Ilustracją takiej współpracy jest prezentowane właśnie case study łączonego leczenia ortodontycznego przeprowadzonego przez dr. n. med. specjalisty ortodoncji Macieja Cićkiewicza w kooperacji z laboratorium ONCE.

Nowe systemy o architekturze otwartej  rozwijają się dzięki procesowi cyfryzacji. To powoduje, że zarówno lekarze, jak i technicy w procesie planowania ścieżek leczenia, nie są dalej ograniczani do wyboru wcześniej wykonanych, standardowych elementów. Teraz mają oni możliwość personalizacji produktów.

Sprawia to, że lekarz ma większe spektrum możliwości i może pozwolić sobie na kreatywność w dostosowaniu najlepszych rozwiązań do konkretnych przypadków. Jednakże, aby efektywnie pracować w systemie otwartym i tworzyć dedykowane rozwiązania ułatwiające pracę i zwiększające efektywność leczenia, konieczne jest, aby zarówno gabinet, jak i laboratorium ukończyły najpierw proces pełnej cyfryzacji narzędzi komunikacji. Dzięki temu, zyskują dostęp do różnorodnych narzędzi, takich jak skanery wewnątrzustne, frezarki czy drukarki 3D, a także do szerokiej gamy materiałów, które mogą wykorzystywać jednocześnie – czego nie oferują w tym samym zakresie systemy zamknięte czy selektywnie otwarte.

Jak to działa w praktyce - pokazuje przedstawiony przypadek kliniczny zrealizowany przez dr. n. med. specjalisty ortodoncji Macieja Cićkiewicza we współpracy z laboratorium ONCE.

Dla pacjenta został wykonany szablon do nawigacji miniimplantów oraz indywidualny aparat typu Beneslider. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim bardzo bezpieczne wszczepienie implantów oraz możliwość instalacji aparatu od razu po implantacji. Należy również zwrócić uwagę na to, że przeprowadzenie tego leczenia w oparciu o system otwarty pozwoliło znacząco skrócić czas leczenia i liczbę wizyt pacjenta, a także zastosować różne połączenia materiałów i narzędzi zwiększających jego efektywność.

Proces leczenia rozpoczęto od wykonania skanu jamy ustnej pacjenta. Zastosowanie skanera wewnątrzustnego umożliwiło bardzo dokładną i natychmiastową diagnostykę cyfrową i zaplanowanie pozycji implantów. Ponadto, dzięki tej metodzie diagnostycznej szybciej wykluczono rozwiązania, które np. utrudniałyby samą instalację aparatu lub osiągnięcie celów leczenia, a sam pacjent – mógł zobaczyć.

W tym konkretnym przypadku zadecydowano o zastosowaniu dwóch typów aparatów ortodontycznych: początkowo aparatu typu Beneslider, a następnie alignerów. Leczenie oparte na połączeniu tych metod pozwoliło uzyskać najlepsze efekty w najkrótszym możliwym czasie.

Następnie wykonano tomografię CBCT pacjenta, na które nałożono cyfrowy skan jamy ustnej. Na tak powstałym modelu zaplanowano pozycję miniimplantów oraz zaprojektowano cyfrowy szablon do ich nawigacji oraz wstępny projekt aparatu. Po akceptacji wszystkich projektów ONCE Laboratory przygotowało dla dr. Cićkiewicza:
- szablon implantologiczny wydrukowany z wykorzystaniem biokompatybilnej żywicy;
- aparat typu Beneslider. 

 Konstrukcje oparte na miniimplantach są grupą efektywnie działających aparatów o zakotwieniu szkieletowym. Bardzo dobre oparcie i minimalna utrata zakotwienia sprawia, że coraz więcej lekarzy decyduje się na użycie takich aparatów.

W celu wykorzystania pełnego potencjału tej metody, proces implantacji musi zostać drobiazgowo zaplanowany przez lekarza prowadzącego leczenie i zespół techników – co ułatwiają narzędzia cyfrowej diagnostyki, komunikacji oraz produkcji prac protetycznych.

Na opracowanym przez zespół dr. Cićkiewicza i Once Laboratory przypadku doskonale widać zalety systemu otwartego. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, z jakim poziomem swobody, lekarz i współpracujące z nim laboratorium mogli dobierać rodzaj i najdrobniejsze parametry materiałów, z których skorzystali. Osiągnięto pełną personalizację rozwiązań pod indywidualne warunki pacjenta - wskazuje Jakub Szymaniak, współzałożyciel marki RS-Team i specjalista ds. rynku MedTech.

Wdrażanie systemów o architekturze otwartej jest zalecane wszystkim placówkom, które chciałyby tworzyć nietypowe, bardziej skuteczne rozwiązania. Ważne jest jednak doświadczenie lekarza oraz protetyka w tym procesie, gdyż tylko profesjonalne podejście do wykorzystania rozwiązań cyfrowych gwarantuje bezpieczeństwo pacjentowi.