Astma nie pogarsza przebiegu COVID-19

O wpływie astmy na przebieg infekcji SARS-Cov2 naukowcy piszą na łamach "Journal of Allergy & Clinical Immunology".
- Późniejszy wiek i takie zaburzenia jak choroby serca, nadciśnienie, przewlekła obturacyjna choroba płuc, cukrzyca i otyłość to odkryte dotąd czynniki rozwoju i postępów COVID-19 - podsumowuje dr Reynold A. Panettieri Jr, specjalista zajmujący się intensywną terapią osób z chorobami płuc, dyrektor Rutgers Institute for Translational Medicine and Science na Rutgers University (USA).
- Jednak ludzie z astmą, nawet ci z ograniczoną wydolnością płuc, których leczy się, aby ograniczyć astmatyczne zapalenie, wydają się nie reagować gorzej na SARS-CoV-2, niż osoby bez astmy. Dostępne są tylko ograniczone informacje, dlaczego tak się dzieje - czy to efekt fizjologiczny, czy skutek leczenia stanów zapalnych - wyjaśnia ekspert.
Jednocześnie świadomość istnienia epidemii może niektórym osobom pomagać. Spędzanie większej ilości czasu w domu może na przykład ograniczać ekspozycję chorych na sezonowe czynniki nasilające astmę, w tym alergeny czy patogenne wirusy. Pojawiają się też doniesienia, że w czasie epidemii osoby z astmą bardziej regularnie przyjmują leki.
Jeśli natomiast chodzi o stosowane często w astmie wziewne środki sterydowe, to według naukowców mogą one ograniczać zdolność wirusa do infekowania komórek. Z drugiej strony mogą jednak osłabiać działanie układu odpornościowego i pogorszyć odpowiedź zapalną.
Wykazano już również, że substancje tego typu utrudniają organizmowi pozbycia się wirusów SARS i MERS, czyli podobnych do SARS-Cov2, co może pogorszyć przebieg choroby. Potrzebne są więc badania, które pozwolą sprawdzić, jak wdychane leki sterydowe wpływają na COVID-19 i czy reakcja organizmu różni się zależnie od typu leku. Nie jest też jasne, jak u ludzi z astmą, na przebieg infekcji koronawirusem, wpływa enzym ACE2 - obecny w płucach, naczyniach krwionośnych, w sercu i nerkach. Enzym ten pozwala wirusowi wnikać do komórek.
Podatność na COVID-19 rośnie z wiekiem. Jednak osoby z astmą są zwykle młodsze niż te, które cierpią na schorzenia, powodujące pogorszenie rokowań przy infekcji SARS-CoV-2.
Kolejne badania mogłyby więc także powiedzieć, czy astma wydaje się nie pogarszać przebiegu COVID-19 właśnie ze względu na młodszy wiek pacjentów.
Jak wyjaśniają badacze, dzieci i młodzi dorośli z astmą cierpią głównie na alergiczne zapalenia, podczas gdy osoby starsze mogą mieć dodatkowo trudną w leczeniu astmę eozynofilową. Dochodzi w niej do zapaleń dróg oddechowych, zatok i jamy nosowej. Potencjalnie może to zwiększać ryzyko poważnego przebiegu COVID-19.
Na szczęście dla chorych, astma wiąże się też z mniejszą liczbą dodatkowych zaburzeń, niż np. przewlekła obturacyjna choroba płuc, czy choroby układu krążenia.
Jeśli COVID-19 upośledza działanie naczyń, to cukrzyca, choroby serca, otyłość i zaburzenia związane z tymi chorobami mogą czynić ludzi bardziej podatnymi na koronawirusa, niż sama astma.
Jednak osoby starsze z astmą, które mają dodatkowo nadciśnienie, cukrzycę czy choroby serca, mogą być w podobnym stopniu zagrożone COVID-19, jak ludzie z tymi zaburzeniami, ale nie mający astmy.


CZYTAJ TAKŻE:
-
Webinar o roli lekarza w social mediach
eduDENT -
Szczepionka Moderny skuteczna przeciwko wariantom koronawirusa z RPA i Brazylii
techDENT -
Brad Pitt u dentysty, tylko po co?
lifeDENT -
Praca dentystów w Australii powoli przynosi owoce
newsDENT -
Co z archiwizacją dokumentacji medycznej po podmiocie, którego już nie ma
lexDENT -
Dobre bakterie w jamie ustnej to zdrowy mózg
techDENT -
Stomatologia na Mazowszu: gdzie na staż?
eduDENT -
Koronawirus 15 kwietnia: 682 zgony i 21130 zakażeń
newsDENT
-
Żądania egzekwowania kar za brak separatorów amalgamatu
lexDENT -
Kasy fiskalne online dla kogo i od kiedy
bizDENT -
27 tys. zł dla pacjentki za nieudane leczenie stomatologiczne
lexDENT -
Świąteczna obniżka zakażeń i zgonów
newsDENT -
Koronawirus 7 kwietnia 2021 r.: 638 zgonów przy 14910 zakażeniach
newsDENT -
Stomatologia cyfrowa obniża koszty
bizDENT -
Wyższe najniższe wynagrodzenia dla lekarzy i lekarzy dentystów
lexDENT -
Koronawirus: 8 kwietnia rekordowa liczba zgonów (954)
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Żary, lubuskie -
lekarz dentysta
Żary, lubuskie -
lekarz dentysta
Olsztyn, warmińsko-mazurskie -
lekarz dentysta
Olsztyn, warmińsko-mazurskie
KURSY LAST MINUTE
-
Zastosowanie i praktyczne zabiegi...
Warszawa, mazowieckie -
Implantologia nawigowana z zabiegami...
Warszawa, mazowieckie -
Zastosowanie nici PDO i nici...
Warszawa, mazowieckie -
Mój pierwszy cyfrowy implant...
Grudziądz, kujawsko-pomorskie