Badanie: aerozole doskonałym medium dla koronawirusa

Badanie, przeprowadzone przez naukowców z University of Florida, pokazuje, że koronawirus występujący w powietrzu może być zaraźliwy. Nie jest nawet konieczne rozpylanie wirusa w postaci aerozolu. Jak dotychczas nie było jasne, ile wirusów faktycznie znajduje się w powietrzu i czy ta droga transmisji jest szczególnie niebezpieczna.
Chociaż badanie nie dostarcza ostatecznych dowodów na to, że zakażenia drogą powietrzną są powszechne - to naukowcy od dawna podejrzewali, że ta ścieżka transmisji może być wyjaśnieniem występujących masowych zakażeń.
Krótko po wybuchu pandemii koronawirusa naukowcy wyrażali złowieszcze przypuszczenie co do nowego wirusa. Patogen nie tylko roznosi się poprzez bezpośredni kontakt i infekcję kropelkową, ale może również unosić się na większe odległości w powietrzu.
Jak dotychczas nie było jednak jasne, jak dużo wirusów może faktycznie znajdować się w maleńkich, zawieszonych w powietrzu, cząstkach - a także czy występujące stężenia są wystarczające, aby stwarzać realne niebezpieczeństwo.
Naukowcy z University of Florida wykazali, że stężenie wirusa w aerozolach jest rzeczywiście wysokie i potencjalnie zaraźliwe. Zgodnie z przeprowadzonym badaniem, które nie zostało jeszcze ostatecznie potwierdzone, zawieszone w powietrzu cząstki mogą zawierać poziom wirusa niebezpieczny dla człowieka.
Naukowcy ustalili, że powietrze w odległości od dwóch do pięciu metrów od osób zakażonych zawiera żywego koronawirusa.
Badanie przeprowadzono za pomocą próbników powietrza, które pobierały powietrze w odległości od dwóch do pięciu metrów od przyjętych do szpitala osób z koronawirusem. Pomimo dużej odległości od pacjentów Covid-19, wirus Sars-CoV-2 wykryto w próbkach powietrza. Sekwencja genomu była identyczna jak w próbkach pobranych bezpośrednio od pacjenta. Nie mogły więc pochodzić od innych osób cierpiących na Covid 19.
Fakt, że naukowcom udało się wyizolować żywego wirusa z powietrza, potwierdza podejrzenie, że w ten sposób możliwe są infekcje. Wciąż nie ma jednak ostatecznych dowodów naukowych na to, że nawet pojedyncze cząsteczki wirusa wystarczają, aby spowodować infekcję u zdrowego człowieka.
Naukowcy od dawna uważali, że transmisja wirusa za pośrednictwem cząsteczek powietrza jest jedynym wyjaśnieniem zjawisk szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa. Aerozole zawierające wirusy sprawiły na przykład, iż podczas próby chóru w Berlinie 60 z 80 członków chóru zostało zarażonych pomimo stosunkowo dużej odległości od siebie, zdecydowanie większej niż zalecane 2 m.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Koronawirus 7 marca 2021 r.: 126 zgonów i 13 574 zakażeń
newsDENT -
Dentysta nie jest potrzebny każdemu
newsDENT -
Kongres FDI po raz pierwszy tylko w internecie
newsDENT -
Koronawirus 6 marca 2021 r.: 145 zgonów i 14 857 zakażeń
newsDENT -
Dentysta został aresztowany, bo … leczył pacjentów
newsDENT -
Groźba wymknięcia się wirusa SARS-CoV-2 spod kontroli bardzo realna?
techDENT -
Ograniczanie teleporad
techDENT -
ŚDZJU: zaprezentuj się na globalnej mapie aktywności
newsDENT
-
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT -
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT -
Szczepienia lekarzy i lekarzy dentystów jak po grudzie
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
asystent/ka stomatologiczna
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Siemianowcie Śląskie, śląskie