PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Astma i choroba dziąseł - bliskie związki

Autor: miro • Źródło: ms
01-12-2017, 11:17
Astma i choroba dziąseł - bliskie związki Astma groźna dla dziąseł (foto: pixabay)
Połowa spośród 2 tys. osób z rozpoznaną chorobą dziąseł borykała się z astmą na różnym stadium rozwoju. Przypadek? Zdecydowanie nie. Korelacja jest jednoznaczna – zapewnia dr Tariq Drabu odpowiedzialny za dział chirurgii jamy ustnej w NHS.

Szczegółowej analizie poddano ponad 2 tys. pacjentów, którzy mieli problemy z chorymi dziąsłami. Okazało się, że u połowy spośród nich, dokładnie u 1013 osób, zdiagnozowano astmę w różnych stadiach rozwoju. Tak wysoki odsetek nie może być przypadkiem - opisuje badanie dr Tariq Drabu. Dodaje on, że astma u ludzi, którzy nie mają problemów z dziąsłami przydarza się pięciokrotnie rzadziej.

Analizy dr Tariq Drabu wskazują na istnienie samonakręcającej się spirali kłopotów.

Leki przyjmowane w trakcie leczenia astmy mają niekorzystny wpływ na stan uzębienia chorej osoby.

Dentysto, pytaj pacjentów czy aby nie borykają się z astmą. Leki wziewne, antyhistaminowe leki przeciwalergiczne wysuszają śluzówkę. Niedostatek śliny o neutralnym pH sprzyja bakteriom, które  nie są wypłukiwane z jamy ustnej. Kserostomia to poważny problem przy stosowaniu leków na astnę.

W tej sytuacji może dojść do rozwoju próchnicy kwitnącej, atakującej w krótkim czasie wiele zębów.

Przypomnijmy, że z badań przeprowadzonych przez Wrocławski Uniwersytet Medyczny i Polskie Towarzystwo Stomatologiczne wynika, iż leki stosowane w przypadku astmy, mogą powodować obniżenie pH w ustach, co sprzyja erozji zębów. Co prawda polscy naukowcy nie wykazali bezpośredniego związku pomiędzy zachorowaniem na astmę a pogorszonym stanem uzębienia - przypuszczają jednak, że leki stosowane w formie inhalatorów mogą mieć negatywny wpływ na zęby.

***
Tariq Drabu jest jednym ze zdolniejszych chirurgów dentystów w Wielkiej Brytanii. Wykłada m.in. w Royal College of Surgeons w Edynburgu oraz w UCLAN Dental Clinic w Preston, jest właścicielem znanej i cenionej Langley Dental Practice.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
choroby dziąseł   astma  

POLECAMY W SERWISACH