PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Autoklaw, który działa bez prądu

jarwik
16-09-2013, 00:01
Autoklaw, który działa bez prądu Autoklaw, który działa bez prądu
Nowoczesny autoklaw do sterylizacji narzędzi stomatologicznych za pomocą energii słonecznej, opracowany przez naukowców z Rice University, został zaprezentowany podczas wrześniowej Wystawy Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.
Nowatorskie urządzenie służy do dezynfekcji instrumentów medycznych i stomatologicznych. Jak zapewniają autorzy wynalazku, nie potrzebuje energii elektrycznej lub paliwa aby przemienić wodę w parę.

Skąd taki pomysł? Czyżby tradycyjne rozwiązanie miały jakieś wady? Naukowcy podkreślają, że ich wynalazek może mieć szczególne zastosowanie w krajach gdzie brak jest regularnych dostaw energii elektrycznej. Szacuje się, że stałego prądu nie ma ok. 2 mln ludzi na świecie. Autoklaw zasilany energią słoneczną byłby świetnym rozwiązaniem dla wielu lekarzy w niezamożnych krajach.

Prototyp wynalazku składa się z wklęsłego lustra, które skupia światło słoneczne w zbiorniku z wodą. Aktywuje ono nanocząsteczki do konwersji energii słonecznej bezpośrednio do pary wodnej.
Wstępne badania wykazały, że prototyp autoklawu wytwarza parę wodną, w temperaturze od 239 do 270 stopni Celsjusza. Naukowcy poinformowali, że produkcja pary wystarczającej do sterylizacji została osiągnięta w ciągu 5 minut, co wystarczyło do sterylizacji materiałów znajdujących się wewnątrz urządzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH