Doświadczenie przeprowadzili naukowcy z Louisiana State University Health Sciences Center oraz Louisiana State University Shreveport. Wyniki eksperymentu zaprezentowano podczas dorocznego spotkania American Public Health Association (APHA), który odbył się w Nowym Orleanie.

W badaniu wzięło udział 38 rodziców dzieci w wieku 2-14 lat (21 dziewczynek, 17 chłopców), które były pacjentami David Raines Community Health Center w Bossier City (stan Los Angeles).

Najmłodszy z rodziców miał 19 lat, najstarszy 57. Większość badanych stanowiły kobiety w wieku 25-35 lat. Jedna trzecia opiekunów posiadała średnie wykształcenie, 10,5 proc. - wyższe. Pozostali przyznali się do wykształcenia podstawowego lub nie mieli go wcale. Większość z rodziców stanowiły osoby bezrobotne, korzystające z publicznego systemu opieki zdrowotnej.

Rodziców podzielono na dwie grupy po 19 osób - badawczą i kontrolną. Naukowcy poprosili członków grup, aby wypełnili krótki kwestionariusz, który pozwoliłby określić ich poziom wiedzy dotyczącej zdrowia jamy ustnej i profilaktyki dentystycznej.

Dodatkowo, grupa badawcza wzięła udział w 30 minutowym szkoleniu, obejmującym takie zagadnienia jak: prawidłowe szczotkowania zębów czy nitkowanie.

Miesiąc później przedstawicielom obu grup przedstawiono raz jeszcze ten sam kwestionariusz.

Co zaobserwowano po analizie danych?

Naukowcy przekonują, że przedstawicielom obu grup udało się zmotywować pociechy do zwiększenia „reżimu" codziennego szczotkowania zębów. Dzieci rodziców z grupy badawczej wydłużyły czas mycia zębów, częstotliwość, a także jego „jakość".

Wśród rodziców zaobserwowano zwiększoną świadomość w zakresie wyboru pasty do zębów, rodzaju szczoteczki dla dzieci, czy czasu szczotkowania zębów.

Poprawę zachowań profilaktycznych dzieci najlepiej widać na przykładzie nitkowania zębów. Przed rozpoczęciem badania, w obu grupach wiedza na ten temat była znikoma. W wyniku udziału w ankiecie i szkoleniu, świadomość rodziców z grupy badanej zwiększyła się, co miało wpływ na codzienne zachowania dzieci.

Autorzy badania podkreślają, że podnoszenie świadomości z zakresu profilaktyki i higieny jamy ustnej rodziców, ma znaczący wpływ na zdrowie ich dzieci. Co bardzo istotne, przyznają jednocześnie, że tylko 20 z 38 osób zdecydowało się wziąć udział w drugiej część eksperymentu. Może to świadczyć o ich niskim zainteresowaniu kwestiami zdrowia jamy ustnej.

Źródło: DrBicuspid.com