Bakterie próchnicowe szukają bezpiecznego schronienia, zanim zaczną niszczyć zęby

Próchnica zębów to szeroko rozpowszsechniona choroba powodowana przez bakteryjny biofilm. Ten lepki nalot tworzy Streptococcus mutans, bakteria szczególnie często występująca w przypadku dziecięcej, zaawansowanej próchnicy. Nauka nadal nie wie wiele na temat budowy przestrzennej płytki nazębnej, sprzyjającej rozwojowi choroby.
By dokładnie poznać strukturę biofilmu nazębnego, naukowcy z University of Pennsylvania wykorzystali do badań skanningową mikroskopię elektronową oraz analizę obliczeniową, co pozwoliło im prześledzić skład płytki nazębnej, warstwa po warstwie.
Pobierali próbki biofilmu od małych dzieci, które miały już próchnicę zębów. Odkryli w biofilmie owalne struktury złożone z wielu gatunków bakterii, precyzyjnie ułożonych w strukturę przypominającą rotundę. Jej wewnętrzny rdzeń zawsze budował S. mutans, otoczony przez zewnętrzne warstwy złożone z innych gatunków mikroorganizmów, często komensalnych, takich jak S. oralis. Taka budowa płytki nazębnej tworzy rejony o bardzo niskim pH, w których szczególnie intensywnie następuje demineralizacja szkliwa. Ta obserwacja sugeruje, że konsekwencja w budowie biofilmu bakteryjnego jest właśnie czynnikiem sprzyjającym rozwojowi próchnicy. Budowanie takich form w obrębie nalotu nazębnego wydaje się być aktywnym procesem, inicjuje go produkcja pozakomórkowego złożonego z cukrów "rusztowania" przez S.mutans, na którym później powstaje rotunda, otaczająca patogena.
By zgłębić ten proces lepiej, naukowcy próbowali odtworzyć naturalny proces tworzenia płytki na powierzchni przypominającej szkliwo ludzkiego zęba. Uzyskiwali okrągłe struktury, po czym mierzyli poziom kwasów oraz związaną z nimi demineralizację. - To co zaobserwowaliśmy bardzo przypominało to co lekarz dentysta widzi w postaci rozwijającej się próchnicy. Jasne silnie odwapnione punkty na powierzchni zęba. Zatem próchnica może zaczynać się od tworzenia takiej wysokiej okrągłej struktury, mówił prowadzący badanie dr Michael Koo z University of Pennsylvania.
Na kolejnym etapie badacze zaczęli sprawdzać jak zachowuje się zbiorowisko bakteryjne budujące rotundę pod wpływem środka przeciwbakteryjnego. Kiedy struktura rotundy pozostawała niezniszczona, S. mutans występujący w jej wnętrzu zwykle unikał szkodliwego działania leku. I dopiero naruszenie rusztowania podtrzymującego strukturę owalnych form pozwalało substancji docierać w głąb i unicestwiać próchnicotwórcze bakterie.
Naukowcy mają nadzieję, że ich ich odkrycie może pomóc opracować skuteczniejsze metody walki z próchnicą.
Więcej: PNAS

-
Dentysta, złapany na podwójnym gazie, udawał zawał
lifeDENT -
Nie żyje dr Janina Bić-Szudak
newsDENT -
Depresję można rozpoznać na fotelu dentystycznym
newsDENT -
Invisalign Go i flow injection. Jak bez problemu odnaleźć się w stomatologii cyfrowej
techDENT -
Zapalenie przyzębia i migotanie przedsionków. Związek udowodniony
techDENT -
Zaświadczenia z wynikiem LDEK i LEK po nowemu
eduDENT -
NFZ w Białymstoku ogłosił 37 konkursy na leczenie stomatologiczne
newsDENT -
NFZ w Zielonej Górze ogłosił 48 konkursów na udzielane świadczeń stomatologicznych
newsDENT
-
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Wykaz modułowych programów specjalizacji lekarsko - dentystycznych 2023
eduDENT -
Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Drożyzna u dentysty. Polska na 3. miejscu wśród państw UE
bizDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Radomsko, łódzkie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Góra Puławska , lubelskie