PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Astma nasila próchnicę u dzieci

Autor: nieck • Źródło: en
15-02-2022, 08:26
Astma nasila próchnicę u dzieci Dzieci chore na astmę potrzebują intensywniejszej profilaktyki przeciwpróchnicowej Fot. AdobeStock
Dlaczego próchnica u dzieci chorych na astmę rozwija się szybciej? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali naukowcy ze Słowenii.
  •  Porównano stan zdrowia jamy ustnej dzieci chorych na astmę (podobne zaawansowanie choroby, wymagające codziennego stosowania leków) i ich zdrowego rodzeństwa.
  • Dzieci z astmą, które stosowały leki przeciwastmatyczne, miały wyższy stopień próchnicy i choroba stomatologiczna szybciej się u nich rozwijała w ciągu 3 lat, zarówno w uzębieniu mlecznym, jak i stałym.

Z obserwacji dentystów wynika, że dzieci z astmą nie tylko częściej mają próchnicę, ale choroba ta ma u nich bardziej zaawansowaną formę.

Przyczyn  tego stanu może być kilka. Prawdopodobnie astma ogranicza tempo produkcji śliny, a także zmienia jej skład i obniża pH. Częste oddychanie przez usta może u takich dzieci powodować  większe pragnienie i jeśli piją napoje słodzone, to ryzyko rozwoju próchnicy zębów rośnie.

Czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób stomatologicznych mogą być także leki przeciwastmatyczne.

Do tej pory  wyniki badań tego problemu były jednak sprzeczne. Stąd próba oceny na ile astma wiąże się z próchnicą zębów u dzieci przeprowadzona  została w Słowenii wśród pacjentów University Children's Hospital, w  Lublanie. 

W badaniu wzięło udział 138 dzieci w wieku od 2 do 17 lat, które stosowały od co najmniej  roku leki przeciwastmatyczne. Grupa kontrolna składała się z ich zdrowego rodzeństwa (w sumie 140 dzieci), co pozwoliło oszacować wpływ czynników genetycznych i środowiskowych.  

Obserwacja trwała 3 lata.  Zbierano informacje na temat historii medycznej, przyjmowanych leków oraz zwyczajów mających związek ze zdrowiem jamy ustnej.

Praca ukazała się w Clinical and Experimental Dental Research.

Próchnica dużym problemem w chorobie astmatycznej

Dzieci chore na astmę miały więcej zębów mlecznych i zębów stałych zaatakowanych przez próchnicę (liczono zmiany próchnicowe z przerwaną i nieprzerwaną ciągłością szkliwa) oraz zębów z wypełnieniami. 

Także dynamika rozwoju próchnicy była większa - w ciągu trzech lat obserwowano u dzieci z astmą szybszy przyrost liczby ognisk próchnicy i liczby wypełnień (na zębach mlecznych i stałych). Z obserwacji w Słowenii wynika, że dzieci z astmą, u których próchnica rozwijała się wolniej, brały mniejsze dawki leków przeciwastmatycznych (wziewnych glikokortykoidów i antagonistów leukotrienów).

Nie było to zaskoczeniem, że w zębach mlecznych szybciej powstawały zmiany próchnicze niż w zębach stałych. Liczba zdrowych powierzchnie była dwukrotnie mniejsza niż zdrowych powierzchni na zębach stałych.

Niezbędna staranna profilaktyka próchnicy

Badacze sugerują, by ich wyniki posłużyły do opracowania programu profilaktycznego dla  dzieci chorych na astmę, gdyż stanowią grupę wysokiego ryzyka próchnicy. Oprócz diety niskocukrowej i mycia zębów co najmniej dwa razy dziennie fluoryzowaną pastą do zębów - warto by dzieci te stosowały:
- płukanie jamy ustnej wodą natychmiast po podaniu leku,
- produkty zwiększające biodostępność wapnia i fosforanów w środowisku jamy ustnej, na przykład pastę do zębów/lub żel zawierające amorficzny fosforan wapnia lub hydroksyapatyt,

Ważne jest także korzystanie z obowiązkowych regularnych wizyt u dentysty i nakładanie raz na kwartał lakieru fluorkowego lub co 6 miesięcy  dwuaminofluorku  srebra.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH