• Aparat retencyjny powinien być noszony co najmniej przez połowę okresu podstawowego leczenia ortodontycznego
  • 70 proc. pacjentów, stosujących przez rok lub dwa aparaty retencyjne, musi powtórzyć terapię po upływie kolejnych 10 lat
  • Dla wielu pacjentów wiadomość o bardzo prawdopodobnej konieczności powtórnego założenia retainera może być trudna do zaakceptowania. 

Ile czasu powinno się nosić aparat retencyjny  

Trudno jest precyzyjnie określić, ile czasu konkretny pacjent powinien nosić aparat retencyjny. Może to trwać nawet kilka lat. Przyjmuje się najczęściej, że okres ten sięga co najmniej połowy czasu, poświęconego na leczenie aparatem ortodontycznym. Długość retencji zależy m.in. od: zastosowanego leczenia, stopnia wady zgryzu, predyspozycji genetycznych, wieku pacjenta.

Simon Littlewood ortodonta i konsultant w St Luke's Hospital (Bradford), wypowiadając się w imieniu BOS - stwierdził, że niegdyś obowiązująca teoria o stabilności raz wyprostowanych zębów dorosłego człowieka nie wytrzymała konfrontacji z badaniami.

Ortodoncja. Efekt nie dany raz na zawsze

O ile pacjent nie będzie w systematycznym kontakcie z ortodontą, aby przeciwdziałać niekorzystnym zmianom - cała uciążliwa i kosztowna terapia może - na dłuższą metę - okazać się nieskuteczna.

Eddie Crouch, wiceprezes British Dental Association przyznaje, że dla wielu pacjentów wiadomość o bardzo prawdopodobnej konieczności powtórnego założenia retainera może być trudna do zaakceptowania. 

Okazuje się, że 70 proc. pacjentów stosujących przez rok lub dwa aparaty retencyjne musi powtórzyć terapię po upływie kolejnych 10 lat. Istnieje duże prawdopodobieństwo, graniczące z pewnością, że raz wyprostowane zęby po kilku latach stopniowo zaczną zmieniać położenie.