PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Badania szczepionki na paradontozę u chorych na Alzheimera

Autor: nieck • Źródło: en
13-08-2019, 11:38
Badania szczepionki na paradontozę u chorych na Alzheimera Porphyromonas gingivalis a Alzheimer (fot. pixabay)
Firma farmaceutyczna Cortexyme Inc testuje ihibitor gingipainy  (COR388), który unieszkodliwia Porphyromonas gingivalis, najbardziej agresywną bakterię powodującą paradontozę. Międzynarodowy etap badań obejmuje pacjentów z chorobą Alzheimera.

Porphyromonas gingivalis nie tylko jest sprawcą chorób przyzębia, ale także powiązana jest z chorobą Alzheimera i innymi chorobami neurodegeneracyjnymi. O najnowszych wynikach badań z tego zakresu informowaliśmy w tekście Alzheimer jako periodontogenne zapalenie mózgu.

- Obecna faza badań nad skutecznością inhibitora COR388 zakłada testy na około 570 pacjentach (mężczyzn i kobiet w wieku od 55 do 80 lat) ze słabo  lub umiarkowanie zaawansowaną chorobą Alzheimera, mówi dyrektor medyczny Cotexyme dr Michael Detke.

To badanie jest pierwszym randomizowanym badaniem klinicznym, które ma ocenić trafność hipotezy, że gingipainy (białko produkowane przez P. gingivalis) odgrywają kluczową rolę w rozwoju choroby Alzheimera. W eksperymentach na zwierzętach obserwowano, że gingipainy powodują stan zapalny i inne patologie w mózgu, związane z Alzheimerem.

Na modelach zwierzęcych potwierdzono, że te patologiczne zmiany są blokowane przez  COR388, substancję unieszkodliwiającą gingipainy i inne enzymy proteolityczne, uwalniane przez P gingivalis podczas kolonizacji tkanek. 

Przeprowadzane do tej pory badania udowodniły skuteczność COR388 w obniżaniu poziomu markerów stanu zapalnego we krwi i stężenia ApoE (apolipoproteiny występującej w płynie mózgowym). 

W blisko 90 ośrodkach naukowych na terenie Stanów Zjednoczonym i Europy pacjenci będą otrzymywać jedną lub dwie dawki COR388 (kapsułki zawierającej 40 mg lub 80 mg dwa razy dziennie) a część wybranych losowo chorych będzie przyjmować placebo.

Wyniki badania mają zostać opracowane do końca 2021 r.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Porphyromonas gingivalis   badania naukowe   alzheimer  

POLECAMY W SERWISACH