PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Antycovidowa osłona twarzy: dentysta dla dentystów

Autor: miro • Źródło: ms
17-03-2021, 08:29
Antycovidowa osłona twarzy: dentysta dla dentystów Osłony skrojone dla lekarzy dentystów
Lekarz dentysta dr n. med. Scott Yamaoka skonstruował optyczną osłonę twarzy z potrzeby chwili, teraz jego wynalazek wypiera inne rozwiązania, oferowane przez specjalistyczne firmy produkujące środki ochrony indywidualnej.

- Gdy wybuchła pandemia i gabinety dentystyczne zostały zamknięte, zacząłem myśleć o tym, jak moglibyśmy wrócić do pracy w sposób, który zapewniłby bezpieczeństwo naszym zespołom dentystycznym i pacjentom - powiedział Scott Yamaoka, który ma praktykę w Vancouver (Kolumbia Brytyjska).

- Zdjęcia pracowników szpitala pomagających pacjentom z COVID-19 przyciągnęły moją uwagę. Na początku pandemii zdobycie środków ochrony indywidualnej było prawie niemożliwe. Nawet gdyby ktoś mógł jakoś je kupić, zdałem sobie sprawę, że osłony wykonane z pianki i folii z tworzywa sztucznego byłyby nieskuteczne w środowisku dentystycznym, które wymaga stosowania lup powiększających i oświetlenia światłowodowego. Ponadto osłony takie stawały się szczególnie niewygodne podczas długotrwałego użytkowania – relacjonował dentysta.

Gdy praktyka stomatologiczna została zamknięta i Yamaoka miał trochę wolnego czasu, zabrał się do pracy w swoim garażu. Zainspirowało go zdjęcie w mediach społecznościowych osoby noszącej domową osłonę twarzy, wykonaną z odwróconej czapki z daszkiem, taśmy klejącej i kawałka plastiku. Zamiast czapki, zaczął od kasku, który stał się podstawą konstrukcji. Początkowo improwizował z arkuszami plastiku używanymi w rzutnikach, ponieważ brakowało również odpowiedniej jakości tworzyw sztucznych.

50 osłon Yamaoka przekazał swoim kolegom, aby pomóc im bezpiecznie wrócić do pracy. Dostarczał także instrukcje, w jaki sposób można wykonać samodzielnie tego typu osłony.

Dzięki pozytywnym opiniom i licznym prośbom ze strony zespołów dentystycznych - syn pomysłowego dentysty (mający wykształcenie politechniczne) rozwinął projekt. Ojciec i syn zaprosili 12 dentystów, aby ci systematycznie przekazywali opinie i uwagi na każdym etapie aktualizacji projektu. Pięć miesięcy później i po 58 prototypach - na rynek trafiła nowa generacja osłon, Mark 1. Patent oczekuje na zatwierdzenie ale produkt został już dopuszczony do sprzedaży przez odpowiednie władze nadzorujące wyroby medyczne.

- Wierzę, że osłony na twarz staną się częścią zwykłych środków ochrony indywidualnej dentystów, podobnie jak rękawiczki stały się taką częścią po wybuchu pandemii HIV w latach 80-tych. Nigdy wcześniej nie nosiłem tarczy, nie zastanawiałem się jak dużo biomateriału jest rozpylane na moją twarz - powiedział dr Yamaoka.

- Używam osłony twarzy i jestem pod wrażeniem. Prawie nie zauważam, że go noszę, ponieważ jest bardzo wygodny. Obraz jest krystalicznie czysty i czasami nie jestem nawet pewien, czy tarcza jest opuszczona i muszę dwukrotnie sprawdzić – ocenił jeden z użytkowników dr Rahil Faruqi.

Dr Rabia Gill zgadza się z tym: to doskonały produkt, minęła frustracja związanej z patrzeniem przez zamglone ekrany, co czyniło pracę w powiększeniu frustrującą.

- Te osłony są świetne - dodał dr John Wilson -  próbowałem kilku innych i jest to jedyna, która pomieści moje lupy a mocne oświetlenie nie oślepia mnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH