PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Astma nasila problemy stomatologiczne

Autor: nieck • Źródło: en
03-05-2022, 07:45
Astma nasila problemy stomatologiczne Kserostomia, próchnica zębów, choroby przyzębia częściej przy astmie Fot. Shutterstock
Chorzy na astmę mają wyższe ryzyko problemów stomatologicznych. A to za sprawą leków, które stale muszą przyjmować.
  • W Polsce na astmę leczy się ponad 2 mln pacjentów, to choroba na całe życie. Dobrze dobrana terapia pozwala na normalne funkcjonowanie
  • Leki wziewne, antyhistaminowe, czy przeciwalergiczne wysuszają śluzówkę. Ich skutkiem ubocznym bywa kserostomia
  • Niedostatek śliny o neutralnym pH sprzyja bakteriom, które nie są wypłukiwane z jamy ustnej. Postępy próchnicy zębów mogą być zatem szybkie

W Polsce na astmę cierpi ponad 4 mln osób,  jednak połowa z nich nie ma postawionego rozpoznania i nie jest leczona.  Astma to choroba, która charakteryzuje się przewlekłym procesem zapalnym w dolnych drogach oddechowych (oskrzelach i płucach). Leki stosowane w leczeniu astmy mogą nasilać problemy stomatologiczne.

Dziecko z astmą ma większą próchnicę zębów

Z  obserwacji dentystów wynika, że dzieci z astmą nie tylko częściej mają próchnicę, ale także choroba ta ma u nich bardziej zaawansowaną formę.

Przyczyn może być kilka. Prawdopodobnie astma ogranicza tempo produkcji śliny, a także zmienia jej skład i obniża pH. Częste oddychanie przez usta może u takich dzieci powodować  większe pragnienie i jeśli piją napoje słodzone, to ryzyko rozwoju próchnicy zębów rośnie.

Czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób stomatologicznych mogą być także leki przeciwastmatyczne.

Astma jest chorobą na całe życie - leczy się ją wziewnymi glikokortykosteroidami i lekami rozszerzającymi oskrzela. Niestety, leki krótko i długo działające stosowane w terapii astmy mogą mieć poważne skutki uboczne.

Leczenie astmy szkodzi zdrowiu jamy ustnej

Skutki uboczne leków na astmę:
- choroby dziąseł, 
- próchnica,
- erozja zębów,
- zwiększone ryzyko infekcji grzybowych jamy ustnej.

Czynniki ryzyka chorób stomatologicznych należy dokładnie ocenić i porównać z właściwościami leków przeciwastmatycznych, które mogą wzmacniać predyspozycje pacjenta do problemów stomatologicznych. Zatem w optymalnym leczeniu astmy, jest ono dobrane w taki sposób, aby zminimalizować wpływ leków na jamę ustną.

Stosowanie inhalatora = większe ryzyko chorób zębów i dziąseł
Wiele leków na astmę podawanych jest przez inhalator, co oznacza, że ​​lek najpierw oddziałuje na jamę ustną. Jeśli więc u chorego na astmę dentysta wykrywa chorobę jamy ustnej, powinien dokładnie przeanalizować zarówno stosowane leki wziewne, jak i technikę inhalacji.

Prawidłowe używanie inhalatora, wcale nie jest proste. Błędy w jego stosowaniu powodują, że pacjent "kończy" z dużą ilością leków nie w płucach, ale w ustach. 

Co nasila działania niepożądane w okolicy jamy ustnej, gdyż cząsteczki leku  osadzają się na błonie śluzowej i powierzchni zębów. Nie przypadkiem więc  edukacja pacjenta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. W szczególności niezbędna jest dobra higiena jamy ustnej, prawidłowe nawyki żywieniowe oraz właściwe stosowanie inhalatorów.

Dentysta powinien mieć więcej czasu dla pacjenta z astmą

Pacjenci z astmą mogą być bardziej wrażliwi na powszechnie stosowane leki stomatologiczne. Na przykład na działanie siarczynów wchodzących w skład miejscowych środków znieczulających z epinefryną. Ponadto wszystko, co wytwarza aerozol, może wywołać atak astmy u pacjentów, którzy są na aerozol nadmiernie wrażliwi. Dlatego osoba chora na astmę, powinna iść do dentysty z  inhalatorem z krótko działającymi lekami na astmę i mieć go pod ręką podczas wizyty. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH