałunek? Rotawirus rozmnaża się w śliniankach

Autor: nieck • Źródło: nature.com
29-07-2022, 10:43
Biegunki można się nabawić przez pocałunek? Rotawirus rozmnaża się w śliniankach Naukowcy wykryli nową drogę transmisji wirusów wywołujących biegunki Fot. Shutterstock
Wirusy powodujące ciężkie biegunki mogą się namnażać w gruczołach ślinowych  i rozprzestrzeniać się przez ślinę. To odkrycie dowodzi, że kaszel, mówienie, kichanie, dzielenie się jedzeniem, a nawet pocałunki mogą rozprzestrzeniać wirusy jelitowe.
  • Z powodu biegunek wywoływanych przez wirusy jelitowe cierpią każdego roku miliardy ludzi na całym świecie 
  • Do tej pory sądzono, że rotawirusem lub norowirusem, które powodują biegunkę można się zakazić spożywając żywność i pijąc płyny skażone odchodami zawierającymi te patogeny
  • Okazuje się, że może istnieć nowa droga transmisji, gdyż tzw. wirusy jelitowe namnażają się w śliniankach i mogą się przenosić przez ślinę
  • Jest wielce prawdopodobne, że bycie w pobliżu osoby cierpiącej na biegunkę, która kaszle i kicha, lub pocałunek z taką osobą powoduje zakażenie rotawirusem

Ślina przenosi wirusy jelitowe

Ślina stanowi pierwszą linię obrony organizmu. Chroni przed infekcją patogenami, które przedostają się drogą doustną. Ale też w miarodajny sposób odzwierciedla stan zdrowia. Dlatego badanie śliny jest powszechnie stosowane do diagnozowania wirusów, które infekują ślinianki, czyli  wirusa Epsteina-Barra, wirusa wścieklizny,  opryszczki pospolitej oraz koronawirusa. 

Od pewnego czasu wiadomo, że  wirusy wywołujące biegunki - norowirusy,  rotawirusy i astrowirusy -  mogą się rozprzestrzeniać poprzez spożywanie żywności lub picie płynów skażonych odchodami zawierającymi te patogeny. Jednak sądzono, że patogeny te omijają gruczoły ślinowe i atakują jelita, a później opuszczają organizm wraz z kałem. Chociaż niektórzy naukowcy podejrzewali, że może istnieć inna droga transmisji, teoria ta pozostawała do tej pory w dużej mierze niesprawdzona.

Nie całuj osoby z biegunką!

Najnowsze wyniki badań naukowców z National Institutes of Health (NHL), w Stanach Zjednoczonych wskazują, że wirusy odpowiedzialne za biegunki mogą namnażać się w gruczołach ślinowych, podobnie jak koronawirus. Zatem wykryto nową drogę transmisji tych patogenów. Skoro mogą być przenoszone przez ślinę, to oznacza, że kaszel, mówienie, kichanie, dzielenie się jedzeniem i sztucćami, a nawet pocałunki mogą grozić infekcją. Nowe odkrycia opisane w Nature wciąż wymagają potwierdzenia w badaniach na ludziach.

Kolejny etap prac ma potwierdzić, czy rzeczywiście transmisja wirusów jelitowych przez ślinę jest możliwa u ludzi.  Dotychczas prowadzono badania jedynie na na myszach. W ocenie badaczy  jest to wysoce  prawdopodobne i to właśnie ta droga transmisji przeważa w populacji niż znana naukowcom do tej pory.

Droga do lepszych, skuteczniejszych terapii biegunek

Potwierdzenie nowej drogi transmisji pozwoli wyjaśnić, skąd tak wielka liczba ludzi każdego roku zakaża się   wirusami jelitowymi. Do tej pory trudno było ten problem przypisać  zanieczyszczeniu kałem jako jedynej drodze  rozprzestrzeniania się patogenów.

- To zupełnie nowe pole do badań, ponieważ uważano, że te wirusy namnażają się tylko w jelitach. Przenoszenie przez ślinę wirusów jelitowych to nowa droga transmisji, o której nie wiedzieliśmy. Otwiera zupełnie nowy sposób myślenia o tym, jak te wirusy mogą się przenosić, jak można je diagnozować, a co najważniejsze, jak można ograniczać ich rozprzestrzenianie się– podkreśla badaczka.

źródło: nature.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   badania naukowe   choroby jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH