W technice tej następuje kontrolowane odparowanie atomów z powierzchni próbki w polu elektrostatycznym. Molekuły następnie są identyfikowane w detektorze masowym. Dzięki tej technice można zaobserwować obiekty, które są 100 tys. razy cieńsze od ludzkiego włosa.

Stosując APT naukowcy mogli stworzyć superdokłądny model 3D budowy szkliwa zęba z precyzyjnym odwzorowaniem ułożenia milionów atomów oraz rozmieszczenia pojedynczych atomów fluoru i magnezu. Dlaczego to takie ważne? Faktem jest, że nie od dzisiaj wiemy, iż w skład budowy szkliwa zęba ludzkiego wchodzą cząsteczki magnezu, węgla i fluoru, co prawda nieliczne, jednak mające podstawowy wpływ na wiele cech szkliwa. - Dlaczego tak się dzieje będziemy pewni, gdy przyjrzymy się dokładnie rozmieszczeniu pojedynczych atomów - oceniają naukowcy z Northwestern University.

- W budowie szkliwa gryzoni istotnym elementem jest amorficzna substancja o konsystencji kleju. Musimy określić jaką rolę w szkliwie ludzkich zębów pełni analogiczny składnik - kreślą najbliższe plany Lyle Gordon oraz Derk Joester z Northwestern University (USA).

- Zauważyliśmy, że jony magnezu w szkliwie zębóą gryzoni nie są ułożone jak w strukturze krystalicznej, towarzyszy im włąśnie faza „sklejająca" krystaliczne nanowłókna - dodają amerykańscy naukowcy.

- Chcemy także prześledzić w jaki sposób amorficzna struktura zmienia się wraz z wiekiem człowieka i to zarówno w przypadku zdrowego zęba, jak i takiego zaatakowanego próchnicą. Dzięki takiej wiedzy będzie nam łatwiej opracować strategię postępowania, aby w możliwie w jak największym stopniu uodpornić szkliwo na działanie kwasów - określają plany pracy Lyle Gordon oraz Derk Joester.

Czytaj także: Tajemnica supermocnego szkliwa

Przypomnijmy: zespół naukowców z McCormick School of Engineering and Applied Science, badający tajemnice odporności na próchnicę zębów gryzoni, ustalił, iż to pojedyncze jony żelaza prawdopodobnie sprawiają, że szkliwo zębów bobrów jest wielokrotnie mocniejsze niż to u ludzi.

Więcej: theconversation.com