PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bez cyfrowej stomatologii trudno leczyć efektywnie

Autor: miro • Źródło: ms
22-07-2021, 08:29
Bez cyfrowej stomatologii trudno leczyć efektywnie Stomatologia 4.0 już jest (fot. unsplash)
Roboty, inteligentne urządzenia, skanery, lasery, drukarki 3D, chmury obliczeniowe, sztuczna inteligencja – to nie jest futurystyczny opis gabinetów stomatologicznych. Taka jest rzeczywistość.
  • Transformacja cyfrowa pracy gabinetów dentystycznych i pracowni protetycznych to nie tylko kwestia większej wygody i bezpieczeństwa pracy lekarzy stomatologów oraz techników dentystycznych.
  • Narzędzia cyfrowe pozwalają na niemal pełną indywidualizację prac i dostarczanie rozwiązań szytych na miarę potrzeb konkretnego pacjenta.
  • Największą rewolucją w stomatologii jest systematyczne ograniczanie liczby zabiegów i procedur, które wymagają ręcznej (analogowej) pracy lekarzy, higienistek czy techników dentystycznych.

Eksperci ds. rynku MedTech wskazują, że nowoczesna technologia ma do zaoferowania lekarzom dentystom bardzo wiele: od zwiększenia komfortu pracy, przez realne korzyści finansowe, po zmniejszenie śladu węglowego. Stomatologia na naszych oczach opuszcza Gospodarkę 3.0 wkraczając do Gospodarki 4.0.

Dzięki wprowadzeniu do systemu inteligentnych maszyn, praca staje się bezpieczniejsza, tańsza, a także bardziej satysfakcjonująca. Uwalniany jest czas pracowników, który można przekierować na realizację działań umożliwiających im wykorzystanie pełni swojego potencjału.

Z kolei dla prowadzących biznes – np. klinikę stomatologiczną – cyfryzacja otwiera drogę do zaopiekowania się większą  liczbą pacjentów w tym samym czasie, bez ryzyka obniżenia jakości usług. Narzędzia cyfrowe pozwalają bowiem na niemal pełną indywidualizację prac i dostarczanie rozwiązań szytych na miarę potrzeb konkretnego pacjenta.

- Inercja sektora opieki medycznej w kierunku 4.0 jest doskonale widoczna. Lekarz dentysta czy technik dentystyczny wiedzą, że w pracach stomatologicznych wykonywanych jest wiele nieodwracalnych procesów chemicznych z użyciem materiałów, które nie podlegają recyclingowi. Jednak dzięki postępowi technologii, wiele z nich jest na szczęście obojętnych dla środowiska, czego dobrym przykładem może być dwutlenek cyrkonu, dziś powszechnie wykorzystywany – wskazuje Grzegorz Romek, współzałożyciel marki RS-Team i specjalista ds. rynku MedTech.

Gospodarka 4.0, czyli co?

Gospodarka 3.0: komputeryzacja, automatyzacja i internetyzacja

Gospodarka 4.0: datafikacja, usieciowienie, autonomizacja i personalizacja

Czwarta rewolucja przemysłowa jest koniecznością – coraz dotkliwsze zmiany i ograniczenia środowiskowe wymagają od człowieka pilnej modyfikacji dotychczasowych praktyk. Kluczem do transformacji 4.0 jest  gwałtowny rozwój technologii cyfrowych, których wprowadzenie do łańcucha produkcyjnego umożliwia nie tylko zaoszczędzenie zużywanych surowców oraz energii, ale równocześnie – zmienia relację pomiędzy pracą, profesjonalistą oraz klientem.

Ważne, że lekarze dentyści w systemie 4.0 nie muszą bezgranicznie polegać na „gotowych” rozwiązaniach z półki, dostarczanych przez producentów, które w porównaniu do prac personalizowanych obarczone są większym ryzykiem powstania powikłań -  dobrym przykładem jest postęp technologiczny przygotowania łączników i koron stosowanych w implantologii. Czy jednak świat medycyny powinien być 4.0?

Stomatologia cyfrowa w sprzężeniu zwrotnym

Transformacja cyfrowa pracy gabinetów dentystycznych i pracowni protetycznych to nie tylko kwestia większej wygody i bezpieczeństwa pracy lekarzy stomatologów oraz techników dentystycznych, ale też wymóg czasów. Dzisiaj stomatologia jest jeszcze sektorem 3.75, jednak dzięki rozwojowi technologii cyfrowych i zastosowaniu ultranowoczesnych materiałów – sektor ten nie tylko szybko wypełni wymagania stawiane Gospodarce 4.0, a będzie wyznaczał standardy dla innych branż.

Decyzje, które specjaliści podejmują dziś, ucząc się pracować w środowisku komputerowym, prowadzą do optymalizacji kosztów i jakości produkcji czy zwiększenia oszczędności energii oraz efektywności wykorzystania surowców (np. wypełnień czy materiałów implantologicznych). Im więcej e-specjalistów, tym większe oddziaływanie na otaczającą nas rzeczywistość dzięki efektowi skali.

Nawet prosta cyfryzacja kanałów komunikacji wewnętrznej czy obiegu dokumentacji medycznej wpływa pozytywnie na środowisko, chociażby dzięki zmniejszeniu zużycia papieru. Jednocześnie, gromadzone przez lekarzy oraz techników dane, mają szansę pomóc w opracowaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą działać całemu sektorowi jeszcze oszczędniej i wydajniej.

Możliwe jest to m.in. dzięki temu, że wraz ze wzrostem liczby jednostek zintegrowanych z chmurą obliczeniową, równolegle do ilości danych będą rosły zdolności do ich analizy, wyciągania wniosków i implementacji w praktyce (sztuczna inteligencja). Najważniejszą cechą tego procesu, który będzie coraz bardziej przyspieszał, jest perspektywa zaoferowania jeszcze lepszej jakości leczenia pacjentom.

Stomatologia cyfrowa: wzrasta wartość kreatywnego myślenia

Największą rewolucją w stomatologii jest systematyczne ograniczanie liczby zabiegów  i procedur, które wymagają ręcznej (analogowej) pracy lekarzy, higienistek czy techników dentystycznych. Już dziś np. skanery wewnątrzustne umożliwiają dokonanie błyskawicznej diagnostyki o wysokim stopniu dokładności. Taki czytnik jest inteligentnym urządzeniem, które pomaga lekarzom „odzyskać” czas, który bez takiego wsparcia musieliby przeznaczyć na wykonanie powtarzalnej, relatywnie prostej czynności, jaką są oględziny jamy ustnej pacjenta. Warto zwrócić uwagę, że skanery nowej generacji, mogą dokonać podstawowego przeglądu w kilka sekund, podczas gdy lekarz potrzebuje na tę samą czynność około 30 minut –  oraz wsparcia higienistki.

Co więcej, dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji urządzenia te potrafią już dziś samodzielnie przeprowadzić podstawową diagnostykę i np. sprawdzić tor wprowadzenia pracy protetycznej na oszlifowanych zębach, dokonać pomiaru koloru zębów, sprawdzić warunki zgryzowe pacjenta. Niektóre modele skanerów potrafią nawet wykryć próchnicę. Jeszcze kilka lat temu nie było to możliwe. Wraz z dalszym rozwojem robotyki medycznej, potrzeba zaangażowania człowieka w takie żmudne czynności jeszcze się zmniejszy, a będzie to możliwe dzięki postępowi w zastosowaniu chmury obliczeniowej oraz sztucznej inteligencji do procedur medycznych. 

- Myliłby się jednak ten kto twierdzi, że cyfryzacja zagrozi roli lekarza i personelu medycznego  w życiu gabinetu i procesie opieki nad pacjentem. Człowiek pozostanie w centrum, wokół którego będą budowane kolejne innowacje. – podkreśla Jakub Szymaniak, współzałożyciel marki RS-Team i specjalista ds. rynku MedTech.

- Robotyzacja i digitalizacja pomogą jednak profesjonalistom medycznym w skupieniu się w jeszcze większym stopniu  na samodoskonaleniu czy na realizacji bardziej skomplikowanych i czasochłonnych zabiegów – dodaje Jakub Szymaniak.

Stomatologia cyfrowa: ograniczanie błędów

Warto zwrócić także uwagę na inny wpływ technologii na sektor stomatologiczny. Umożliwiła ona stworzenie nowej platformy dialogu pomiędzy klinikami  a laboratoriami. Efekty już zaczynają być widoczne w postaci globalizacji opieki stomatologicznej. Dzięki błyskawicznym kanałom bezpiecznej komunikacji, kliniki i laboratoria mogły zintensyfikować swoją współpracę, ponieważ istotnie ograniczono możliwość wystąpienia wynikających z nieporozumień komunikacyjnych błędów w realizowanych pracach. W rezultacie kliniki mogą z powodzeniem optymalizować zakres dostępnego  na miejscu wyposażenia – redukując nie tylko swoje nakłady inwestycyjne,  ale i koszty utrzymania maszyn.

Z kolei laboratoriom dentystycznym technologia umożliwia obsługę większej liczby partnerów przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości produkcji – dzięki splotowi postępów w rozwoju technologii skanowania, CAD/CAM, frezowania oraz druku 3D. Równocześnie, powstawanie wysoko wyspecjalizowanych podmiotów sprzyja obniżeniu kosztów dla pacjentów, co umożliwia zaoferowanie najlepszych metod leczenia jeszcze szerszej liczbie potrzebujących.

Stomatologia cyfrowa: ewolucyjna przemiana

Żadna zmiana nie jest prosta. W przypadku transformacji cyfrowej, należy wręcz wskazać,  że jest to bardziej ewolucja niż proces, który można zakończyć punktowo.  Jednak droga ta umożliwia zaoferowanie pacjentom jeszcze lepszych usług, a także utrzymanie przewag konkurencyjnych kliniki – polscy pacjenci są bowiem zainteresowani możliwością realizacji ścieżki leczenia z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań.

- Technologie cyfrowe pozwalają na dokładniejsze planowanie leczenia oraz wizualizację całego procesu. Dzięki temu pacjent łatwiej i szybciej podejmuje decyzję o rozpoczęciu terapii. Najnowsze technologie oraz świadomy udział w leczeniu pozwala budować wzajemne zaufanie i zaspokajać  szczególne potrzeby pacjentów – wskazuje Filip Dziedzic, założyciel firmy Once Aligner.

Transformacja cyfrowa branży stomatologicznej pozwala usprawnić pracę zarówno gabinetów, jak i laboratoriów, a także komunikację między nimi. Lekarz dzięki tym zmianom zyskuje czas, obniża swoje koszty i jednocześnie zwiększa komfort własnej pracy, który przekłada się na większą wygodę pacjenta i lepsze wyniki leczenia. Technicy z kolei za pomocą tej transformacji mogą wiele produktów wcześniej przygotowywanych ręcznie przenieść  do świata cyfrowego. Zwiększa to precyzję i pewność tego, że wykonany produkt czy usługa są zgodne z oczekiwaniami lekarza i potrzebami pacjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH