• Marzec jest Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej a 20 marca Światowym Dniem Zdrowia Jamy Ustnej.
  • Zaniedbania i choroby przyzębia mogą mieć poważne konsekwencje dla całego organizmu.
  • Warto dbać o zdrowie holistycznie, pamiętając od właściwej pielęgnacji jamy ustnej.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie kampanii Polska mówi #aaa 

Stan zdrowia jamy ustnej a choroby ogólnoustrojowe 

- Zdrowe zęby to nie tylko wymiar estetyczny – zaniedbania i choroby przyzębia mogą mieć poważne konsekwencje dla całego organizmu, wpływając na rozwój i przebieg między innymi cukrzycy, chorób naczyniowo-sercowych czy układu nerwowego. Wiele problemów z uzębieniem jest lekceważonych, a w dłużej perspektywie mogą wymagać konsultacji nie tylko u stomatologa, ale i u innych specjalistów od chorób ogólnoustrojowych. Warto dbać o zdrowie holistycznie, pamiętając od właściwej pielęgnacji jamy ustnej – zaznacza prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Wizyty u stomatologa

Dbanie o zdrowie jamy ustnej to m.in. wizyty u stomatologa. Regularne kontrole pozwolą na wykrycie nieprawidłowości na wczesnym etapie i zapobiegną poważniejszym konsekwencjom. Specjalista usunie też zalegającą płytkę nazębną i doradzi, jak prawidłowo dbać o zęby i dziąsła.

- Dla nas lekarzy najważniejsze jest zdrowie pacjentów, a ono w dużej mierze opiera się na profilaktyce. Skutki nieprawidłowej higieny mogą pojawić się dopiero po wielu miesiącach, dlatego zaleca się kontrole u stomatologa przynajmniej raz w roku. Chcemy przypominać o tym zwłaszcza teraz – w miesiącu zdrowia jamy ustnej oraz w okresie pandemii, podczas której nie ma przeciwskazań do odwiedzania gabinetu stomatologicznego zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego – dodaje dr n.med. Beata Golan, kierownik ds. naukowych P&G Polska.

Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej

20 marca przypada Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej – święto to skłania, aby zwrócić uwagę na swoje codzienne nawyki higieniczne. Wpływają one nie tylko na zdrowe zęby i dziąsła, ale także na zdrowie organizmu.

Kroki do zdrowej jamy ustnej

Szczoteczka do zębów
Podstawowym elementem pielęgnacji i zdrowia jamy ustnej jest oczywiście mycie zębów. Do tego niezbędna jest odpowiednia szczoteczka, z pomocą której skutecznie pozbędziemy się zalegających resztek oraz płytki nazębnej. Jaką szczoteczkę wybrać?

Szereg badań potwierdza wyższość szczoteczek elektrycznych nad manualnymi, dlatego odpowiedź brzmi: szczoteczkę elektryczną.

Wybierając szczoteczkę warto pamiętać, że szczoteczki z tradycyjną podłużną główką takie jak manualne czy soniczne wymagają odpowiedniej techniki mycia i wykonywania ruchów wymiatających, co może stanowić dla użytkownika nie lada wyzwanie.

Alternatywę stanowi innowacyjna technologia magnetyczna stosowana w szczoteczkach Oral-B iO. Dzięki ruchom oscylacyjno-rotacyjnym połączonym z mikrowibracjami, włókna same wymiatają płytkę bakteryjną, a niewielka okrągła końcówka dopasowuje się do kształtu każdego zęba i docierając nawet do trudno dostępnych miejsc. Użytkownik nie musi zatem wykonywać żadnych dodatkowych ruchów – wystarczy, że przyłoży główkę do zęba, a szczoteczka magnetyczna wykona pracę za niego.

Ważnym aspektem mycia zębów jest czas szczotkowania. Choć większość osób wie, że powinniśmy myć je 2 minuty, w codziennym pośpiechu często skracamy ten czas. Dlatego warto wybrać szczoteczkę z wbudowanym timerem, który przypilnuje długości mycia.

Niektóre szczoteczki poza sygnalizacją czasu mycia za pomocą krótkich wibracji, posiadają także wyświetlacz, który mierzy czas szczotkowania.

Pasta do zębów
Nieodłącznym elementem mycia zębów jest pasta. Dostępne na rynku produkty dostosowane są do rozmaitych potrzeb i preferencji, wspomagają też pielęgnację jamy ustnej, która zmaga się z różnymi problemami. Wśród rodzajów past można odnaleźć te przeznaczone do zębów z nadwrażliwością, próchnicą czy gromadzącym się kamieniem nazębnym, ale także do problemów z dziąsłami czy nieświeżym oddechem. Niektóre produkty mają właściwości wybielające.

Warto zaopatrzyć się w specjalistyczną pastę zawierającą substancje, które wpływają na jej dużą skuteczność. Do takich produktów zaliczyć można pasty antybakteryjne z fluorkiem cyny –przeznaczone do zębów stałych, pasty zapobiegające powstawaniu kamienia nazębnego z pirofosforanem sodu, czy pasty wybielające ze składnikami chemicznymi i ścierającymi, które pozwalają pozbyć się przebarwień (takie właściwości posiadają pasty Oral-B).

Nić dentystyczna
Trzeci krok na drodze do zdrowych zębów to nić dentystyczna. Dzięki niej oczyszczone zostaną trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe, w których nawet po myciu mogą pozostać resztki jedzenia. Nitkowanie pozwala pozbyć się bakterii i przykrego zapachu z ust, a także zapobiega powstawaniu ognisk zapalnych i próchnicy.

Płyn do płukania jamy ustnej
Płukanie jamy ustnej płynem pomaga usunąć resztki pokarmu oraz świetnie odświeża oddech. Podobnie jak wśród past, rynek oferuje produkty o różnym składzie. Od standardowych płynów z alkoholem, po płyny bezalkoholowe i płukanki z fluorem. Pamiętajmy, że płyn nie zastępuje mycia zębów i stosuje się go na zakończenie codziennej higieny jamy ustnej.