PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Aparaty wewnątrzustne. Rutyną w praktyce stomatologicznej

Autor: nieck • Źródło: JADA/infoDENT24.pl
14-12-2022, 17:25
Aparaty wewnątrzustne. Rutyną w praktyce stomatologicznej Rośnie popularność różnorodnych zastosowań wewnątrzustnych aparatów Fot. AdobeStock
Produkcja i stosowanie aparatów wewnątrzustnych staje się rutynową częścią praktyk dentystycznych. To wnioski płynące z analizy opublikowanej na łamach Journal of the American Dental Association.
  • Jedną z większych zmian jaka nastąpiła w ciągu ostatnich lat w stomatologii jest rozpowszechnienie skanowania wewnątrzustnego. W Stanach Zjednoczonych proponuje je swoim pacjentom ponad połowa lekarzy dentystów
  • Blisko 90 proc. stomatologów zaleca pacjentom aparat wewnątrzustny, którym nie jest wyjmowana częściowa proteza 
  • Nakładki do wybielania zębów oraz aparaty retencyjne do korekty wady zgryzu to najczęściej używane aparaty wewnątrzustne

Zmiany trentów w stomatologii. Aparaty wewnątrzustne coraz bardziej popularne

Naukowcy z Augusta University w Stanach Zjednoczonych przeanalizowali stosowanie wewnątrzustnych aparatów oraz trendy zmian w praktyce stomatologicznej z nimi związane.  

- Lista zróżnicowanych zastosowań wewnątrzustnych aparatów jest coraz dłuższa.  Należy założyć, że zainteresowanie możliwościami nabywania wiedzy na temat postępów technologicznych w tej dziedzinie będzie stale rosło, pisze dr Kevin Frazier w Journal of the American Dental Association.

Frazier przeprowadził badanie sondażowe wśród lekarzy dentystów. Spośród 286 respondentów ankiety 88 proc. zgłosiło, że zaleca pacjentom aparaty wewnątrzustne inne niż wyjmowane protezy częściowe.

Nakładki do wybielania. Stosowane na co dzień 

Jak często lekarze dentyści oferują obecnie swoim pacjentom:

  •  nakładki  wybielające (88 proc.),
  • aparaty retencyjne typu Essix (83 proc.),
  • szyny relaksacyjne (81 proc.),
  • sportowe ochraniacze na zęby (72 proc.),
  • aparaty ortodontyczne (60 proc.),
  • łyżki do aplikacji fluoru (56 proc.),
  • przezroczyste nakładki (55%).

- Jedną z największych zmian, jaka nastąpiła  w praktyce stomatologicznej w ciągu ostatnich pięciu lat, było skanowanie wewnątrzustne i pojawienie się  różnorodnych zastosowań aparatów wewnątrzustnych,  podkreśla Frazier.

Nie bezpodstawnie, gdyż ponad połowa -   56 proc. jego respondentów zgłosiło, że proponuje pacjentom skanowanie wewnątrzustne.

Niemal każdy dentysta zaangażowany w dostarczanie aparatów pacjentom

Dziewięćdziesiąt procent respondentów zgłosiło udział w kursach ustawicznego kształcenia na temat aparatów wewnątrzustnych, co nie dziwi biorąc pod uwagę fakt, że aparaty te stają się rutynową częścią praktyki dentystycznej.

Z badania wynika, że działania niepożądane związane ze stosowaniem aparatów wewnątrzustnych są bardzo rzadkie i nieznaczne, aż 97 proc. lekarzy dentystów stwierdziło, że zdarzały się one tylko czasami lub nigdy. Najczęściej zgłaszane problemy to słabe dopasowanie, bolesność, dyskomfort i podrażnienie tkanek miękkich.

Wiedza na temat  stosowania urządzeń wewnątrzustnych w praktyce nabywana jest w szkole dentystycznej, jednak postępy w produkcji, a także coraz szersze spektrum zastosowań tych aparatów pozwalają zakładać, że lekarze dentyści będą zainteresowani dalszym uczeniem się i zdobywaniem informacji, by być na bieżąco w tej dziedzinie – podsumował Frazier. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH