Badania, które mogą zrewolucjonizować stomatologię. Zaproszenie polskich dentystów do współpracy

- Spółka biotechnologiczna Cellivia koncentruje się na badaniach nad tkankami i komórkami pozyskiwanymi z jamy ustnej
- Firma chce nawiązać współpracę z właścicielami gabinetów stomatologicznych w ramach realizowanych programów naukowych o dużym potencjale terapeutycznym
- Materiał do badań pozyskiwany jest w trakcie standardowego planowanego leczenia stomatologicznego lub zabiegów chirurgii stomatologicznej
- Egzosomy, pochodzące z miazgi zęba, mogą być wykorzystane w skutecznym leczeniu zapalenia przyzębia, zwiększałaby znacząco odsetek udanych zabiegów w implantologii, wspomogłyby efektywność leczenia kanałowego
Badania, które mogą zrewolucjonizować stomatologię
Cellivia – polska spółka biotechnologiczna prowadzi badania nad egzosomami z ludzkich komórek miazgi i dziąsła pozyskanych z jamy ustnej pacjentów.
Poznańska spółka biotechnologiczna Cellivia zaprasza pacjentów stomatologicznych do udziału w projekcie badawczym o dużym potencjale terapeutycznym. „Izolacja i charakterystyka egzosomów z ludzkich komórek miazgi i dziąsła hodowanych in vitro” to projekt badawczo-naukowy z wykorzystaniem komórek macierzystych pozyskanych z jamy ustnej.
Badania obejmują:
- poznanie właściwości komórek macierzystych z miazgi zęba i dziąsła;
- prowadzenie hodowli pierwotnej;
- izolację wydzielanych przez komórki egzosomów.
Do projektu może zgłosić się praktycznie każdy pacjent stomatologiczny, który chce przyczynić się do rozwoju terapii chorób przyzębia.
Cellivia zachęca także stomatologów do zainteresowania projektem w związku z jego potencjałem na przyszłość.
Co łączy dziąsło i miazgę zęba ze szpikiem kostnym? Triada ta jest źródłem komórek macierzystych, które posiadają unikatowe właściwości w skali całego organizmu człowieka. Z komórek macierzystych, pozyskanych z miazgi zębów lub dziąsła udaje się wytworzyć m.in. komórki nerwowe, chrząstki czy kości.
Dzięki unikatowym właściwościom komórki te z powodzeniem mogą być stosowane w transplantologii i medycynie regeneracyjnej. W dziedzinie tej, nauka pisze właśnie kolejne rozdziały, szczęśliwie z udziałem polskich specjalistów.
Propozycja dla właścicieli gabinetów stomatologicznych
Zuzanna Stern – założycielka i prezeska biotechnologicznej firmy Cellivia informuje w rozmowie z infoDENT24.pl, że firma chce nawiązać współpracę z właścicielami gabinetów stomatologicznych w ramach realizowanych programów naukowych o potencjale terapeutycznym.
Cellivia jako jedna z pierwszych firm w Polsce koncentruje się na badaniach nad tkankami i komórkami pozyskiwanymi z jamy ustnej. Obecny projekt naukowy „Izolacja i charakterystyka egzosomów z ludzkich komórek miazgi i dziąsła hodowanych in vitro” jest kontynuacją wcześniejszych prac badawczych zespołu Cellivia poświęconych egzosomom izolowanym z ludzkich komórek miazgi zęba i komórek dziąsła.
Cellivia poszukuje pacjentów stomatologicznych, którzy chcieliby wziąć udział w badaniu. Gabinety stomatologiczne w całej Polsce mogą zachęcać swoich pacjentów do udziału w badaniu.
Cel naukowy badania jest ważny, ale nie jedyny. Prędzej czy później pojawi się możliwość bankowania pozyskanych w gabinecie stomatologicznym tkanek, w celu zabezpieczenia materiału na potrzeby opracowania skutecznej terapii celowanej. Prędzej – za sprawą projektu badawczego z udziałem firmy Cellivia „Izolacja i charakterystyka egzosomów z ludzkich komórek miazgi i dziąsła hodowanych in vitro”.
Szansa dla pacjentów biorących udział w programie
Pacjenci w zasadzie nie muszą podejmować jakiegokolwiek wysiłku, aby zostać dawcą materiału biologicznego, bo ten jest pozyskiwany w trakcie standardowego planowanego leczenia stomatologicznego lub zabiegów chirurgii stomatologicznej. To na przykład usunięty ząb, powszechnie traktowany jako odpad medyczny. Jest jednak kilka warunków, które pacjenci muszą spełnić.
Przede wszystkim pacjent musi zgłosić się do gabinetu współpracującego z Cellivią.
Jest jeszcze jeden warunek. Zęby muszą być zdrowe, a więc takie, które usuwa się na przykład ze wskazań ortodontycznych, a nie ze względu chociażby na zaawansowaną próchnicę.
- W zasadzie koncentrujemy się na dwóch rodzajach materiałów, które mają wysoki potencjał terapeutyczny. Chodzi o zęby trzonowe oraz o tkankę dziąsła. Ten pierwszy pozyskuje się oczywiście w trakcie ekstrakcji, ten drugi najczęściej podczas realizowania procedur implantacyjnych lub plastyki dziąsła. Do badań przyjmujemy zęby mleczne i stałe, przy czym te ostatnie muszą być pozyskane od osób do 35 roku życia – mówi Zuzanna Stern.
- Oczywiście koszt sterylnych pakietów do transportu tkanek jest po naszej stronie – zapewnia Zuzanna Stern.
Rozmówczyni infoDENT24.pl informuje, iż firma posiada wszelkie – wymagane przepisami – zgody na prowadzenie prac badawczych z udziałem materiału biologicznego. Projekt zaakceptowała Komisja Bioetyczna przy Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej.
Uczestnictwo w projekcie badawczym, na każdym jego etapie, zgodne jest z obowiązującym prawem.
Duży potencjał wykorzystania badań naukowych
Cellivia zakłada, że etap zbierania materiału do badań potrwa do listopada 2022 r. Naukowcy prowadzą prace służące dalszym badaniom, w jaki sposób, niekwestionowany potencjał komórek macierzystych pozyskiwanych z tkanek jamy ustnej można efektywnie wykorzystać w codziennym leczeniu pacjentów.
Specjaliści z Cellivia mają ambicję, aby kwestię tę nie tylko zgłębić, ale dać gotowe rozwiązanie, na potrzeby opracowania zaawansowanych technologii wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanych, które mogłyby być powszechnie wykorzystywane w stomatologii.
Celem podjętych badań będzie:
- poznanie właściwości komórek macierzystych,
- prowadzenie hodowli pierwotnej,
- izolacja wydzielanych przez komórki egzosomów.
Nowe perspektywy leczenia periodontologicznego
O nadzwyczajnych właściwościach komórek macierzystych wiadomo już wiele. Zuzanna Stern wyjaśnia w skrócie: - Przeprowadzone badania laboratoryjne wskazują, że egzosomy pochodzące z miazgi zęba mogą być wykorzystane w skutecznym leczeniu zapalenia przyzębia. Ich zastosowanie skutkuje zmniejszeniem stanu zapalnego i szybszym tempem regeneracji obszaru objętego zapaleniem. Egzosomy mają silne działanie przeciwzapalne i immunomodulujące, zwiększają także ekspresję genów niezbędnych do regeneracji tkanek. Mają zdolność do łączenia się z biomateriałami, takimi jak kolagen.
Egzosomy pochodzące z komórek miazgi zęba, mogą stanowić podstawę do opracowania skutecznej metody leczenia zapalenia przyzębia u ludzi. Lekarzy dentystów, a w szczególności periodontologów, nie trzeba przekonywać, że odpowiednia dawka namnożonych komórek dobrze służyłaby pacjentom zmagającym się z ostrym przebiegiem zapalenia przyzębia.
Stadium choroby, które teraz możliwe jest dla perdiodontologów jedynie do zaleczenia, byłoby stanem, który dawałby nadzieję na całkowite wyleczenie. Metoda postępowania byłaby zupełnie inna. Obecnie dentyści skupiają się na mechanicznym usuwaniu bakterii stosując scaling, rootplaning i antybiotykoterapię. Efekty takiej terapii mogą przynieść jedynie krótkotrwały efekt, bo organizm nie jest stymulowany do walki z zagrożeniem. Tocząca się choroba nie sprzyja odbudowie tkanek przyzębia. Wykorzystanie egzosomów może przynieść jakościowo inny efekt leczenia.
Potrzeby skutecznego leczenia są wyjątkowo duże. Okazuje się, że na przewlekłą chorobę dziąseł cierpi połowa wszystkich dorosłych Polaków, a aż 15 proc. ma stwierdzoną ciężką chorobę przyzębia.
Przesuwanie bariery w leczeniu implantologicznym
Egzosomy mogą być także kołem ratunkowym w implantologii. Ich aplikacja zwiększałaby znacząco odsetek udanych wszczepień. Tego typu zabiegi potrzebują zdecydowanego wsparcia, bo rosnącym problemem staje się nieprawidłowa osteointegracja. Przyczyn komplikacji jest kilka. Do najważniejszych należy fakt, że wykonuje się coraz więcej skomplikowanych zabiegów u pacjentów, którzy jeszcze kilka lat temu nie kwalifikowaliby się do procedury implantacyjnej.
Tak czy inaczej, wiele niepowodzeń w zabiegach implantacji wiąże się z zaburzonym procesem gojenia tkanek. Nośnik wraz z egzosomami może stymulować kość, działać przeciwzapalnie oraz poprawiać przyczep dziąsłowy uszczelniając go. Aktywacja lokalnych mechanizmów gojenia, poprzez poprawę komunikacji międzykomórkowej, podnosi odsetek zabiegów implantacji zakończonych sukcesem.
Pourazowe i próchnicowe zapalenie miazgi
Zespół badawczy Cellivia widzi także potencjał leczniczy w terapii pourazowego i próchnicowego zapalenia miazgi. Egzosomy są istotnym czynnikiem wspomagającym efektywność leczenia kanałowego podczas wypełniania okolic wierzchołka, resekcji i wypełnień wstecznych. Są pomocne szczególnie w sytuacjach trudno gojących się zmian okołowierzchołkowych zęba, przy leczeniu w postaci resekcji wierzchołka korzenia i konieczności leczenia wstecznego – ponownie z użyciem nośnika jako produkt zamykający resekowane wierzchołki.
Skład zespołu badawczego:
- Martyna Baranowska – kierownik badania naukowego oraz laboratorium firmy Cellivia,
- Katarzyna Stefańska – biolog molekularny i specjalistka ds. R&D,
- Ewa Tykwińska – biotechnolog.
Projekt prowadzony jest we współpracy z kliniką stomatologiczną Matejki 7 w Poznaniu.
Cellivia jest członkiem Polskiej Sieci Biobanków oraz Związku Firm Biotechnologicznych BIOFORUM.
Informacje związane z udziałem w projekcie badawczym:
Weronika Kolecka- Żurek, tel. 692070339 mail. w.kolecka@cellivia.com


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Mariusz Duda uhonorowany za zasługi dla polskiej stomatologii
newsDENT» Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT» NFZ ustalił nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Uwagi do 1 lutego
newsDENT» Antybiotyk przed wszczepieniem implantu. Nie poprawia wyników leczenia. Dowody naukowe
techDENT
-
Zasady wykonywania zdjęć diagnostycznych w stomatologii. Nowe rozporządzenie
lexDENT -
Wnioski na specjalizacje od 1 lutego. Listy rankingowe do 7 kwietnia
eduDENT -
Co o sonicznych szczoteczkach do zębów sądzi higienista stomatologiczna
techDENT -
Lux Med Stomatologia. Rozbudowuje sieć gabinetów w Warszawie
bizDENT -
Komu zlecić odbiór odpadów medycznych?
bizDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
153 miejsc specjalizacyjnych dla lekarzy dentystów w rozdaniu wiosennym
eduDENT
-
NFZ ustalił nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Uwagi do 1 lutego
newsDENT -
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Jaworzno, małopolskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, śląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Chlewiska, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie