
- Naukowcy mówią wręcz o epidemii parodontozy u diabetyków.
- Osoby chore na cukrzycę typu 2 z zapaleniem przyzębia mają specyficzne zmiany w składzie mikrobiomu jamy ustnej.
- Zidentyfikowano bakterię, która może służyć jako marker wczesnych stadiów nefropatii cukrzycowej - nerkowych powikłań cukrzycy typu 2.

Czytaj więcej
Epidemia paradontozy wśród chorych na cukrzycęChoroby przyzębia i cukrzyca idą w parze
Mikrobiom jamy ustnej zmienia się pod wpływem cukrzycy - w porównaniu ze składem drobnoustrojów jamy ustnej u osoby zdrowej. I ta właśnie zmiana wiąże się z nasilonym procesem zapalnym i utratą kości. Ostatnio wręcz mówi się o epidemii parodontozy u chorych na cukrzycę.
Najnowsze badanie śledzi powiązanie bakterii jamy ustnej z uszkodzeniami nerek - jednym z powikłań cukrzycy. Wyniki badania opublikowało czasopismo BMC Oral Health.
Naukowcy zbadali próbki śliny 30 pacjentów chorych na cukrzycę z przewlekłym zapaleniem przyzębia. Porównali mikrobiomy jamy ustnej diabetyków z nefropatią cukrzycową i pacjentów bez tego powikłania nerkowego.
Zakwalifikowane do badania osoby miały od 30 do 75 lat, zdiagnozowaną cukrzycę typu 2 i co najmniej pięć własnych zębów. Wykluczono kobiety w ciąży lub karmiące piersią, chorych na cukrzycę typu 1, osoby które leczyły chorobę przyzębia w ciągu ostatnich sześciu miesięcy lub stosowały leki przeciwzapalne, czy antybiotyki przez ostatnie trzy miesiące.
Starannie wyselekcjonowana grupa pacjentów była dobrana pod kątem wieku, płci, wskaźnika masy ciała, stanu przyzębia i poziomu cukru we krwi. Połowa kohorty miała nefropatię cukrzycową, w każdej grupie znajdowali się pacjenci z łagodnym i umiarkowanym zapaleniem przyzębia oraz zaawansowaną formą choroby przyzębia.
To pierwsze badanie, które wskazuje na potencjalną rolę bakterii jamy ustnej w rozwoju uszkodzeń nerek u pacjentów z cukrzycą typu 2, podkreśla główny autor pracy Dongxue Zhang z Beijing Chao-Yang Hospital w Chinach.
- Nasze odkrycie może pomóc w ustaleniu, czy określone zmiany w mikrobiomie śliny są związane z rozwojem nefropatii cukrzycowej i zapalenia przyzębia – napisał chiński naukowiec.

Czytaj więcej
Dentyści na froncie walki z cukrzycąŚlina chorego na cukrzycę pod lupą
Pobrane próbki śliny przeanalizowano w celu zidentyfikowania bakterii jamy ustnej i porównania różnic w składzie drobnoustrojów między obiema grupami chorych pacjentów. Mikrobiomy jamy ustnej poszczególnych grup różniły się istotnie w odniesieniu do rodzajów Gemella, Selenomonas spp, niesklasyfikowanych Lactobacillales, oraz Abiotrophia.
Więcej Selenomonas spp. stwierdzono u pacjentów z nefropatią cukrzycową. Ponadto grupa z chorymi nerkami wykazała mniejszą różnorodność bakterii jamy ustnej.
Zwiększona liczebność Selenomonas spp. może być potencjalnym biomarkerem sygnalizującym nefropatię cukrzycową u pacjentów z cukrzycą typu 2 i przewlekłym zapaleniem przyzębia. Wcześniej wykazano związek tego rodzaju G-ujemnych bakterii beztlenowych z rozwojem peri-implantitis.
Powiązanie między S. spp. a powikłaniami nerkowymi nie zostały w pełni wyjaśnione. Jednak diabetycy z chorymi nerkami mieli nieco wyższy poziom azotu mocznikowego, co w opinii chińskich badaczy może sugerować brak równowagi w mikrobiomie układu pokarmowego u tych pacjentów.
- Analiza różnic w mikroflorze jamy ustnej to źródło nowych informacji, które mogą być przydatne we wczesnym leczeniu i profilaktyce nefropatii cukrzycowej – podsumowali autorzy.
Komentarze