PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bardzo współczesny unit do pełnienia bardzo futurystycznych funkcji

Autor: miro • Źródło: ms
28-12-2018, 08:29
Bardzo współczesny unit do pełnienia bardzo futurystycznych funkcji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Współczesny telefon jest telefonem, ale statystyki mówią, iż zdecydowanie częściej: aparatem fotograficznym, nawigacją, przeglądarką internetową i bankomatem. Współczesna lodówka jest lodówką, ale może być także centrum logistycznym, sterującym zakupami produktów spożywczych bez udziału domowników. Współczesny fotel dentystyczny jest nadal fotelem dentystycznym tyle, że …

Stomatologia - bardzo interdyscyplinarna nauka
- W zasadzie na nowo zdefiniowaliśmy stomatologię. Jest to możliwe nie tylko ze względu na postęp nauk medycznych, ale także z uwagi na cyfrową rewolucję, której efekt widoczny jest chociażby w tym czym może być współczesny unit stomatologiczny. To zdecydowanie więcej niż wygodny fotel zintegrowany z zestawem narzędzi używanych na co dzień przez lekarza dentystę – zapewnia prof. Christian Stohler dziekan Wydziału Stomatologii w Columbia University Medical Center (CUMC).

W Uniwersytecie tym od dwóch lat funkcjonuje Centrum Bioinformatyki i Analiz Danych w zakresie Zdrowia Jamy Ustnej. Programem naukowym Centrum kieruje prof. Joseph Finkelstein specjalista z zakresu bioinformatyki stomatologicznej CUMC.

- Dentyści podejmują decyzje w oparciu o wyszkolenie i własne doświadczenie. Wybory można uczynić trafniejszymi, wspierając je danymi z zakresu: polimorfizmu genetycznego, metabolomiki, mikrobiomu, trajektorii choroby i preferencji pacjenta – uważa prof. Joseph Finkelstein.

W Centrum na co dzień królują: rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja, projekcje 3D, systemy RFID, internet rzeczy (IoT), stały monitoring czynności życiowych pacjenta (m.in. tętno, poziom tlenu). Nad całością czuwa powszechna informatyzacja integrująca wszystko co być powinno: zebrane, przetworzone i przeanalizowane. Czy to tylko uniwersytecka rzeczywistość, która w bliższej lub dalszej przyszłości znajdzie zastosowanie w gabinetach stomatologicznych? Bynajmniej. Ta przyszłość dzieje się na naszych oczach!

Nowa twarz stomatologii
Clive Dodd, geek informatyczny i product manager dental chair w Henry Schein Halas (Australia) wskazuje na bardzo istotną rzecz, być może dla części lekarzy dentystów wciąż bez znaczenia.

Otóż na rynku pojawiły się unity stomatologiczne, które są urządzeniami idealnie wpasowanymi w to co się dzieje i dziać się będzie w stomatologii w ciągu najbliższych kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu lat. To cecha fundamentalna, bo unit stomatologiczny, któremu można zaufać, kupuje się przecież nie na kilka lat, a na znacznie dłuższy okres. Z drugiej jednak strony, coraz to nowa funkcjonalność tego typu urządzeń rodzi obawy, że to co dzisiaj jest niezawodnym sprzętem, odpowiadającym wszelkim oczekiwaniom – szybko się zestarzeje pod względem ekonomicznym. To faktyczny problem dotyczący wielu zaawansowanych technologicznie urządzeń.

Clive Dodd uważa, że są firmy, których filozofia działania pozwala na uniknięcie takiego zagrożenia. Należy do nich Planmeca, bo nader wnikliwie analizuje wszelkie potrzeby użytkowników sprzętu, biorąc pod uwagę zagadnienia daleko wykraczające poza branżę stomatologiczną. To ważne, gdyż tylko w ten sposób można pozostawać liderem - być w awangardzie, a przy tym nie znaleźć się nieopacznie na końcu ślepej uliczki.

Sprzęt na dzisiaj, na jutro i pojutrze 
Compact i5  - nowy unit fińskiej firmy to efekt pracy specjalistów z firmy Planmeca na co dzień  kooperujących z naukowcami z ośrodków badawczo – rozwojowych z całego świata.

Podobnie jak wszystkie urządzenia cyfrowe firmy Planmeca, Compact i5 bez problemu można podłączyć do oplatającej cały świat sieci transmisji danych. Wówczas to unit stomatologiczny może stać się elementem elektronicznego obiegu informacji, dzięki któremu leczenie ma szansę być zdecydowanie bardziej efektywne.

Dzięki zintegrowanemu oprogramowaniu można śledzić przepływ pacjentów, optymalizować efektywność pracy lekarzy dentystów, monitorować wykorzystanie sprzętu. Bezpieczny system logowania do urządzenia stomatologicznego umożliwia szybki dostęp do spersonalizowanych ustawień fotela, optymalnych nie tylko ze względu na potrzebę realizowania określonych procedur medycznych, ale także wynikających z upodobań pacjenta.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby u leczonej osoby w sposób ciągły monitorować poziom stresu, śledzić dane odzwierciedlające natężenie odczuwanego bólu, czy badać parametry określające pracę serca. Wszystko po to, aby w razie konieczności móc zawczasu zareagować. Oczywiście poszerzona funkcjonalność wymaga dodatkowego oprzyrządowania, jak chociażby systemu kamer lub czytników RFID. Ważne, iż zakupiony unit przystosowany jest do współpracy z urządzeniami peryferyjnymi, zarówno tymi znajdującymi się w sprzedaży, jak i tymi, które pojawią się na rynku w przyszłości.

Można zadać pytanie czy fińscy inżynierowie, skoncentrowani na tym co wyznacza najważniejsze kierunki rozwoju branży stomatologicznej, równie dużą uwagę przywiązują do pracy nad podstawowymi funkcjami unitów? Zdecydowanie tak. Priorytetów jest wiele, jak chociażby dbałość o komfort pacjenta. Projektanci pomyśleli nawet o składanym podnóżku, umożliwiającym łatwe wchodzenie i schodzenie z fotela osobom mającym trudności z poruszaniem się. Komfortowi pacjentów służy specjalna tapicerka idealnie przystosowująca się do kształtu tułowia każdego kto będzie leczony na fotelu dentystycznym.

Unit Compact i5 ma w nie mniejszym stopniu zapewnić wygodę dentyście. Kompaktowa, lekka konstrukcja, sposób mocowania fotela, a także jego wyprofilowanie – to wszystko jest efektem żmudnych prac badawczych w centrach doświadczalnych. Tam analizowane są wszystkie potrzeby osób, które przez wiele godzin dziennie, niestety z reguły w wymuszonej pozycji, realizują zabiegi wymagające najwyższej precyzji. Trudno o bardziej wymagające warunki  pracy niż długotrwałe operowanie w mikropolu, w dodatku nierzadko w stresie.

W takich warunkach wręcz niestosowne jest obarczanie dentysty dodatkowymi obowiązkami, jak chociażby kontrolą aseptyki poszczególnych elementów unitu. Procedury monitorujące zostały w dużej mierze zautomatyzowane - wskaźniki LED na unicie stomatologicznym informują o postępie realizowanych procesów.

Szybka ścieżka do stomatologii spersonifikowanej 
Clive Dodd mówi tak: Planmeca jest przykładem firmy, która robi niesamowite rzeczy. Jest „kapitanem” fińskiego przemysłu, uosabia skandynawską kulturę wzornictwa przemysłowego, utożsamiana jest z inteligentnymi, skutecznymi i wydajnymi rozwiązaniami. To rodzinne, prowadzone energiczne przedsięwzięcie, które ma ogólnoświatowy wymiar. Z centrali w Helsinkach płyną wyraźne nacisk na tworzenie produktów o najwyższej jakości. To firma, która od lat na co dzień współpracuje z ośrodkami naukowymi, angażuje najlepszych specjalistów z zakresu robotyki, materiałoznawstwa, inżynierii technologicznej. To jedyna droga do generowania wartościowych pomysłów, prowadzących do tworzenia innowacyjnych rozwiązań - zapewnia Clive Dodd.

Dobrze jest związać się z kimś, kto ma baczenie na najdrobniejsze nawet potrzeby użytkownika - i co ważne - potrzeby te potrafi w sposób niezawodny spełnić.

- Informatyka, robotyka dają nam do dyspozycji w zasadzie nieograniczony zasób danych, które umiejętnie wykorzystane wytyczają ścieżkę do mądrości  - mówi prof. George Hripcsak szef Katedry Biomedycznej Informatyki  z Vivian Beaumont Allen oraz dyrektor medycznej służby informatycznej New York Presbyterian Hospital.

Warto mieć na uwadze, że tą ścieżką od lat konsekwentnie podąża Planmeca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
unit stomatologiczny   Planmeca  

POLECAMY W SERWISACH