PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bakterie na języku wskazują na problemy kardiologiczne

Autor: nieck • Źródło: en
24-06-2020, 10:30
Bakterie na języku wskazują na problemy kardiologiczne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Identyfikacja mikroorganizmów zasiedlających język może pomóc w diagnostyce zawału serca, według naukowców z Guangzhou University of Chinese Medicine.


- Język osoby z przewlekłą chorobą serca wygląda zupełnie inaczej niż język człowieka zdrowieka, mówi autor badania dr Tianhui Yuan ze szpitala uniwersyteckiego First Affiliated Hospital.

Taki "zdrowy" język jest jasno czerwony z białym nalotem. Pacjenci kardiologiczni mają mocno czerwony język pokryty żółtawym nalotem i jego wygląd zmienia się w miarę postępów choroby, twierdzi dr Yuan.

W badaniu przeprowadzonym przez chińskich naukowców okazało się, że za różnice w wyglądzie najprawdopodobniej odpowiadają mikroorganizmy zasiedlające język, bowiem u chorych z problemami kardiologicznymi inny jest ich skład, ilość i dominujące gatunki bakterii.

Do tej pory prowadzone badania dowodzą, że mikroflora nalotu na języku  może pomagać w identyfikacji i diagnostyce osób z nowotworem trzustki.

W obecnie przeprowadzonym badaniu wzięło udział 42 kardiologicznych pacjentów hospitalizowanych w szpitalu uniwersyteckim  i 28 osób w dobrym stanie zdrowia. Nikt nie miał problemów stomatologicznych, ani innych chorób języka czy jamy ustnej, badani nie cierpieli też na infekcje górnych dróg oddechowych w okresie tygodnia poprzedzającego badanie. Nikt także nie stosował antybiotyków ani immunosupresantów. Próbki nalotu z języka pobierano przed śniadaniem i porannym myciem zębów. Bakterie identyfikowano metodą  sekwencjonowania genów 16S rRNA.

Pacjenci kardiologiczni mieli podobny typ bakterii, skład gatunkowy mikroflory u nich w istotny sposób różnił się od bakterii osób zdrowych . W miarę postępów choroby zmniejszała się liczebność bakterii z rodzajów Eubacterium i Solobacterium.

Jak podkreślają autorzy badania, potrzebne są prace, które potwierdzą i doprecyzują ich wyniki.

Więcej: eurekalert.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
higiena jamy ustnej   choroby serca   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH