Okazuje się, że urządzeń do utrzymywania należytej higieny zębów jest na rynku bez liku, a więc bez rad Pani Gadżet nie sposób dokonać trafnego zakupu.

Po trwającej ok. 6 minut prelekcji nieświadomy widz mógł się dowiedzieć, że bez irygatora nie może nawet pomarzyć o zdrowych zębach. Tylko to urządzenie zapewnia należyte usunięcie z jamy ustnej resztek pokarmu i niebezpiecznych drobnoustrojów.

Pani Gadżet stawia na irygatory magnetyczne, dlaczego – tego już dokładnie nie wyjaśnia.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym urządzeniom. Są to irygatory do higieny jamy ustnej zamieniające zwykłą wodę na płyn magnetyczny. Generują one ciśnienie strumienia wody powyżej 8 atmosfer. Urządzenie wykorzystuje technologię hydromagnetyczną.

Klinicznie udowodniono, że tego typu irygatory pomagają w walce z kamieniem nazębnym oraz z chorobami dziąseł. Chodzi o badania opublikowane w czasopiśmie Journal of Clinical Periodontology (maj 1993, 20, 314-317) zatytułowane „Wpływ płukania jamy ustnej środkami magnetycznymi na powstawanie kamienia nazębnego". Okazało się, że grupa, która korzystała z płynów magnetycznych, wykazała zmniejszenie kamienia nazębnego o 44 proc. (o 42 proc. większą redukcję w tym rejonie niż grupa korzystająca z płynu niemagnetycznego). Co to tak właściwie oznacza? Oznacza to, że sprzęt generujący płyny niemagnetyczne jest dwukrotnie mniej skuteczny.

Wariant standardowy: standardowa końcówka irygatora służy do wypłukiwania pozostałości, toksyn oraz cząsteczek żywności z miejsc niedostępnych dla szczotki oraz nici dentystycznej, sprawdza się przy oczyszczaniu wokół zamków ortodontycznych lub pod mostem.

Wariant niskociśnieniowy: końcówki do irygacji przydziąsłowej służą do niskociśnieniowej irygacji wzdłuż linii dziąseł, strumień stymuluje tkankę jednocześnie wprowadzając środki lecznicze pod dziąsła oraz między zęby.

Wariant kieszeniowy głęboki: Zapewnia niskociśnieniową aplikację nawet w najodleglejszych kieszeniach dziąsłowych, a także efektywną irygację wokół implantów, aparatu ortodontycznego, koron, mostu oraz protez.