PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Badania: pasty do zębów i płyny do płukania ust neutralizują koronawirusa w 99,9 proc.

Autor: miro • Źródło: ms
01-12-2020, 14:02
Badania: pasty do zębów i płyny do płukania ust neutralizują koronawirusa w 99,9 proc. Pasty do zębów oraz płyny do płukania jamy ustnej neutralizują koronawirus
Badania laboratoryjne wykazują, że pasty do zębów zawierające cynk lub cynę oraz formuły płynów do płukania jamy ustnej z chlorkiem cetylopirydyny (CPC) neutralizują wirus wywołujący COVID-19 w 99,9 proc. Analizy takie są częścią projektu badawczego Colgate, który obejmuje badania kliniczne wśród osób zakażonych (w celu oceny skuteczności produktów do higieny jamy ustnej w zmniejszaniu ilości koronawirusa w jamie ustnej).

Plus dla past do zębów
W badaniach laboratoryjnych – pierwszych obejmujących pasty do zębów – pasty do zębów Colgate Total i meridol zneutralizowały 99,9 proc. wirusa po dwóch minutach kontaktu. Płyny do zębów Colgate Plax były równie skuteczne po 30 sekundach. Badania zakończone w październiku zostały przeprowadzone we współpracy z Instytutem Badawczym Zdrowia Publicznego w Rutgers New Jersey Medical School (NJMS) oraz Regionalnymi Laboratoriami Bezpieczeństwa Biologicznego.

Wyniki sugerują, że niektóre pasty do zębów i płyny do płukania ust mogą pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19, poprzez tymczasowe zmniejszenie ilości wirusa w jamie ustnej.

- Jesteśmy na wczesnym etapie badań klinicznych, ale nasze wstępne wyniki laboratoryjne i kliniczne są bardzo obiecujące - powiedziała dr Maria Ryan, dyrektor kliniczny Colgate.

- Chociaż szczotkowanie zębów i płukanie jamy ustnej nie jest zabiegiem ani sposobem na pełną ochronę przed infekcją, mogą one pomóc w ograniczeniu przenoszenia i spowolnieniu rozprzestrzeniania się wirusa, uzupełniając korzyści, jakie otrzymujemy z noszenia masek, społecznego dystansu i częstego mycia rąk – dodała Maria Ryan.

Dr David Alland, szef działu Chorób Zakaźnych i dyrektor Centrum Reagowania i Gotowości Pandemicznej COVID-19, który wraz z dr Pradeepem Kumarem i Riccardo Russo prowadził badania NJMS w Rutgers, powiedział: Biorąc pod uwagę, że ślina może zawierać ilości wirusa porównywalne z tymi, które znajdują się w nosie i gardle, wydaje się prawdopodobne, że wirus SARS-CoV-2 pochodzący z ust przyczynia się do przenoszenia chorób, zwłaszcza u osób z bezobjawowym COVID-19, które nie kaszlą. To sugeruje, że zmniejszenie ilości wirusa w jamie ustnej mogłoby pomóc w zapobieganiu przenoszenia się choroby w czasie, gdy produkty do pielęgnacji jamy ustnej są aktywne.

Plus dla płynów do płukania jamy ustnej
Równolegle do badań laboratoryjnych Colgate sponsorował badanie kliniczne obejmujące około 50 hospitalizowanych osób z COVID-19. Badanie to wykazało zdolność płynów do płukania jamy ustnej Colgate Total (z CPC i cynkiem), Colgate Peroxyl i Colgate PerioGard do znacznego, czasowego zmniejszenia ilości wirusa w jamie ustnej. Naukowcy planują podzielić się swoimi odkryciami w grudniu. Wspierane przez Colgate badania kliniczne nad pastami do zębów i płukankami do ust są na wczesnym etapie w Rutgers, Instytucie Alberta Einsteina w Sao Paulo w Brazylii oraz na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill Adams School of Dentistry, w których uczestniczy około 260 osób z COVID-19.

- Colgate współpracuje z wieloma badaczami na całym świecie, prowadząc badania kliniczne mające na celu poznanie potencjału produktów do higieny jamy ustnej w zakresie redukcji wiremii jamy ustnej jako strategii redukcji ryzyka - powiedziała dr Ryan. - Uważamy, że higiena jamy ustnej ma do odegrania rolę w zwalczaniu globalnej pandemii, obok innych środków zapobiegawczych - dodała.

Dr Mark Wolff, dziekan Medycyny Stomatologicznej na Uniwersytecie Pensylwanii, Morton Amsterdam, stwierdził: W przypadku tej pandemii im więcej wiemy o wirusie, tym skuteczniej możemy z nim walczyć, więc jestem podekscytowany widząc imponujący program badawczy prowadzony przez Colgate. Musimy nadal podejmować środki ostrożności zalecane przez organy służby zdrowia, a dzięki tym badaniom możemy wskazać dodatkowy sposób radzenia sobie z przenoszeniem choroby wśród osób pozostających w bliskim kontakcie, szczególnie w gabinetach stomatologicznym. To byłby ważny postęp.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH